Bisiklet İçin Göbek Önerisi

DeadFrozen

Kilopat
Yer
İstanbul/Çekmeköy
Bisikletimde, arka göbek sorun çıkardı ve değişmesi gerekiyor. Bana önerebileceğiniz göbekleri belirtir iseniz sevinirim. Bu göbeklerin hepsi aynı gözüküyor ama fiyatları falan farklı. Ben iyisini aldığım zaman bana artısı ne yani onu anlamadım?

@BilgisayarKurdu kaç adet konu açtım görmedin sanırım, rica etsem bu konumda yardımcı olur musun, eğer bu parçalara hakim isen, biliyorum bu aralar yoğunsun ama :)

Kullandığın bisikleti bilelim öncelikle. Göbekteki problemi de bilelim. Göbek mili gibi değiştirilmesi mümkün olan parçalar ise hiç masrafa girme derim. Zira göbek değişikliği demek tüm jant tellerinin tek tek sökülmesi ve tek tek yerine takıldıktan sonra da akort ayarının düzgünce yapılması anlamına geliyor.
  • Kaliteli bir göbeğin faydaları nedir? Gerçek hayatta ne hissettirir?
Göbekler rulmanlı ve bilyeli olmak üzre temelde 2'ye ayrılıyor. Benim kullandığım gibi seramik rulmanlı göbekler de mevcut, üst segmente hitap eden ürünler oluyor onlar da zaten.
Kaliteli bir rulman setinin en büyük avantajı akışkan olmasıdır elbette. Düz yolda aynı şartlardaki ancak daha kalitesiz bir göbeğe kıyasla daha uzun mesafede duracaktır kendiliğinden. Kaliteli rulman bisiklete binen yük miktarı arttığında kendini asıl o zaman gösterir zaten. Boşta dönerken ki akışkanlığı ile üzerine 100KG binmiş haldeki akışkanlığı bir olmuyor.

Kaliteli göbek kapalı sistem rulmanlara sahip olur. Karda, yağmurda, yağışta veya çamurda içeri toz toprak almaz. Sökmesi kolay olur - takması kolay olur - bakımı kolay olur. Gerçi rulmanlar değiştirilir genelde. Ama arazi sürüşü sonrası 6 ayda 1 göbeklerdeki tozu kiri atması çok kolaydır.

Rulmanları tutan dış iskeletin ve tel başlarının bağlandığı yuvaların da çok sağlam olması gerekir. Bu sağlamlık doğrudan fren rotorlarının stabilitesini de etkiler. Esneyen göbek disk fren rotorunun istikametini de şaşırtabiliyor. Göbek mandalları bile aşırı önem arz ediyor.

Ani fren anında göbek mandalları; Göbeği maşaya sabit şekilde tutamazsa göbek kayıyor ve disk fren rotorlarının rotası şaşıyor, sürekli ön tekeri düzeltmen, mandalı gevşetip ayarlayıp tekrar sıkman gerekebiliyor. Bu işlemi her yaptığında disk frenin kaliper ayarı kaçabiliyor. 1 mandal bile çok büyük önem arz ediyor kısacası.

Bilyalı göbekten rulmanlı - kaliteli bir göbeğe geçersen aradaki farkı anında hissedersin, çok ama çok net fark hissedilir. Bu göbeğe ilk geçtiğimde aradaki farka inanamamıştım; X9 ARKA GÖBEK 32 DELİK - Arka göbekler - SRAM – Çınar Bisiklet Ama teki 250TL malum.

Ve hepsini yaparken mutlaka ama mutlaka hafif olmalı :D Para eden şey zaten hafiflik. Tüm bu sağlamlığı sunan bir ürün yapması zor değil, basit. Tek sorun; Bunu belirli bir ağırlığı aşmadan başarabilmek.

Fren anında ön göbeğe tek yönde fazladan yük biner. Bu da tekeri bir yana doğru daha fazla çekmeye zorlar. Göbek sağlam değilse, mandallar sağlam değilse göbek yerinden hafif oynar, rotorun istikameti şaşar ve fren performansın doğrudan zarar görür. Aşağıdaki gibi bir göbekte - mandalda - maşada böyle bir problem yaşamazsın asla.

kvZGyIo.jpg

Arka göbeğe gelirsek; Flipper dediğimiz rubleyi tutan parça - aynakolu geri çevirirken çır çır öten ancak ileri yönde çevirince tırnaklar sayesinde ileri hareket etmesini sağlayan parça da çok önemlidir. Sağlam olması doğrudan performansı etkiler. Harcanan enerjinin tekerleğe aktarılmasında doğrudan etkilidir.

mzZuLw7.jpg

Ve göbek sağlam olmayınca gördüğün gibi tekerin istikameti direkt olarak şaşabiliyor. Bunda jant setinin de çok büyük önemi var tabi.

RoqwjTi.jpg

@BilgisayarKurdu Kullandığım bisiklet "Carraro Force 330" giriş seviyesi bir dağ bisikleti. Bisikletin göbeğinin artık nasıl olduysa içerisindeki bilyeler falan zarar görmüş, sağa sola bir hareket ediyor görmelisiniz. Fren performansını da acayip bir şekilde etkiliyor. Şu anda üzerinde stok göbeği var ve hangi model olduğunu bilmiyorum.

Bu tip parçalar var senin göbekte. Çubuğun içerisinden senin göbek mandalı geçiyor anlayacağın üzre.
Bilyalı göbek olduğu için dağılınca jant seti direkt olarak etkilenir, bağımsız hareket etmeye başlar. Bu şekilde kullanmaman gerekir. Fren performansını da haliyle etkiliyor.

Bisikletçiye göster, bilyeler dağılmışsa pek bir şey tutmaz. Mil zarar görmüşse yine pek bir şey tutmaz.
En fazla 30TL diyeyim, bilyeler dağılmışsa çok daha az tutar.
y2ta98020.jpg

Bir video yükledim daha iyi anlayabilin diye ama kusura bakmayın video 240p olmuş otomatik olarak. Video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Söylediğim gibi göbek dağılmış, komple göbeği değiştirmene gerek yok. İçini toplarlar, hallederler ucuza.
  • Senin yapabileceğin 2 şey var; Arka tekeri yere hızlı çarptırmayacaksın.
  • Kaldırımlardan inerken popoyu seleden yukarı kaldıracaksın, pedallara basarak geçeceksin ki yük dağılsın.
  • Arka teker yere inerken ön frene dokunacaksın. Kaldırımlardan inerken özellikle; Sıra arka tekerin yere inmesine geldiğinde ön frene hafifçe dokun 1 anlık. Arka tekerin yere düşüşünü yumuşatacaksın büyük oranda. Bu taktiği her daim kullan. Cumburlop kaldırımdan inilmez.
  • Son olarak viteslerini; Diğer konuda gönderdiğim rehberdeki gibi; Zinciri çapraza düşürmeden kullan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Müthiş yanıtlamışsınız. Bir gün Bursa'ya gelirseniz birlikte Uludağ'a tırmanmak isterim.😁
Aslında Bursa'ya geldiğim oldu geçenlerde :) Sanal gerçeklik sistemleri kurarken bazı durumlarda farklı illere gitmem gerekebiliyor. Yalnızca tırmanılacak zaman değildi o zamanlar :)

Söylediğim gibi göbek dağılmış, komple göbeği değiştirmene gerek yok. İçini toplarlar, hallederler ucuza.
  • Senin yapabileceğin 2 şey var; Arka tekeri yere hızlı çarptırmayacaksın.
  • Kaldırımlardan inerken popoyu seleden yukarı kaldıracaksın, pedallara basarak geçeceksin ki yük dağılsın.
  • Arka teker yere inerken ön frene dokunacaksın. Kaldırımlardan inerken özellikle; Sıra arka tekerin yere inmesine geldiğinde ön frene hafifçe dokun 1 anlık. Arka tekerin yere düşüşünü yumuşatacaksın büyük oranda. Bu taktiği her daim kullan. Cumburlop kaldırımdan inilmez.
  • Son olarak viteslerini; Diğer konuda gönderdiğim rehberdeki gibi; Zinciri çapraza düşürmeden kullan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında Bursa'ya geldiğim oldu geçenlerde :) Sanal gerçeklik sistemleri kurarken bazı durumlarda farklı illere gitmem gerekebiliyor. Yalnızca tırmanılacak zaman değildi o zamanlar :)
Her şey için teşekkür ederim, ben bisikletçiye gidip ne diyeceğim tamir edilmesi için? Göbek dağılmış vs. gibi şeyler mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı