Bir Sapığı Yakalattım

Eline emeğine sağlık üstadım aslında bunlara dediğin gibi meydan dayağı şart akıllanmazlar yoksa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık. İsterse çıplak gezsin, yine de taciz etme hakkı yok kimsenin!
Bir tık konuyu hortlatmış olacağım ama niye çıplak gezsin? Bunun din ile falan alakası yok. İsteyen şortla, isteyen çarşafla gezer. Buna karışılmaşını her türlü kınarım zaten. Fakat bunun ölçüsü kaçırılıyor. Poposu görünüyor, laf edince yobaz diyorlar. Kimse bu ülkede çıplak falan gezemez Recep bey. Adab-ı muhaşeret denilen bir şey var, ölçüyü kaçırmayın.

Eminim ki cevap olarak bana şortlu gezen kızlara dil uzatıp tacizciye sessiz kakanlardan bahsedeceksiniz. Ben bunları da kınıyorum.

Son düzenleme:
Eline sağlık!
Fakat bunun ölçüsü kaçırılıyor. Poposu görünüyor, laf edince yobaz diyorlar.
  • Bakalım Adab-ı muhaşeret nedir?
  • - Ayakta bir şeyler yiyip içilmez.
  • - Telefon eden kişi önce kendisini tanıtmalıdır.
  • - Öksürürken veya hapşırırken elimizle veya mendil ile ağzımızı kapatmalıyız.
  • - Kalabalık, toplu yerlerde yüksek sesle konuşmak görgü kurallarına aykırıdır.
  • - Başka bir kişinin lafı kesilmez. O kişiye karşı sürekli konuşulmaz. Karşımızdaki kişinin de konuşmasına müsade etmeliyiz.
  • - Kalabalık mekanlarda sakız çiğnenmez.
  • - Uzun zaman kalan misafire ayrı bir oda verilmelidir.
  • - Eller pantolon cebine sokulmaz.
  • - Pazarlık yapılırken mal kötülenmez.
  • - Yemek davetinde yemekler geciktirilmez.
  • - Sıra beklenilen yerlerde muhakkak sıraya geçip sıramızın bize gelmesini beklemeliyiz.
  • - Başkasının yanında ayakları uzatarak oturmak görgü kuralları dışında sayılır. Aynı zamanda büyüklerimizin karşısında ayak ayak üstüne atmak da bu duruma örnek verilebilir.
  • - Sigara ile bir ortama girilmez.
  • - Kusurlar yüze karşı açık bir şekilde söylenmez.
  • - Sokak ortasında sabit durarak konuşulmaz. Başkasının geçmesi engellenmez.
  • - Başkasının kusuru ile dalga geçilmez.
  • - Emanet eşyalar fazla geciktirilmez.
  • - Bir konuyu reddederken ciddi ve terbiyeli davranılmalıdır.
  • - Yerlere tükürmek ve çevreyi kirletmek adabımuaşeret kurallarına aykırıdır
Hmm, ben mi yanlış görüyorum yoksa burada giyimden bahsedilmiyor gibi. Lütfen hocam gözüksün veya gözükmesin, size ne? Yani eşiniz veya kız kardeşiniz yazın sıcak diye şort giydiğinde birisinin bakmasıyla aynı şeye giriyor bu olay.
Haksız mıyım? @Recep Baltaş

Technopat'ta zeki görünüp boş yapma cemiyetine alır mısınız beni de?
@Eren AK Öncelikle onca anlattığım şey arasından tere yağdan kıl çeker gibi "Adab-ı muaşeret"e takılmanız gülünç, sizden daha mantıklı bir mesaj beklerdim.😀 Detaylı olarak incelemenize sebep olan ne, anlamadım. Dilerseniz "muaşeret" kelimesinin anlamına bakalım;
  • Birlikte yaşanılanlar.
  • İnsanlarla birlikte yaşayıp iyi geçinmek, insanların içine girme.
  • İyi geçinme, görgü.
  • Bir arada yaşama.
Adab-ı muaşeret derken bunları kastettim zaten.

Yani eşiniz veya kız kardeşiniz yazın sıcak diye şort giydiğinde birisinin bakmasıyla aynı şeye giriyor bu olay.
Sonunda sadede gelmişsiniz. İşte ölçüyü kaçırmadan kastım tamamen buydu. Öncelikle sıcak diye şort giymekle çıplak gezmenin farkını anlayamamanız sizin sorununuz.

gözüksün veya gözükmesin, size ne?
O toplumda ben de yaşıyorum, bana ne değil. Her yerde her şey giyilmez. Bunun dini tarafı ayrı, toplumsal tarafı ayrı. Dini tarafına kimse karışmamalı zaten, isteyen şort, isteyen çarşaf giyer. Orayı bir geçelim. İşin diğer tarafı böyle değil. Metroda ben senin poponu bölgeyi görmek zorunda değilim. "E baakma o zamaaan" bu da demek oluyor ki, "ben bir halt yedim, sen görmezden gel".

Haksız mıyım?
Haksızsınız. Şort giyer karışmam, çarşaf giyer karışmam, mini etek giyer karışmam, sarık takar karışmam. Buraya kadar bu kişinin kendi tercihidir. Ama çıplak gezemezsin, kıçını açamazsın. Çünkü burası toplum!

Technopat'ta zeki görünüp boş yapma cemiyetine alır mısınız beni de?
@Eren AK Öncelikle onca anlattığım şey arasından tere yağdan kıl çeker gibi "Adab-ı muaşeret"e takılmanız gülünç, sizden daha mantıklı bir mesaj beklerdim.😀 Detaylı olarak incelemenize sebep olan ne, anlamadım. Dilerseniz "muaşeret" kelimesinin anlamına bakalım;
  • Birlikte yaşanılanlar.
  • İnsanlarla birlikte yaşayıp iyi geçinmek, insanların içine girme.
  • İyi geçinme, görgü.
  • Bir arada yaşama.
Adab-ı muaşeret derken bunları kastettim zaten.

Sonunda sadede gelmişsiniz. İşte ölçüyü kaçırmadan kastım tamamen buydu. Öncelikle sıcak diye şort giymekle çıplak gezmenin farkını anlayamamanız sizin sorununuz.

O toplumda ben de yaşıyorum, bana ne değil. Her yerde her şey giyilmez. Bunun dini tarafı ayrı, toplumsal tarafı ayrı. Dini tarafına kimse karışmamalı zaten, isteyen şort, isteyen çarşaf giyer. Orayı bir geçelim. İşin diğer tarafı böyle değil. Metroda ben senin poponu bölgeyi görmek zorunda değilim. "E baakma o zamaaan" bu da demek oluyor ki, "ben bir halt yedim, sen görmezden gel".

Haksızsınız. Şort giyer karışmam, çarşaf giyer karışmam, mini etek giyer karışmam, sarık takar karışmam. Buraya kadar bu kişinin kendi tercihidir. Ama çıplak gezemezsin, kıçını açamazsın. Çünkü burası toplum!
Hocam bende bu tavrı anlamıyorum. Tamam kimsenin giydiğine karışmazsın ama sanki çok normal bir şeymiş veya medeni gözükmek için mi bilmiyorum ama çıplak gezmek normal diyecekler neredeyse. Ben yobaz insanları sevmem, dini olarak inancım da yok ama insan çıplak gezemez. Sonuç olarak serbestlik, medeniyet ile terbiyesizliği karıştırmamak gerekiyor.

Birkeresinde 7.sınıfdayken, arkadaşımla koridorda gidiyorduk. 8.sınıfda bizden büyük kelimeler ile anlatılamaz sapık hareketi kız erkek demeden herkese yapıyordu. Arkadaşım ve ben sonra koridordaki sorumlu nöbetci öğretmene söyledim. Hoca bakarken tam o sırada çocuk aynı hareketi yapıyordu. Hoca onun yakasını aldı ve bağırarak azarlamıştı yanılmıyorsam üstüne tokat atmıştı.

Geri
Yukarı