Bir sisteme İki işletim sistemi kurmak

Scorpio92

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar iki işletim sistemi kurmak istiyorum.
Elementary OS kullanıyordum ancak bazen arkadaşlarla oyuna girdiğimde sorun oluyordu ben de geri Windows 10 yükledim ve 50 GB'lık bir disk böldüm o kısma da Linux yükleyebilir miyim?
Hangi yolları izlemem gerek ve hangi Linux sistemini tercih edeyim sizce? macOS benzeri olursa sevinirim.
İyi forumlar.

KDE Plasma kullanan bir dağıtım seçip Mac OS teması kurabilirsiniz ve Elementary OS'a göre daha iyi olur. 50 GB alanı kurulumda ''Elle'' seçeneği ile kurabilirsiniz, @Kerem00 yardım eder. Elementary OS'a Mac OS simgesi kurarsanız daha iyi gözükür eğer Elementary OS ile devam edecekseniz.

macOS benzeri görünümü herhangi bir dağıtımın KDE masaüstü ile oluştursbilir, ya da elementaryOS ile devam edebilirsiniz.

İki işletim sistemini bir bilgisayarda kullanmaya “dual boot” deniyor. Genellikle boot menüde GRUB en başta olur, bu ön yükleyici üzerinden Windows sistemi başlatırsınız.

Windows 10 yükledim ve 50 GB'lık bir disk böldüm o kısma da Linux yükleyebilir miyim?
Evet yükleyebilirsiniz.

Hangi yolları izlemem gerek ve hangi Linux sistemini tercih edeyim sizce?
Kubuntu kurup macOS'e benzetebilirsiniz.

Kubuntu kurulum USB'si üzerinden sistemi başlatın, kurulumda disk kısmına geldiğinizde "Diski Sil" yerine "Elle"yi seçin. Ayırdığınız bölümü EXT4, birincil bölüm, bağlama noktası "/" olarak biçimlendirin ve kuruluma devam edin.

Not: Windows'ta güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatmanız gerek. Aynı şekilde UEFI/BIOS üzerinde varsa "Secure Boot"u kapatın.

LXDE3.png

Mac OS'a ne kadar benzetmek istiyorsunuz. Bilgisayarınızın özelliklerini paylaşır mısınız? Yukarıdaki görsel sizin için yeterli mi? Dual-boot yapabilirsiniz. Ayrıntıları @Kerem00 paylaşır Dual-boot hakkında.

Elementary OS kullandım ben, bir süre. Windows kurulu bir sisteme, farklı bir SSD üzerine Dual Boot olarak kurmuştum. Gayet rahat kullanılabiliyor.

Elementary OS'u macOS'a benzeten birçok paket mevcut, ek olarak güzel bir OS bence. :)
Hocam farklı bir SSD üzerine derken? İki işletim sistemi iki farklı diskte miydi?

Hocam farklı bir SSD üzerine derken? İki işletim sistemi iki farklı diskte miydi?

Evet. Windows anakartın üstündeki M.2 SSD'de, Elementary OS ise PCI adaptörüne takılı M.2 SSD'de idi.

Windows'un olduğu disk ile oynamayı sevmiyorum. Zira geçmişte başım çok yandı.

Evet. Windows anakartın üstündeki M.2 SSD'de, Elementary OS ise PCI adaptörüne takılı M.2 SSD'de idi.

Windows'un olduğu disk ile oynamayı sevmiyorum. Zira geçmişte başım çok yandı.
Anladım hocam. Bununla alakalı (iki diske iki ayrı işletim sistemi kurma) bir konu açmıştım ama becerememiştim. Grub ekranı gelmiyordu, her seferinde boot menüsünden disk seçerek giriyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı