Birden fazla dilde yazılan programlar nasıl sorunsuz çalışıyor?

• Konuyu başlatan 585644
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 468
GitHub'daki projeleri kastediyorsan, ona ben de hayranlık duyuyorum doğrusu. Farklı program bileşenleri için farklı dil olabilir.

Birden fazla dilde yazılan programlar derken? Nasıl birden fazla dilde yazılsın?
Mesela C# ile C++'ın kullanılması ya da JavaScript ile C++'ın yardımcı dil olarak kullanılması gibi

Bir program nasıl birden fazla dilde yazılabiliyor, kodlar nasıl bir arada uyumlu çalışıyor, farklı dil bilim özellikleri varken çeşitli dillere ait temel bilgim var ama hiç öyle büyük bir proje yapmadım.

Çok Dilli Programlamada Kullanılan Yaklaşımlar:

• Çeviri: Programlama dilleri arasındaki kod, özel bir çeviri işlemi kullanılarak dönüştürülür. Bu, kodun farklı dillere uyarlanmasını sağlar. Örneğin, Python kodunu Java'ya çevirmek için araçlar bulunmaktadır.
  • API'ler: Programlama dilleri arasında iletişim kurmak için API'ler (Application Programming Interface) kullanılabilir. Farklı dillerde yazılan bileşenler, API'ler aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilirler.
  • Çok Dilli Entegrasyon: Farklı dillerde yazılmış modüller veya bileşenler, birleştirilip bir programın içinde kullanılabilir. Örneğin, bir C++ uygulamasına Python modülü eklemek mümkündür.

Birden fazla dilde yazılan programlar derken? Nasıl birden fazla dilde yazılsın?
Hocam örnek amaçlı GitHub'dan bir yazılımın ekran görüntüsünü aldım. Böyle olmayanları da olması lazım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231007-204047~2.jpg
    Screenshot_20231007-204047~2.jpg
    52,4 KB · Görüntüleme: 29

Yeni konular

Geri
Yukarı