Bisiklet pedalı boşa dönüyor

Arka teker dişlilerin içinde sanırım bilya olabilir ve bu düzenek bozulmuş olabilir.
İşin detay kısmından anlamıyorum. Ancak vites'ler doğru atılmıyor böyle oluncada vites ayarı bozuk olabilir die düşündüm sonuçta bir vitesi 3'ten 2'ye atmak istediğinde 1 geçiyorsa mantıken vites tellerinde veya aktarıcı ile alakalı bir soruna benziyor.

İşin detay kısmından anlamıyorum. Ancak vites'ler doğru atılmıyor böyle oluncada vites ayarı bozuk olabilir die düşündüm sonuçta bir vitesi 3'ten 2'ye atmak istediğinde 1 geçiyorsa mantıken vites tellerinde veya aktarıcı ile alakalı bir soruna benziyor.
Vitesin yanlış yere geçmesi evet bir sorundur fakat pedalın boşa dönmesi zincir atmadığı sürece bana mantıklı gelmedi. Umarım sadece vitestir sorununuz.

Bizim zamanımızda 15-20 yıl önce vites telinin gergisi bide limitleri ayarlamak için 2 vida vardı şimdikiler nasıl bilemiyorum.

Vitesin yanlış yere geçmesi evet bir sorundur fakat pedalın boşa dönmesi zincir atmadığı sürece bana mantıklı gelmedi. Umarım sadece vitestir sorununuz.
Yani olayı yanlışta ifade etmiş olabilirim ancak o dediğim olay sadece anlık olarak gerçekleşen bir şey. Muhtemelen ben belli bir vites'te hızlanmak istediğimde zincir o dişlide iken vites ayarsızlığından dolayı farklı bir dişliye düşüyor bende durmadan pedalladığım için o an zincir farklı dişliye düştüğü için anlık bir boşluk hissi oluşuyor.

Önce vites ayarı yapılıp zincir bütün dişlilere sorunsuz olarak geçişini sağladıktan sonra bu sorun yine devam ederse artık ruıble veya göbeğ'e yöneliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı