Bir program yükledikten sonra işlemci zarar görür mü?

Kağan 72

Hectopat
Bugün IRacing isimli bir yarış oyunu aldım ve indirdikten sonra oyunu oyanaybiliyordum. Ama bu akşam girmeye calistigimda yükleme ekranı çıktı ve tekrardan browser'a geri döndü. Yabancılara sordum ve onlar bana AMD işlemci kullandığım için olduğunu ve guncellemem gerektiğini söylediler. 19.1.1 diye bir driver linki attılar ve yükledim. Yukledikten sonra alt+R yaptim (bildirim geldi Win'den) bastığında bir yazi gördüm. Sözleşme gibi bir şey. OC yaparsanız işlemciniz zarar görebilir yavaşlatabilir vs. diye bir yazı idi. Ben de PC'den çok fazla anlamıyorum. Bu arada hala oyunu açamıyorum. Diğer bir adam ise 19.7.2 rakamlı driveri yuklememi istedi. O "sözleşmeyi" görünce korktum ama sadece oyunu açmak istiyordum. Bilgisayarim şu an zarar mi gordu, ne oldu bilmiyorum ve korkuyorum. Bilgilendirirseniz ve yardım ederseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum öncelikle işlemcin hasar görmesi için darbe veya fazla ısınması gerekir. Fazla ısınması için işlemcinin yükte çalışması gerekir yada Overclock yani OC yaparsanız ısınır ve zarar görebilir. Bilgisayar sorunsuz açılıyor ise diğer uygulamaları kullanmayı deneyin bi sorun varmı diye şayet yoksa ekran kartınızın veya işlemcinizin sürücüleri güncel deildir güncellemeniz gerekmektedir
Zaten sürücü hatası ise ekran kartından kaynaklanıyordur. O yüzden işlemci ve ekran kartlarının sürücülerini indirin. indirmek için ekran kartı/işlemci nizin modelini google ye yazın orjinal sitelerinden indirin kurun sorununuz çözülecektir eğer hasarlıysa ozaman hasarlı parçayı tespit etmek için yine yazabilirsiniz. Hasarlı parça varsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Dostum öncelikle işlemcin hasar görmesi için darbe veya fazla ısınması gerekir. Fazla ısınması için işlemcinin yükte çalışması gerekir yada Overclock yani OC yaparsanız ısınır ve zarar görebilir. Bilgisayar sorunsuz açılıyor ise diğer uygulamaları kullanmayı deneyin bi sorun varmı diye şayet yoksa ekran kartınızın veya işlemcinizin sürücüleri güncel deildir güncellemeniz gerekmektedir
Zaten sürücü hatası ise ekran kartından kaynaklanıyordur. O yüzden işlemci ve ekran kartlarının sürücülerini indirin. indirmek için ekran kartı/işlemci nizin modelini google ye yazın orjinal sitelerinden indirin kurun sorununuz çözülecektir eğer hasarlıysa ozaman hasarlı parçayı tespit etmek için yine yazabilirsiniz. Hasarlı parça varsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Yani AMD nin kendi sayfasından istediğim driver ı istedigim kadar yükleyebilirim ve bu zarar vermez. Tek amacım oyunu açabilmek. Teşekkürler !

Geri
Yukarı