Bir oyunun hilesi nasıl yapılıyor?

avadisahate

Femtopat
Daha fazla  
Ben uzun zamandır bunu düşünüyorum. Oyunların hilesi nasıl yapılıyor ve nasıl kullanılıyor? Nasıl ban yemeden oynuyorlar? Çok merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Umarım ban yemeyiz şöyle cevap vereyim mesela Valorant'ın hile korumasında bir dosya açığı keşfedilirse bu açığa yeni kodlar ekleyerek hile ekleyerek hile korumasını devre dışı bırakıyorlar bu dosyayı da belli bir ücret karşılığında alabiliyorsun detaylarını hatırlamıyorum dostum kusura bakma bende en son 2-3 yıl önce öğrenmiştim.

Umarım ban yemeyiz şöyle cevap vereyim mesela Valorant'ın hile korumasında bir dosya açığı keşfedilirse bu açığa yeni kodlar ekleyerek hile ekleyerek hile korumasını devre dışı bırakıyorlar bu dosyayı da belli bir ücret karşılığında alabiliyorsun detaylarını hatırlamıyorum dostum kusura bakma bende en son 2-3 yıl önce öğrenmiştim.
cok güzel cevap teşekür ederim

Reis üstünde çok uzun zamandır düşündün mü bu işin sen harika bir cevap olmuş her kelimesi ayrı bir teknik açıklıyor :D :D

Ben uzun zamandır bunu düşünüyorum. Oyunların hilesi nasıl yapılıyor ve nasıl kullanılıyor? Nasıl ban yemeden oynuyorlar? Çok merak ettim.
Cevabı anlayabilmek için soruya biraz daha detaylı bakalım. Oyun nedir? Çalışan bir programdır. Peki program nedir? Bilgisayarın(donanımların) üstünde çalışan mantıksal işlemler yapan kurallar bütünüdür. Şimdi çok da kafa karıştırmadan şöyle izah edelim, bir program çalışırken örneğin ram denilen donanımda o programa ait veriler tutulur. İşte bu veriler programa göre değişkenlik gösterir, oyunlar üzerinden örnek vermek gerekirse örnek olarak can değerin, paran vs gibi durumlar ramde saklanır. Bir şekilde, nasıl olduğu fark etmeksizin bu verileri dışarıdan bir müdahale ile değiştirmeye hile yapmak diyoruz. Örneğin oyunda sistematik bir şekilde artması gereken paranı sen ram'deki verilere başka yoldan ulaşıp kısa yoldan o para sayısını arttırırsan hile yapmış olursun.

Ancak bu dediklerim sadece offline oyunlarda geçerli olur. Çünkü online olan oyunlarda bu az önce bahsettiğimiz veriler ramde tutulmaz. Bunun için metin2 gibi bir oyunu ele alalım, oyundaki para miktarını ve diğer akla gelebilecek bir sürü veriyi kendi sunucularında tutarlar. O yüzden bu tarz oyunlarda hileler bu verileri değiştirmektense, bu parayı oyundaki sistematik şekilde kazanma yöntemini otomatize etme üzerine kurulur. Bu otomatize sisteme CSGO üzerinden örnek vermek gerekirse de aimbot diyebiliriz. Bu hile client tabanlıdır, normalde fareyi doğru kordinatlara çevirip doğru zamanda ateş etmesi gereken oyuncu yerine araya bir yazılım girer ve senin için fareyi adama çevirir ve ateş eder, ancak örneğin canını arttıran veya seni ölümsüz yapan bir hile yapılamaz. Hileler client tarafıyla sınırlıdır.

Ek bilgi: Adamı vurup vurmadığın, canının kaç olduğu gibi veriler sunucuda tutulur, aynı zamanda sunucuda karar verilir. Bu yüzden örneğin senin ekranda silah ateş etmiş olsa bile sunucu önce rakibin verisini alır, kimin ateş ettiğine karar verecek hesaplamaları yapar ve sonucunda sen çıkmazsan yaptığın eylem geçersiz sayılır, oyuna yansımaz.

Bunlar genel bilmen gereken şeylerdir, peki bu müdaheleri neyle yaparız dersen de burası git gide karmaşıklaşıp komplike bir hâl almaya başlıyor ama yine basit bir şekilde tabir etmek gerekirse eğer düşük seviyeli bir programlama dili ile oyunun çalışma zamanında kullandığı ram adresslerine pointer'larla ulaşıp doğru değerler ile değiştirmen gerekiyor. Bu doğru değerler, yapılması gereken değişimler matematiksel veya algoritmik farklı karmaşık süreçler gerektirdiğinden önce bir yazılım dili öğrenmende fayda var. Reverse Engineering zor ve karmaşık bir alan. Benim de çok bilgim yok, baya yüzeysel. Bu değerlere ulaşmak da benim bilgimin olmadığı bir konu. Cheat engine gibi programlar bu işe yarasa da muhtemelen daha farklı ve profesyonel programlar da vardır muhakak.

Not:ALINTIDIR

Yeni konular

Geri
Yukarı