Bir Ülke Kursaydınız?

Hangi Yönetimi Seçerdiniz?

• Cumhuriyet

Oy: 70 71,4%
  • Monarşi

Oy: 28 28,6%

• Oy verenlerin toplamı
    98
İmparatorluk tanımı: Kendi topraklarında oturan çeşitli milletleri egemenliği altında toplayan devlet biçimi.

Saydığım devletler bu tanıma uymasa bile bazılarının yönetim biçimi sözde demokrasi. Örneğin Rusya, örneğin Çin. Bu ülkeler halen daha imparatorluk gibi yönetilmekte. Putin kaç dönemdir başta? Herif eski KGB ajanı.

Rusya'nın toprak yapısı ile Osmanlı Toprak yapısını karşılaştıralım. Osmanlı bir imparatorluktan bir ülkeye inmiş diyebiliriz bu durumda.
Rusya, Putinizm ile adlandırılan bir sistemle yönetiliyor Avrupalıların tabiriyle. Çin hakkında ise: Çin, resmî adı ile Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da üniter egemen devlet. Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilmektedir. Bu arada Osmanlı çok toprak kaybetti evet ama Rusya'ya bakarsanız onun da ne kadar kaybettiği ortada. Çarlık ile karşılaştırmak çok yanlış olur.

Ülkemiz örneğinde de görüldüğü üzere demokrasi hiçbir halta yaramıyor.
Hayatta en önemli şey şansdır. Bazı insanlar örneğin Putin gibi, görevi devralır ve marş adım ileriye gider halkı da arkasından takip eder. Putin mükemmel demiyorum fakat şuanki durumun öncesi ve sonrası bunu gösteriyor. Böyle bir adam ülkeyi ileri taşısın ben söz hakkına sahip olmayayım hiç bir önemi yok. Bizimki ise başlamadan yıkılan bir monarşi. Bedelini de yine biz ödeyeceğiz. Bazen düşünüyorum da başkasının yerine kim bedel ödemek ister? Başta söylediğim gibi şans önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım mensup olduğun dinde rahatsız olduğun konular var ve bunların dile getirilmesi hoşuna gitmiyor. O zaman sana bir tavsiye yapayım: bu konular her dile getirildiğinde sinirlenmek yerine sorgulamaya başla. Yoksa bir ömür böyle geçmez. İlerleyen günlerde daha çok rahatsız olacaksın çünkü.

Bu yazdıklarımı ciddiye alarak okursun veya okumazsın bilemem. Anlayarak okuman benim için yeterli...
Ciddiye almadığım yazıyı okumam :)Okuduğum her hangi bir yazıyı ise anlarım.
Yazı olarak burada yazdığımı siz dahil 100 kişiden fazlasının okuyacağını sanmıyorum. Şayet burada yazdığımız yazıların karşılığını icraat olarak da alamayız sadece birbirimize alıntı yaparak istişare yaparız ki bunu da bu platformda uygun görmüyorum. Çok yazı yazıp milleti sinir etmeyi de sevmem.

Az ve öz benim tarzımdır. Rahatsız olduğum konuların dillendirilmesi değil, olmayan esasların islam ile bağdaştırılması beni rahatsız eder. Burada sorgulamadan körü körüne iman edilmeli demiyorum, herhangi bir saldırıdan da bahsetmiyorum zira ilk yazdığım metin zannımca tam anlaşılmamış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı