Birden Fazla Sayfalı HTML Web Sitesi Oluşturma

Erdem13-

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bu işlere yeni başladım. Şu ana kadar hep tek sayfalı web sitesi yaptım html ile. Artık sitede makale yapıp makale sayfası yapacağım fakat "/" dan sonrasını nasıl veriyoruz nasıl yüklüyoruz onu bilmiyorum.

Mesela "siteadı/asusun-yeni-kulaklığı.html" nasıl yapılır?

Ben şöyle düşündüm direkt html dosyasının ismini " asusun-yeni-kulaklığı.html "diye kaydedip. FTP ile yükleyip "siteadı/asusun-yeni-kulaklığı.html " diye girmeyi fakat bir yerden sonra bunlar çok karışmaz mı bunun başka bir yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle HTML ile makale sitesi oluşturman zor bir iş. Binlerce hatta onbinlerce ".html" dosyası yaratmak tam bir saçmalık. Bir de düzenlemeleri ve eklemeleri uygulamak el ile makale düzenlemen gerekir. PHP kullanman senin daha fazla yararına olur. Tayfun Erbilen, Emrah Yüksel, Kolay Video Dersleri gibi kanalların çok güzel eğitim içerikleri var. Bunları izleyerek başlayabilirsin.

Soruna dönecek olursak sadece HTML kullanarak ve PHP'den faydalanmayarak yaparsan dediğin şekilde yapmak zorundasın. Ama PHP kullanırsan tek bir makale okuma dosyası yaparak makale URL'sine göre hangi makalenin gösterileceğini ayarlayabilirsin. PHP kullanarak "siteadı/asusun-yeni-kulaklığı.html" URL'sini adres çubuğuna yazdığınızda illa öyle bir dosya olmasına gerek olmaz. Orada yazan veri alınır ve ".php" dosyasına iletilir. ".php" dosyası bu isimi veritabanında bulur ve diğer içeriklerini sayfaya yazdırır. Tüm makale siteleri bu temeli kullanır.

Dediğin gibi bir yerden sonra makaleler çoğalacak ve karışıklıklar çıkabilecektir. Bunun tek çözümü veritabanı sistemidir fakat bunu öğrenmek de biraz zaman alacaktır. Veya wordpress hazır sistemler kullanarak da işini halledebilirsin.
Yine senin tekniğine dönersek, eğer çok fazla yayınlamayacaksan dediğin gibi de yapabilirsin. Fakat bunu klasörlere bölebilirsin mesela makaleyi ftp ile klasör açarak makale klasörüne, öyküyü öykü klasörüne atmak gibi. O zaman şöyle olacak: adresin/makale/makaleadi.html veya htm.
Yavaş yavaş veritabanı sistemini ve programlamayı öğrenmeye başlayabilirsin bu çözülene kadar da ancak wordpress gibi hazır bir sistemden veya bu şekilde dosyalarla işini halledebilirsin..

Dediğin gibi bir yerden sonra makaleler çoğalacak ve karışıklıklar çıkabilecektir. Bunun tek çözümü veritabanı sistemidir fakat bunu öğrenmek de biraz zaman alacaktır. Veya wordpress hazır sistemler kullanarak da işini halledebilirsin.
Yine senin tekniğine dönersek, eğer çok fazla yayınlamayacaksan dediğin gibi de yapabilirsin. Fakat bunu klasörlere bölebilirsin mesela makaleyi ftp ile klasör açarak makale klasörüne, öyküyü öykü klasörüne atmak gibi. O zaman şöyle olacak: adresin/makale/makaleadi.html veya htm.
Yavaş yavaş veritabanı sistemini ve programlamayı öğrenmeye başlayabilirsin bu çözülene kadar da ancak wordpress gibi hazır bir sistemden veya bu şekilde dosyalarla işini halledebilirsin..
Benim amacım zaten öğrenmek ama bu nasıl yapabileceğimi bulamadım Türkçe kaynak olarak buraya soruyum dedim

Youtube'a PHP ile Blog Sitesi Yapımı veya Asp.NET MVC ile Blog Sitesi Yapımı yazarsan karşına onlarca yüzlerce Türkçe kaynak çıkar. Bunun İngilizce'sini yazarsan da karşına binlerce kaynak çıkar.

Html ile bir sürü sayfa yapmak tam bir saçmalık :) dediğini 90 larda gazete siteleri yapıyordu. Şimdi işin kolayı php ve mysql kullanarak yapmak. Eğer altyapın yoksa bunu öğrenmen zaman alacaktır. Değişkenler fonksiyonlar diziler derken uzar gider kardeşim

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı