Bisiklet freni çok ısınıyor

Benim de ön frenim az tutuyor ki bu daha iyi takla atmamak açısından ikisini dengeli sikarsan iyi duruyor. Öyle yokuştan inerken öne %70 arkaya %90 civarı basarsan hızlı durursun. Bence asla tam basma lastiği kitlemek daha hızlı durmak demek değil.

Öncelikle merhaba. Bugün arkadaşlarla bisiklet sürelim dedik. Uzun ve bayır aşağı bir yoldan inerken disk frenlerim tutmamaya başladı. Arka fren ile zar zor durup kenarıya çektim ve ön freni ellediğimde aşırı derecede ısınmıştı. Diski tutmak imkansız gibi bir şeydi. Yumurta kırsam pişer o derece. Bir bisikletin freninin bu kadar ısınması normal mi? Isınmaması için yapabileceğim bir şey var mı?
Disk ömrünü tamamlamış muhtemelen. Yokuş aşağı sallamanın da etkisiyle beraber olabilir bu tarz sorunlar.

Hocam uzun bir yokuş inerken frenleri sırayla kullanmaya çalış, 15 saniye ön 15 saniye arka gibi. Tabi böyle saymaya gerek yok arada bir değiştir demek istedim. Ama balatalarını da kontrol et, bitmişse o da ekstra sıcaklığa neden olabilir.

Hocam uzun bir yokuş inerken frenleri sırayla kullanmaya çalış, 15 saniye ön 15 saniye arka gibi. Tabi böyle saymaya gerek yok arada bir değiştir demek istedim. Ama balatalarını da kontrol et, bitmişse o da ekstra sıcaklığa neden olabilir.
Balata yüksek olasılıkla bitmiş.

Hocam çok normal. Balatası bitmiş. Aynı şey başıma geldi. Hemen ısınıyor ve ısındığında tutmamaya başlıyorsa balata bitmiş demektir.
Benim de ön frenim az tutuyor ki bu daha iyi takla atmamak açısından ikisini dengeli sikarsan iyi duruyor. Öyle yokuştan inerken öne %70 arkaya %90 civarı basarsan hızlı durursun. Bence asla tam basma lastiği kitlemek daha hızlı durmak demek değil.
Disk frenlerde lastiği kitlemek zor oluyor zaten. Özellikle ön frende.

Balatalar diske sürtüyorsa da ısınıyor olabilir. Sadece sıkarak bu kadar fazla ısınmaması lazım. Bende de disk fren var. Hiç böyle bir ısınma sorunum olmadı. Muhtemelen bir yamukluk sonucu sen fren sıkmadığın halde sürtünme söz konusu oluyor.

Balatalar diske sürtüyorsa da ısınıyor olabilir. Sadece sıkarak bu kadar fazla ısınmaması lazım. Bende de disk fren var. Hiç böyle bir ısınma sorunum olmadı. Muhtemelen bir yamukluk sonucu sen fren sıkmadığın halde sürtünme söz konusu oluyor.

Hocam eğer teker mandallı sıkışıyor ise mandalı açıp, freni sıkarak mandalı kapatırsan muhtemelen çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı