Bir oyunun ünlenmesi için ne yapılmalı?

ozgurkekw

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, şu an bir oyun geliştiriyorum ve oyunu Alpha, beta, Full şeklinde çıkaracağım. Oyunun biraz ünlenmesini istiyorum fakat aklımda bir soru var. Bunu nasıl yapacağım, aklımda sadece bazı youtuberlara(Türk, yabancı) mail atarak oyunumun videolarını çekmesini isteyeceğim. Size sorum şu ki, bir oyunun ünlenmesi için neler yapılması lazım? (not: Hangi kategoride seçeceğimi bulamadım, oyun programlamayı seçtim.)

Yayıncılar ile iletişime geçip yayınlarında oynamasını sağlayabilirsin.

Merhaba, şu an bir oyun geliştiriyorum ve oyunu Alpha, beta, Full şeklinde çıkaracağım. Oyunun biraz ünlenmesini istiyorum fakat aklımda bir soru var. Bunu nasıl yapacağım, aklımda sadece bazı youtuberlara(Türk, yabancı) mail atarak oyunumun videolarını çekmesini isteyeceğim. Size sorum şu ki, bir oyunun ünlenmesi için neler yapılması lazım? (not: Hangi kategoride seçeceğimi bulamadım, oyun programlamayı seçtim.)

Forumlarda paylaş. Hediye et birkaç kişiye çekiliş ile.
İnstgaram sayfalarına mesaj at.
Yayıncılar ile iletişime geç.

Hocam tebrik ederim çabanızdan dolayı oyun geliştirmek zor bir iş.

Yayıncılara mail atın forumlarda oyun için deneme anahtarı verin bir YouTube kanalı kurun oyun için paylaşımlar yapın sosyal medya hesapları oluşturun Twitter Instagram Facebook vs.

Ve son olarak kendinizi Erzurum'un yapımcısı gibi modlara sokmayın oyununuz iyiyse iyidir kötüyse kötüdür eleştirileri kabul edin dini ve milli değerlerimizi sömürmeyin.

Teşekkürler :D

Son düzenleme:
Teşekkürler cevaplarınız için.
Oyunumu yayınlayınca zaten gelen geri dönüşlere göre oyunumu geliştirmeye devam edeceğim. Yani oyuna gelen kötü geridönüşlere ters bir cevap vermeyeceğim. Verdiğiniz cevaplar ile yararlanarak oyunumu ünlü etmeye çalışacağım. Yeni gelen cevapları da göz önünden geçireceğim.

Kimse dememiş ama güzel oyun en önemlisi hocam zaten Türk yapımı olduğu için yayıncılar tarafından rabet görüyor biraz da reklamalrsanız eğer oyununuz iyi ise güzel yerlere gelebilirsiniz.

Kimse dememiş ama güzel oyun en önemlisi hocam zaten Türk yapımı olduğu için yayıncılar tarafından rabet görüyor biraz da reklamalrsanız eğer oyununuz iyi ise güzel yerlere gelebilirsiniz.

Böyle olduğunu bende düşünüyorum, oyunumun şu anki halinin güzel olduğunu söylüyor arkadaşlarım. Oyunumu yayınlayınca buraya da atabilirim belki.

Kesinlikle atın hocam.
Tamam hocam.Oyunu alpha şeklinde yapmayı düşünüyorum pre-alpha sürümünü atacağım.

Bu arada bir şey daha soracağım. İleride oyun ünlenirse bir indie oyun yayıncısı firmaya yayınlamaları için vermeyi düşünüyorum, bu firma hangi firma olabilir?

Şuna bi göz at.

Benim pc ve console oyun marketingi konusunda tecrübem yok ama çevremden edindiğim bilgilere göre bir kaç kelam da ben edeyim.

İlk olarak mutlaka bir discord sunucusu aç, discord sunucusu oyuna özel değil sana özel olmalı. Aynı şekilde sosyal medya hesapları açacaksan oyuna değil stüdyo ismine göre aç, bu bir sonraki oyunun için pazarlama yapmanı sağlayacaktır.

Redditi aktif kullanmaya çalış, ama çok reklam yapar gibi olma, oyunundan ilginç anlar paylaş.

Mutlaka ama mutlaka steam festivallerine katıl, steam festivalleri sayesinde streamerlara da ulaşırsın, oyunculara da.

Steam kısmında, kapsül tasarımı, steam sayfası vs çok önemli unsurlar, bunları nasıl düzenleyeceğini araştırarak bulabilirsin.

Discord sunucularında oyununu tanıtmaya çalış ama bunu reklam yapar gibi yapma, ilk olarak modlardan izin al sonra da oyununu tanıt, insanlardan fikir iste.

Büyük streamerlar zaten steam festivallerini takip ediyor, onlara festivallerde ulaşamazsan discord sunucularındaki modlara ulaş, kendisine ulaşmaya çalışma muhtemelen scam diyip engeller seni.

Oyun basınının mail listesi dolaşıyordu internette onlara mail atmayı dene, burada mailchimp gibi çözümler kullanabilirsin, spam kutusuna düşürmemesine dikkat et.

Temel marketing kurallarını araştır, mesela maruz bırakma gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı