Bisiklet performansı nasıl arttırılır?

A00110001

Centipat
Selamlar.
Bisikletim eski ve ağır.
9 yıllık.
Kullanıyorum fakat vitesleri arızalı. Dişli kapağı yok. Kıyafetlerim takılıyor dişlilere. Bu da anlık stoplara yol açıyor. Daha kaza yaşamadım ama trafikte çok sorun çıkarıyor. Örnek vermek gerekirse; sol pedal takılınca aniden bisiklet sola kırılıyor. Özellikle araç trafiğinde giderken sorun oluyor.
Arka fren hiçbir işe yaramıyor. Ön frenle duruyorum.
Arka dişlilerde 1-2-3. viteslerde körelme var. Pedala bastığımda boşa kaçıyor pedal. Bisikletçiye gösterdiğimde bir şey yok diyor. Adama zorla yaptırtacaktım 2. elci bisikletçi (kötülemek adına söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın.) arka dişlilere bilmem kaçıncı el bir paslı dişli için 90 TL fiyat istedi. İnternetten baktım Shumino marka 10 numara arka dişliler 130 TL falan.
Vites kolları bozuk. Döndürmeli kollardan.
Vites geçişleri için 5 defa denemem lazım ki ön dişliler vites değiştirsin.
Dişlilerdeki körelmeden dolayı 10 pedal 4 pedala eşdeğer sayılabilir çünkü boşa kaçınca pedallar, dişliler dönmediği için ilerleme sağlayamıyorum.
Pandemi sürecinde ulaşım için kullanmaktayım. Ama sorunlarına artık bir çözüm bulmak istiyorum.
Şimdi ben bu bisiklete ne yapmalıyım?

Selamlar.
Bisikletim eski ve ağır.
9 yıllık.
Kullanıyorum fakat vitesleri arızalı. Dişli kapağı yok. Kıyafetlerim takılıyor dişlilere. Bu da anlık stoplara yol açıyor. Daha kaza yaşamadım ama trafikte çok sorun çıkarıyor. Örnek vermek gerekirse; sol pedal takılınca aniden bisiklet sola kırılıyor. Özellikle araç trafiğinde giderken sorun oluyor.
Arka dişlilerde 1-2-3. viteslerde körelme var. Pedala bastığımda boşa kaçıyor pedal. Bisikletçiye gösterdiğimde bir şey yok diyor. Adama zorla yaptırtacaktım 2. elci bisikletçi (kötülemek adına söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın.) arka dişlilere bilmem kaçıncı el bir paslı dişli için 90 TL fiyat istedi. İnternetten baktım Shumino marka 10 numara arka dişliler 130 TL falan.
Dişlilerdeki körelmeden dolayı 10 pedal 4 pedala eşdeğer sayılabilir çünkü boşa kaçınca pedallar, dişliler dönmediği için ilerleme sağlayamıyorum.
Pandemi sürecinde ulaşım için kullanmaktayım. Ama sorunlarına artık bir çözüm bulmak istiyorum.
Masrafı çok olacağı için bütçe varsa uygun fiyata yeni bir bisiklet almak daha mantıklı olur. Çünkü tamir ücretleri en 250TL tutar. Zaten 600TL'ye sıfır bisiklet var. Bir 10 yıl daha kullanırsın.

Selamlar.
Bisikletim eski ve ağır.
9 yıllık.
Arka dişlilerde 1-2-3. viteslerde körelme var. Pedala bastığımda boşa kaçıyor pedal. Bisikletçiye gösterdiğimde bir şey yok diyor. Adama zorla yaptırtacaktım 2. elci bisikletçi (kötülemek adına söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın.) Arka dişlilere bilmem kaçıncı el bir paslı dişli için 90 TL fiyat istedi. İnternetten baktım shumino marka 10 numara arka dişliler 130 TL falan.

Bunun yerine yenisini alın.

Selamlar.
Bisikletim eski ve ağır.
9 yıllık.
Arka dişlilerde 1-2-3. viteslerde körelme var. Pedala bastığımda boşa kaçıyor pedal. Bisikletçiye gösterdiğimde bir şey yok diyor. Adama zorla yaptırtacaktım 2. elci bisikletçi (kötülemek adına söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın.) Arka dişlilere bilmem kaçıncı el bir paslı dişli için 90 TL fiyat istedi. İnternetten baktım Shumino marka 10 numara arka dişliler 130 TL falan.

Vites kolu alınacak (150)
Arka diş alınacak (130)
Zincir değişecek (60)
Ön aynakol da değişmesi gerek büyük ihtimal (90)
Durum bu bir de arka vitesi kaliteli bir şey alsanız güzel olur oda 80 TL toplam 500 TL ediyor. Size önerim 2. El kron tx 100 alın (1200 TL civarı )

Çözümü çok basit:
1. eski bisikleti sat.
2. yenisini al...
Satarsam 10TL etmez ama yine de millet çocuğuna falan alır. Çocuklar da düşer falan Allah korusun. Vebal alamam dostum.
Masrafı çok olacağı için bütçe varsa uygun fiyata yeni bir bisiklet almak daha mantıklı olur. Çünkü tamir ücretleri en 250TL tutar. Zaten 600TL'ye sıfır bisiklet var. Bir 10 yıl daha kullanırsın.
Hocam ben hiç ucuz bisiklet görmedim. En ucuzları 2000TL.
Vites kolu alınacak (150)
Arka diş alınacak (130)
Zincir değişecek (60)
Ön aynakol da değişmesi gerek büyük ihtimal (90)
Durum bu bir de arka vitesi kaliteli bir şey alsanız güzel olur oda 80 TL toplam 500 TL ediyor. Size önerim 2. El kron tx 100 alın (1200 TL civarı )
İnceleyeceğim dediğiniz bisikleti.
Tamir masrafları bayağı çok. Yeni almak daha iyi gibi.

Satarsam 10TL etmez ama yine de millet çocuğuna falan alır. Çocuklar da düşer falan Allah korusun. Vebal alamam dostum.

Hocam ben hiç ucuz bisiklet görmedim. En ucuzları 2000TL.

İnceleyeceğim dediğiniz bisikleti.
Tamir masrafları bayağı çok. Yeni almak daha iyi gibi.
Evet maalesef zamanında bende sizin gibi duruma düşüp tx 100 aldım. Çok şükür şuan cavalier aero sora ya biniyorum. Sizde tx 100 bisikletle başlangıç yapabilirsiniz bence biraz pahalı ama güzel bisiklet.

Evet maalesef zamanında bende sizin gibi duruma düşüp tx 100 aldım. Çok şükür şuan cavalier aero sora ya biniyorum. Sizde tx 100 bisikletle başlangıç yapabilirsiniz bence biraz pahalı ama güzel bisiklet.
Bisikletinizi internet üzerinden inceledim. Çok iddialı görünüyor.
Sizi tatmin edebildi mi performansı? Bir de bakımlarını kendiniz mi yapıyorsunuz?

Bisikletinizi internet üzerinden inceledim. Çok iddialı görünüyor.
Sizi tatmin edebildi mi performansı? Bir de bakımlarını kendiniz mi yapıyorsunuz?

Bakımlarını servise götürüyorum ücretsiz yapılıyor. Performansı ilk geçtiğimde gerçekten çok hızlı ve atik gelmişti lakin uyarayım. Daha iyilerini sürünce yavaş hissediyor insan 😄 ama siz geçince inanın meğerse eski bisiklette boşuna yorulduğunu olduğunu anlıyor insan.

Geri
Yukarı