Cracking Nasıl Yapılıyor ?

• Konuyu başlatan Kimse
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 4B

Kimse

Kilopat
Makaleler
21
Öncelikle söyleyeyim, uzman birisi değilim bu konuda. Linux kullanıyorum, gene uzman değilim onda da. Her heyse soruma geçeyim: Hackerliği hepimiz biliyoruz, en öz ve kısa haliyle "Web Korsanı". Çeşitli güvenlik açıklarıyla sisteme sızılıyor ama crackerlar böyle değil. Onlar "açık kaynak kodlu" olmayan yazılımları, oyunları kırıyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar ? Şifrelenen yazılımları dekode ederek kaynak koda mı ulaşıyor, şirketlere mi sızıyor yani ne yapıyor ? Merak ediyorum, teşekkürler.

Bir şekilde bir dosyayı şifreleyebiliyorsan, onu şifrelerini de çözebilmelisin.

Mesela, ben PS4 haberlerini takip ediyorum. PS4 Oyunları bildiğin gibi ORBİS OS'a göre programlanıyor. Şifreleniyor. Daha düne kadar o oyun dosyaları şifrelendiğinden dolayı Türkçe yama vs kurulamıyordu. Ama en son çalışmalarda PS4'ün oyun dosyalarının şifreleri çözüldü. Artık o dosyaların kaynak kodlarına erişilebiliyor. Ama şöyle bir sıkıntı var. Şifrelenmiş dosyayı bir şekilde açtın. Ekleme(Mod)-Çıkarma(DRM)'i yaptın. Ama bunu tekrar şifrelemen gerek. Ama PS4'te şifreleme programı yok :)

Yani sözün özü: Bir yerden gidebiliyorsan, tersine gidebilirsin.

Yada Linux'ta *.py dosyasının kaynak kodlarını görebiliyorsun. Windows zaten izin vermez ama, Linux ortamında belki *.EXE, *.DLL dosyalarını açabilen, şifrelemesini çözen bir emülator yazmışlardır. Ve haklı olarak paylaşmazlar. Düşünsene öyle bir sızıntı olduğunu. Tüm Windows GG.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı