Çözüldü Birden fazla butonu sorgulama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KöroğluK67

Zeptopat
Daha fazla  
Diyelim ki formuma 10 buton ekledim ve hepsinin rengini değiştirmek istiyorum ve butonların ismini de btn1, btn2, btn3.. Olarak belirledim. Bu butonları teker teker sorgulamak zorunda mıyım? Bunun daha kolay bir yolu yok mu? Atıyorum btn(degisken).BackColor = Color. Red; degisken++; gibi bir şey yapamaz mıyım?

Çözüm
Bir controldeki her bir öğeye foreach ile erişebilirsin, örnek kod veriyorum.
foreach (Control item in this.Controls) { if (item is Button btn) { btn.BackColor = Color. Red; } }
Önce C# konusunda yeterli düzeye gelmeni öneririm bu kadar else if kullanmanın mantığı yok, yanlış anlama küçük görme gibi değil bu sana işkence olur, yapmaya çalıştığın projeyi de değersiz kılar, çok iyi bir kurstan eğitim alıp ileri seviye programlama tekniklerini öğrenmen işini daha çok kolaylaştırır.

Ben meslek lisesinde yazılım geliştirme okuyorum şu an 12. sınıfa geçtim ve stajdayım burada C# ve SQL veri tabanı ile ilgileniyoruz yani yolun çok başındayım az önce buradan arkadaşlarda söyledi zaten 60 tane if - else olmaz diye. Bende başka yolu var mı diye baktım ama cevap bulamadım. Size de cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ben meslek lisesinde yazılım geliştirme okuyorum şu an 12. sınıfa geçtim ve stajdayım burada C# ve SQL veri tabanı ile ilgileniyoruz yani yolun çok başındayım az önce buradan arkadaşlarda söyledi zaten 60 tane if - else olmaz diye. Bende başka yolu var mı diye baktım ama cevap bulamadım. Size de cevaplarınız için teşekkür ederim.
Rica ederim tabiki sana karşı bir yargıda bulunmuyorum daha yolun başındasın ve öğretmenlerinin de çok bir şey bildiğini düşünmemelisin, onlar sana çok çok temel düzeyde programlama fikri katıyor çok iyi olsalar lise de bilişim öğretmeni yerine şirkette kıdemli yazılım uzmanı olurlar, udemy de kapsamlı bir kurs satın alıp eksiksik yavaş yavaş ve her yeni öğrendiğin bilgi ile küçük küçük projeler geliştirerek ilerlemelisin, acele edip ben bunu yaparım dediğimde büyük porjelere girişmek seni geriye götürebilir veya yaşadığın sorunlar yavaşlatabilir. <3

Başka yolu var tabii ki. 60 tane buttonu elle eklemek yerine bir fonksiyon yazıp fonksiyona ekletmek. Verdiğim fonksiyon tam da bu tarz işler için. Amaç yan yana ve alt alta buttonlar eklemek. Verdiğimi geliştirirsen belli bir limite geldiğinde yeni satıra geçmesi gibi gibi şekillerde güncellersen işini fazlasıyla görecektir. Şuan verdiğim haliyle x ve y aynı anda artacak. Ancak y'nin x'in limite geldiğinde artması sağlanabilir. Üstelik x'i başa da döndürebilirsin x = 0 yada başlangıç pozisyonunu vererek.

En güzeli, insanların şunu yap bunu yapabilirsin bunu ekle demesinden ziyade kendin öğrenmen, otel uygulamasını yapıp bitirmen önemli değil kendinin yapabilmesi ve nasıl yaptığın önemli.

Bahsettiğim gibi yap, önce kendini geliştir gelişirken edindiğin bilgiler ile projeler yap.

Yoksa ben sana oturup otel uygulaması yazıp verebilirim bir anlamı olmaz.

Rica ederim tabii ki sana karşı bir yargıda bulunmuyorum daha yolun başındasın ve öğretmenlerinin de çok bir şey bildiğini düşünmemelisin, onlar sana çok çok temel düzeyde programlama fikri katıyor çok iyi olsalar lise de bilişim öğretmeni yerine şirkette kıdemli yazılım uzmanı olurlar, Udemy de kapsamlı bir kurs satın alıp eksiksik yavaş yavaş ve her yeni öğrendiğin bilgi ile küçük küçük projeler geliştirerek ilerlemelisin, acele edip ben bunu yaparım dediğimde büyük porjelere girişmek seni geriye götürebilir veya yaşadığın sorunlar yavaşlatabilir. <3

Enes Bayram'ın YouTube'daki serisini bitirmiştim bu tür projeleri yaparım diyordum ama daha çok şey öğrenmem gerek.

Enes Bayram'ın YouTube'daki serisini bitirmiştim bu tür projeleri yaparım diyordum ama daha çok şey öğrenmem gerek.

Youtube dan ziyade daha profesyonel kurslara yönelmeni tavsiye ederim, evet çok nadir güzel videolar var ama gelişemezsin bu şekilde.

Profesyonel anlamda kaliteli bir kurs şart, ileri seviye değil Sıfırdan zirveye kurslara bakmanı öneririm.

YouTube'dan ziyade daha profesyonel kurslara yönelmeni tavsiye ederim, evet çok nadir güzel videolar var ama gelişemezsin bu şekilde.

Profesyonel anlamda kaliteli bir kurs şart, ileri seviye değil Sıfırdan zirveye kurslara bakmanı öneririm.

Ben sınıfımda açık ara bu işle en çok ilgilenen ve en çok gelecek vaat eden öğrenciyim staja başladığımda buradaki C# kodlarını gördüğümde okulda öğrendiğimle buradakilerin çok farklı olduğunu gördüm okulda gördüklerimiz benim seviyemin çok altı burada yazılan C#'da seviyemin çok üstü orta yolu nasıl bulacağım bilmiyorum ama fazlada dert etmiyorum açıkçası şu an üniversite her şeyden önemli geliyor bana. Duyduğuma göre üniversiteye çoğu insan 0 kod bilgisi ile gidiyor o yüzden kendimi zorlamak saçma geliyor şu an için.

Ben sınıfımda açık ara bu işle en çok ilgilenen ve en çok gelecek vaat eden öğrenciyim staja başladığımda buradaki C# kodlarını gördüğümde okulda öğrendiğimle buradakilerin çok farklı olduğunu gördüm okulda gördüklerimiz benim seviyemin çok altı burada yazılan C#'da seviyemin çok üstü orta yolu nasıl bulacağım bilmiyorum ama fazlada dert etmiyorum açıkçası şu an üniversite her şeyden önemli geliyor bana. Duyduğuma göre üniversiteye çoğu insan 0 kod bilgisi ile gidiyor o yüzden kendimi zorlamak saçma geliyor şu an için.

Ben üniversite kapısından geçmedim, şuan AWS ile çalışıyorum senior geliştirici olarak, Mobile App geliştiriyoruz cloud için, Üniversite her şey değil, Türkiye de üniversite demek lisede aldığın seviyenin üniversite hali demek, kendini bu sonsuz bilgi kaynağı olan internet dünyasın da geliştirmelisin.

Geri
Yukarı