Bisiklet bakımı nasıl yapılmalı?

Serhat.48

Hectopat
Yer
Viseu
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Merhaba. Bende 1 tane bisiklet var her gün sabahları 25km yol yapıyorum spor amaçlı ve zincirler artık yağlanma istiyor, ne yapmalıyım? Kaç günde bir yağlamalıyım? Detaylı anlatacak var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu adamlar bisiklet bakım, öneri videoları çekiyor. YouTube'da bayağı kaynak var araştırabilirsiniz.

Merhaba. Bende 1 tane bisiklet var her gün sabahları 25km yol yapıyorum spor amaçlı ve zincirler artık yağlanma istiyor, ne yapmalıyım? Kaç günde bir yağlamalıyım? Detaylı anlatacak var mı?

Sürmeden önce kontrol edin zincirleri ne zaman yağlanmasını gerektiğini düşündüğünüzde yaparsınız. Bir zaman vermek zor. Sizin görüp kontrol edip ona göre yapmanız gerekiyor.

Önce bisiklet için bir zincir yağı alıyorsun. Ben Shimano PTFE Dry Lube kullanıyorum. Bisiklet alışverişleri için Erdoğanlar Bisiklet' i tercih ediyorum oradan bakabilirsin. Daha sonrasında bir yağ sökücü ile zinciri güzelce temizliyorsun. Bu yağ sökücü bildiğin benzinciden aldığın mazot da olabilir mutfak için kullanılan Sarı Güç gibi ürünler de olabilir hatta yağ sökücü uygulamadan önce sabun - deterjan ve su ile bir temizle çamuru ve yağın bir kısmı gitsin. Daha sonra zincir yağlama videosu izleyerek zincirini yağlıyorsun. Çok değil zincirin üstüne 1-2 tur değdirmek yetiyor zaten videolardan anlarsın.

Kaç günde bir yağlayacağın konusuna gelecek olursak sen şimdi bir yağla bisikletin gidişini, zincir hissiyatını anla; o his bozulunca temizleyip yağlarsın. Her gün kullanılan bisiklette toza girme durumuna bağlı olarak ortalama 2 - 3 ayda bir yağlama yapsan yeterli olacaktır. Bisiklette disk fren varsa ve mazot ile zinciri temizleyeceksen ELDİVEN takmayı ve disk frene mazotu DEĞDİRMEMEYİ unutma.

Kullanımına bağlı 2 yıllık bisikletimi hiç yağlamadım çünkü aktif olarak eylülden beri sürüyorum. Yağ dışında V fren ise 6 ayda bir o tekerleği sıkıştıran kısımları değiştirmenizi öneririm.

Önce bisiklet için bir zincir yağı alıyorsun. Ben Shimano ptfe dry lube kullanıyorum. Bisiklet alışverişleri için erdoğanlar Bisiklet'i tercih ediyorum oradan bakabilirsin. Daha sonrasında bir yağ sökücü ile zinciri güzelce temizliyorsun. Bu yağ sökücü bildiğin benzinciden aldığın mazot da olabilir mutfak için kullanılan sarı güç gibi ürünler de olabilir hatta yağ sökücü uygulamadan önce sabun - deterjan ve su ile bir temizle çamuru ve yağın bir kısmı gitsin. Daha sonra zincir yağlama videosu izleyerek zincirini yağlıyorsun. Çok değil zincirin üstüne 1-2 tur değdirmek yetiyor zaten videolardan anlarsın.

Kaç günde bir yağlayacağın konusuna gelecek olursak sen şimdi bir yağla bisikletin gidişini, zincir hissiyatını anla; o his bozulunca temizleyip yağlarsın. Her gün kullanılan bisiklette toza girme durumuna bağlı olarak ortalama 2 - 3 ayda bir yağlama yapsan yeterli olacaktır. Bisiklette disk fren varsa ve mazot ile zinciri temizleyeceksen eldiven takmayı ve disk frene mazotu değdirmemeyi unutma.

Teşekkürler yorumlarınız için bugün bir kendimce baktım bir tane silah temizleme yağım vardı Force 3Ü1 arada bayağı topaklanma olmuş üstünde iyice bezle silip fırçaladım sonra o bakım yağından sıkıp tekrar fırcaladım yağ olmadıgı için öylece bıraktım sadece zincir temizliği yapabildim.
Kullanımına bağlı 2 yıllık bisikletimi hiç yağlamadım çünkü aktif olarak eylül'den beri sürüyorum. Yağ dışında v fren ise 6 ayda bir o tekerleği sıkıştıran kısımları değiştirmenizi öneririm.

Sadece WD40 ile temizlesem yağlama yapmasam sıkıntı olur mu acaba? Günlük en az 20 km yol yapıyorum.

Teşekkürler yorumlarınız için bugün bir kendimce baktım bir tane silah temizleme yağım vardı Force 3Ü1 arada bayağı topaklanma olmuş üstünde iyice bezle silip fırçaladım sonra o bakım yağından sıkıp tekrar fırcaladım yağ olmadıgı için öylece bıraktım sadece zincir temizliği yapabildim.

Sadece WD40 ile temizlesem yağlama yapmasam sıkıntı olur mu acaba? Günlük en az 20 km yol yapıyorum.
WD-40'ı bisikletin zincir kısmına sürmemen lazım eğer daha önce sürdüysen topraklama yapan asıl etken o olabilir. Makine yağı vs. de iş yapmaz ince bir yağ olan bisiklet zincirine özel yağ kullanmalısın. Zincirin temizliğini yapıp yağlamadıysan zincir şu an daha çok takır takır ses çıkartır muhtemelen. Sen dediğim ürün ayarında bir şey al başka markalardan falan da bakabilirsin. Bir tüp ile bisikleti en az 6 - 7 kere yağlarsın düzgün yağlamayı başarabilirsen.

WD-40'ı bisikletin zincir kısmına sürmemen lazım eğer daha önce sürdüysen topraklama yapan asıl etken o olabilir. Makine yağı vs. de iş yapmaz ince bir yağ olan bisiklet zincirine özel yağ kullanmalısın. Zincirin temizliğini yapıp yağlamadıysan zincir şu an daha çok takır takır ses çıkartır muhtemelen. Sen dediğim ürün ayarında bir şey al başka markalardan falan da bakabilirsin. Bir tüp ile bisikleti en az 6 - 7 kere yağlarsın düzgün yağlamayı başarabilirsen.

Tamamdır anladım ama ilk önce bisikletin zincir kısmını temizlemem lazım WD40 kullanım hemen arkasında su ve deterjan veya benzeri bir şey ile temizleyip yağlasam sıkıntı cıkmaz umarım?

Wd 40 deli gibi toz tutan bir yağ en fazla 2 gün içinde eski haline dönecektir. Zincir yağı alana kadar sıvı gres veya az toz tutan bir tür sıvı yağ ile yağlayabilirsin. Motosiklet yağı, zeytin yağı falan sakın ha kullanma. Ayrıca bisikletin disk frense diske yağ deydiği anda bütün balata ve diskleri zımparalaman lazım sakın oralara yağ deydirme.

Geri
Yukarı