Bir Ülke Kursaydınız?

Hangi Yönetimi Seçerdiniz?

• Cumhuriyet

Oy: 70 71,4%
  • Monarşi

Oy: 28 28,6%

• Oy verenlerin toplamı
    98
Tarihte yıkılmayan bir imparatorluk örneği verir misiniz acaba bana?

Şaka dimi bu :)

Yönetim biçimi değişmiş olsa da yıkılmayan imparatorluklar mevcut. Bkz. Rusya, Çin, Fransa, Avusturya, Macaristan, Portekiz, İsviçre, Tayland, Moğolistan...

Hiçbirinde şeriat olmaması tesadüf mü? Biraz düşün bunun üstüne ;)

Şu dünya da gereksiz olan, tecavüzcü vs büyük suçlar işleyen direk idâm. Kral ve kraliçe olurdu. Kraliçe kralın karısı değil de çok bilgili bir kadın yani baş bakan ama kadın. Kadınlara erkekler kadar hak verirdim. O kadar güzel şeyler yapardım ki insanlık için tüm dünya bizim ülkeye turist olarak gelirdi.

Şaka dimi bu :)

Yönetim biçimi değişmiş olsa da yıkılmayan imparatorluklar mevcut. Bkz. Rusya, Çin, Fransa, Avusturya, Macaristan, Portekiz, İsviçre, Tayland, Moğolistan...

Hiçbirinde şeriat olmaması tesadüf mü? Biraz düşün bunun üstüne ;)

Din ile yönetilen hiçbir devlet tutunamadı zaten (Papalık Devleti de yıkıldı fakat sonra Vatikan olarak mikro devlet oluşturuldu bu bir istisna). Bu arada yönetim biçimi değiştiyse o devlet de imparatorluktan resmen çıkıyor, yıkılmış oluyor. Kimse seçimle komünizme geçmedi, Hitler'i bilemeyeceğim onun olayı da ilginç şimdi gelip bir de bizim ülkeye bakın diyenleri görmesek bari. Benim tabirim ile Türk-Moğol İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Moğollar Çin'e ham oldu. Sonradan milliyetçilikten dolayı bağımsız oldular ve sonra yine ihtilal çıktı. Şimdi de %96'sı Moğol olan bir Moğolistan nasıl bir imparatorluk olabiliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, bu konumuzda hayal gücümüzü kullanıyoruz. Ülke kursaydınız:
  • Yapacağınız yenilikler neler olurdu?
  • Yönetim şekliniz ne olurdu?
  • Kanunlar neler olurdu?
  • Ülkenizde adalet nasıl işlerdi?
  • Eğitim, sağlık hizmetleri gibi alanlarda hedefleriniz neler olurdu?
  • Ülkenizde hangi haklar geçerli olurdu?
  • Ülkenizde hangi özgürlükler geçerli olurdu?
Unutmayın, ülkeyi sadece siz yöneteceksiniz. İyi Sosyaller:)
Yönetim biçimi parlamenter cumhuriyet olurdu.
Cumhurbaşkanı yetkilerini azaltırdım.
Kültürel etkinlikleri artırırdım.
Elimden geldiğince bilimi artırmaya çalışırdım.
Vikipedi gibi engellenen sayfaları erişime açardım.
Zaten ülke küçük olacağından ve sakin bir yere kuracağımdan askeri harcamaları az tutardım.
Aklıma gelenler bunlardı.

Ya tamamını şimdi okudum da eleştirmeden duramayacağım...

O kadar tezatlıklar içeriyor ki, yemin ederim bilim ve teknoloji çağında beyni din ile doldurulunca ne yöne gideceğini şaşırmış bir İmam Hatip öğrencisi gibi yazmışsınız.... Hatta belki de öylesinizdir, bilemiyorum...

Uzay sanayisi, yenilenebilir enerji, elektrikli uçaklar ve yönetim biçimi olarak şeriat. Ciddi misin hocam sen?

Şeriat toplumlarında adalet mi var? Bir kere şeriat kanunlarında kadın insan yerine bile konulmuyor. Zina yapanları toprağa gömüp taşlıyor. Yani diyorsun ki bir yandan insanlar taşlansın, diğer yanda bilim yapılsın ama o esnada cinsel yönelimi farklı olanların da kasafısını keselim...

Dostum şimdi sana ne diyeceğimi bilemedim.

Peki Hristiyanlık veya Müslümanlık dışında bir inanç seçme hakkımız var mı? Mesela tanrıtanımaz olursak ne olacak?

Başarılı olmuş dedim. Wikipedia kapalı olduğundan Abbasiler halen daha ayakta sanıyorsun galiba...

Bu foruma üye olma amacım başta yardım almaktı. İlgilenen oldu var olsunlar sonra bilgilerim doğrultusunda bende yardımlarda bulundum yalnız bu forumun gidişatını iyi bulmuyorum. Bundan yıllar önce de çeşitli forumlarda moderatörlük yapmışlığım da var.

Youtube'de takip ederim videolarınız eğlenceli ve bilgili fakat burada kurmuşsun kendine bir ortam, toplamışsın yanına iki üç okumuş cahili atıp tutuyorsunuz. Bugüne kadar hiç bu konuda ağzımı açmadım yazıda yazmadım fakat din konusunda yazdıklarınızın, konuştuklarınızın kitapta bir yeri yok. Tabi ki İslam'dan bahsediyoruz. Hocam siyaset konuşulur bir şey demiyorum gerçi sizin uzmanlık alanınız bilgisayar toplama fakat din konusunda kişisel fikirlerinizi söylemek yerine konuyu müslümanlığa, islama, imana ve esaslara getirip yanlış yönlendirmeyelim.

Bu yazdıklarımı ciddiye alarak okursunuz veya okumazsınız, anlayarak okumanız benim için yeterli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu foruma üye olma amacım başta yardım almaktı. İlgilenen oldu var olsunlar sonra bilgilerim doğrultusunda bende yardımlarda bulundum yalnız bu forumun gidişatını iyi bulmuyorum. Bundan yıllar önce de çeşitli forumlarda moderatörlük yapmışlığım da var.

Youtube'de takip ederim videolarınız eğlenceli ve bilgili fakat burada kurmuşsun kendine bir ortam, toplamışsın yanına iki üç okumuş cahili atıp tutuyorsunuz. Bugüne kadar hiç bu konuda ağzımı açmadım yazıda yazmadım fakat din konusunda yazdıklarınızın, konuştuklarınızın kitapta bir yeri yok. Tabi ki İslam dan bahsediyoruz. Hocam siyaset konuşulur bir şey demiyorum gerçi sizin uzmanlık alanınız bilgisayar toplama fakat din konusunda kişisel fikirlerinizi söylemek yerine konuyu müslümanlığa, islama, imana ve esaslara getirip yanlış yönlendirmeyelim.

Bu yazdıklarımı ciddiye alarak okursunuz veya okumazsınız, anlayarak okumanız benim için yeterli.
Yazilanlarda islama bir hakaret yok.
Şeriat isterim diye yazabiliyor birileri bu forumda. Peki, güzel. Birisi de şeriat yanliş çünkü bla bla yazinca hemen "dinimize saldirmayin" tribine girmişsiniz. Adam gibi artisini eksisini tartisabileceksek konusalim. Yolun yarisinda mağduriyet yaratacaksaniz ilk başta şeriat diye neden yaziyorsunuz. ( cevabim sana ama bu sozum sana degil)

Ek olarak, tam olarak da bu yuzden seriat sacmaliktir. Cunku kutsal addedilen degerleri tartismaya acarsan problem yasarsin ve tartisamayacagin kanunlar da hukuk sisteminin temeli olamazlar.

Youtube'de takip ederim videolarınız eğlenceli ve bilgili fakat burada kurmuşsun kendine bir ortam, toplamışsın yanına iki üç okumuş cahili atıp tutuyorsunuz. Bugüne kadar hiç bu konuda ağzımı açmadım yazıda yazmadım fakat din konusunda yazdıklarınızın, konuştuklarınızın kitapta bir yeri yok. Tabi ki İslam'dan bahsediyoruz. Hocam siyaset konuşulur bir şey demiyorum gerçi sizin uzmanlık alanınız bilgisayar toplama fakat din konusunda kişisel fikirlerinizi söylemek yerine konuyu müslümanlığa, islama, imana ve esaslara getirip yanlış yönlendirmeyelim.

Sanırım mensup olduğun dinde rahatsız olduğun konular var ve bunların dile getirilmesi hoşuna gitmiyor. O zaman sana bir tavsiye yapayım: bu konular her dile getirildiğinde sinirlenmek yerine sorgulamaya başla. Yoksa bir ömür böyle geçmez. İlerleyen günlerde daha çok rahatsız olacaksın çünkü.

Bu yazdıklarımı ciddiye alarak okursun veya okumazsın bilemem. Anlayarak okuman benim için yeterli...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı