Bisiklet jantlarındaki pas lekeleri

Ritualist

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Ahşap üst yüzey işlemcisi
Arkadaşlar bisikletimin jantlarında pas lekesi var yani orjinal halinde jantlar boyalı imiş. Bu zamanla boya paslanmış. Ben bu pas lekelerini nasıl temizlerim ? Birkaç kişiye sordum pas çözücüler vs. bisikletin lastiğine zarar verir aşındırır dediler. Bir ara kağıt zımpara ile denedim hem çok yorucu hemde tam verimli değil.

Ben bu pas lekelerini nasıl temizlerim ? Gaz yağı ile silsem lekeler geçer mi? veya lastiğe zarar verir mi ? Bildiğiniz başka yöntemler var ise cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Pas geçer mi bilemem ama ben elektrik bandı ile siyah beyaz yapmıştım. Kapak sakın alma, ben aldım. Kaldırımlardan inerken çatlıyor.

Bence bir kola al. Sonra beze dök bastırarak sil. Bir videoda görmüştüm adam paslanmış vidayı kola doldurulmuş, kovanın içine koyuyor. Temizleniyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye elektrik bandı mantıklı. Kabak zaten hoşlandığım bir şey değil :D Bende 135 kiloyum @9544 Kardeşim bakır teli nereden bulurum ? @ynr123 Kola hiç aklıma gelmemişti o videoyu bende izlemiştim. Yarın onuda bir deneyeceğim.
Bu gaz yağı denilen madde pas çözmede etkili olur mu ?

Bence öyle şeylere girişme bir yazı buldum :

Demir oksit, bazik bir oksittir, yani asitlerle tepkimeye girebilir ve bir tuz açığa çıkararak sökülüp gidebilirdi... Telefonla konuştuğum bir arkadaşa laf arasında durumdan bahsettiğimde bana sülfrik asit vb. şeyleri kullanmamı önerdi. ''Şimdi işim gücüm yokta iki dandik bilye için sülfrik asit aramaya mı çıkacağım yani?'' dedim bende. Birde bu kuvvetli asitleri seyreltmek gerekirdi suyla falan, yoksa pas sökeceğiz diye bilyaları delerdik tam ortalarından:)

Evde kullanabileceğim en iyi asit, zayıf bir organik asit olan sitrik asitti...Sitrik asidi saf olarak bulabileceğim tek şeyde ''Limon Tuzu'' olarak anılan ileri derecede ekşi olan zımbırtıydı. Zayıftı zayıf olmasına ama, üzerine döktüğüm kaynar suda çözdüğüm zaman etkinliğinin artacağı kesindi.

***Plastik bardağa bir iki kaşık limon tuzu atıp üstüne kaynar su ekleyin ve bilyaları atın. Suyun rengi yeşile dönecek ve paslar sökülecek.

Bu yöntem pasları dökmüştü ama bilyayı iyice karartmıştı. Karartıyı çözmek içinse başka bir yöntem bulmak gerekliydi.

İŞE YARAYAN 5. YÖNTEMİN DEVAMI***Şimdi plastik bardağınızı boşaltın ve içine 1-2 kaşık karbonat atıp üzerine kaynar suyu boşaltın, pası sökülmüş bilyaları da içine atın... Kararmış bilyalarınız yeniden metalik rengini alacaktır.

Son Olarak: İşe yarayan ve birbirini tamamlayan bu son iki yöntemden sonra bilyalarınızı birbirine sürterek iyice parlatabilirsiniz... Ama unutmayın ki artık hiç eskisi gibi pürüssüz olamayacaklar. Ayrıca bilyalar yalnızca demirden değil, çelik olmalarını sağlayan nikel, krom, karbon gibi maddeleride barındırırlar içlerinde, bu da ek bilgi olsun.

eee3375d6b18eb4902c700b2843c1033_1270467607.jpg

@ynr123 Aynen bunu deneyeceğim. Zaten baharat dükkanımız var limon tuzundan bol bol var :D Bulaşık teli ile ile silmeyi denerim önce işe yaramazsa jantları çıkartıp suyun içine koyarım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı