Bir yazılım dili başka bir yazılım diline nasıl gömülür?

TeknoEmir

Hectopat
Daha fazla  
Her projede fark ediyorum mesela Python kütüphanesinin içinde C++ kodları da var. Bunun olayı ne oluyor tam olarak? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her projede fark ediyorum mesela Python kütüphanesinin içinde C++ kodları da var. Bunun olayı ne oluyor tam olarak? Teşekkürler.
C ve C++'ı herhangi bir dile gömmek diğer dillere göre nispeten çok kolay. Python için ctypes modülüne bakabilirsiniz.

C++ derleyicisini uygulama olarak var sayarsak anlık olarak kodu derleyici ile çalıştırıyorlar.
Hayır, kod başta bir kez .so(paylaşılan nesne dosyalarına) compile edilir. Sonra bir daha derlenmez.

C++ Kodunu Python kodu içine entegre edilmiş bir örneğini görmedim şimdiye kadar. Bir örnekten link atabilirmisiniz?

Ama gömülebilir diller var ve bunlar genelde yorumlanan diller.

C++ Kodunu Python kodu içine entegre edilmiş bir örneğini görmedim şimdiye kadar. Bir örnekten link atabilirmisiniz?

Ama gömülebilir diller var ve bunlar genelde yorumlanan diller.
Doğrudan içine entegre etmiyorlar tip dönüşümlerini yapıp c/c++ kütüphanesini python'dan çağrılabilir hale getiriyorlar. En bilindik örnek opencv-python ve numpy.

C++ daha çok sistem programlaması ve performans odaklı uygulamalar için kullanılırken, Python daha çok veri analizi, yapay zeka ve web uygulamaları için kullanılır. Ancak, bir dilden diğerine geçiş yapmak bazen gerekli olabilir veya belirli bir dili kullanan bir kütüphanenin performansını artırmak için başka bir dilin kullanılması gerekebilir.
Bu durumda, bir yazılım dili başka bir yazılım dili içine gömülebilir veya entegre edilebilir. Gömülü diller, ana dilin içinde doğrudan kullanılabilecek şekilde derlenirler. Örneğin, Python'da C++ kütüphaneleri kullanmak için, kütüphanelerin C diline çevrilmesi ve ardından Python'un ctypes veya Cython gibi diller arası araçlarını kullanarak Python'a bağlanması gerekir.
Ayrıca, bazı diller, özellikle C ve C++, diğer dillerin kodlarını doğrudan içe aktarabilirler. Bu, kodun doğrudan derlenmesini ve ana dilden doğrudan çağrılmasını sağlar. Örneğin, Python, C diline derlenen bazı kütüphaneleri doğrudan içe aktarabilir ve bunları Python kodu içinde kullanabilir.
Bu yöntemler, bir dilin diğerine gömülmesi için sadece iki örnek olup, kullanılan dillere ve projenin gereksinimlerine göre değişebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı