Bir Sistemde Hem AMD Hem NVIDIA Ekran Kartı Kullanılabilir mi?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Arkadaşlar bende RX480 ekran kartı bulunuyor ve oyunlarda işimi rahatça görüyor. Ama son zamanlarda 3D modellemeler üzerinde çalışıyorum. NVIDIA'nın geliştirdiği Iray render makinesine ihtiyacım var fotogerçekçi sonuçlar almam için. Şu anda işlemcimle kullanabiliyorum ama hem i5 6500 olduğundan saatlerce sürüyor hem de ekran kartları Render konusunda her zaman işlemcilerden daha hızlı. (Xeon, Threadripper olmadığı sürece)

GTX760 alacaktım, aynı fiyata GTX950 buldum. Shader'ları (CUDA Cores) etki ediyor Render'a. GTX760 1152 CUDA'ya sahipken, GTX950 768 CUDA'ya sahip. Ama bu rakamlar her nesile göre farklılık gösteriyor. Bir siteye baktığımda göre 768, eski nesilde 1280 CUDA'ya geliyor yani GTX950 bu konuda çok az da olsa daha hızlı. Ekstra yönleri ise GTX760 170W iken, GTX950 90W çekmesi. Elektrikten tasarruf edeceğim en azından.

Sonuç olarak Render için GTX950'yi, oyunlar için RX480'i kullanacağım. İkisini aynı anda taktığımda (1.slotta güçlü olan RX480 olacak) altında NVIDIA olacak. ASUS VG245H monitörünü kullanıyorum. Çift HDMI girişi bulunuyor. İkisini de HDMI'dan bağlarsam monitörün tuşuyla birlikte bu ikisi arasında geçiş yapabiliyorum. Hatta VGA ile de anakarta bağladım -böyle de fantezilerim vardır :D-

Size sorularım şunlar:

1) Direk iki kartı da kabloyla monitöre bağlasam, monitörden HDMI-1 HDMI-2 arasında geçiş yaparak ekran kartları arasında geçiş yapabilir miyim?

2) Windows'ta hem NVIDIA hem AMD sürücüleri aynı anda kurulabilir mi? Kurulabilirse çakışma durumu meydana gelir mi? Kurulmazsa ne yapacağım?

3) Ben biri çalışırken, diğeri devre dışı olacak şekilde düşündüm. (Ki mantıklı olan da bu) Ama YouTube bir video gördüm ve bildiğim kadarıyla sadece DX12'de olmak koşuluyla hem AMD hem NVIDIA aynı anda çalışabiliyor. Yani bir nevi CrossSLI ya da SLI-Fire diyebilirsiniz. :D Bunu yapabilirim değil mi? İki kartın da DX12 desteği bulunuyor.

4) Ya da en basitinden Windows'ta iki kart arasında geçiş yapabileceğim bir program var mı? Örneğin Skyrim Special Edition'a girerken ekran kartını seçebiliyorsun, onun gibi Windows'ta da seçme programı var mıdır acaba?

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim :)

radeon_geforce-100646527-orig.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücülerde sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Tabii HDMI kablolarını düzgün bağlarsan. Laptoplar'da Intel ile Nvidia veya AMD birlikte çalışabiliyor.

Monitörünüzde, 2 adet HDMI ya da Display Port girişi varsa, iki kartı da farklı girişlere bağlarsanız, bu "teoride" mümkün. Tabii, pratikte ne olur bilemem. Sürücülerinin v.s sorun çıkarmaması lazım.

@gurkanyal Hocam, dizüstülerde, sistem otomatik olarak tek sürücü ile seçiyor ekran kartını. Ama masaüstünde, hem Intel hem Nvidia hem AMD var. Sistem otomatik seçemeyebilir. Dizüstünü masaüstü ile karıştırmayın, ikisi farklı dünyalar.

Tam istediğin olmasa da benzer bir şey denenmiş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TÜRK milleti olarak zoru seviyoruz, kanıtlayan bir örnek daha :) Satıp tek bir kart alsanya, 1060 alabilirsin mesela 1280 CUDA var. Hem oyununu oynarsın hemde modellemeni yaparsın. Ve elektirik faturan da eskiye nazaran daha iyi gelir, RX480 bildiğin üzere hiçte azımsanmayacak bir TDP değerine sahip. Ve sen ikici bir kart daha koyuyorsun buna ek.

TÜRK milleti olarak zoru seviyoruz, kanıtlayan bir örnek daha :) Satıp tek bir kart alsanya, 1060 alabilirsin mesela 1280 CUDA var. Hem oyununu oynarsın hemde modellemeni yaparsın. Ve elektirik faturan da eskiye nazaran daha iyi gelir, RX480 bildiğin üzere hiçte azımsanmayacak bir TDP değerine sahip. Ve sen ikici bir kart daha koyuyorsun buna ek.

Tek bir kart almak tabii ki daha mantıklı. Ama yok ki adam akıllı eBay gibi bir site Türkiye'de. Sahibinden var ama GeT'li fiyatları da çok yüksek. Tanıdığım iki kişiden GTX 1070'lerini benim kart ve üzerine nakit ücretiyle takas etmek istedim ama maalesef kabul etmediler. Ben de mecbur bu yönteme başvuruyorum, çünkü sizin de bildiğiniz gibi ekran kartı fiyatları şaka gibi.

Bu arada güç tüketimine gelirsek ikisi aynı anda yükte olmayacak ki, biri max 150W çekerken diğeri max 90W çekecek. Yani mecbur ayrı bir kart alacağım.

Merhabalar, o zaman ben konuyu uyandırıp bir sonraki kısma geçmek istiyorum sorularımla.

Bende şu anda kullandığım System'de NVIDIA RTX 2060 Super 8 GB var hem de elimde eski PC'den kalan ve boşta duran AMD RX570 8 GB versiyonu var.

Cihazımda 2 SSD üzerinde birinde Windows 10 diğerine de Hackintosh kurdum. Ama malum Hackintosh RTX kartı desteklemiyor 3800X işlemciyi, 32 GB RAM'i hepsini sorunsuz görürken 22MB ekran kartı görüyor. Haritalardaki haritayı bile yükleyemiyor. :D

Şimdi ben elimdeki RX570 8 GB kartı takmak ve desteği olduğu için Hackintosh'ta bunu kullanmak istiyorum. Bu kısımda sorun olmayacaktır.

Ancak durum Windows tarafına geçince nasıl olacak ve tek monitor kurulumda tabii ki RTX DP üzerinden RX570'de HDMI'dan olacak şekilde bağlayacağım.

Daha önce deneyen var mı ya da ne tarz sorunlar yaşayabilirim?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı