Bisiklet sürmek kas yapmaya engel olur mu?

Hocam kilo almak için takviye bir şey var mı önerebileceğiniz? (Not: Yemek yesem bile kilo alamıyorum.)
Hocam ilaçlar gibi ürün önermek yerine daha fazla yemek yemeye çalışın. Örnek akşamları pilav ekmek yiyin. Ekmek yoğun tüketmeye çalışın. Sporu bırakmayın ancak kilo verecek kadar da spor yapmayın.

Bisiklet sürmek, kalori yakmanıza yardımcı olur. Onun dışında bölgesel yağlanmalar için, ekstra antrenmanlar yapmalısınız.

Ayrıca yeteri kadar protein almazsanız, bisiklet ile beraber kasları daha çok yoracağınız için, kaslarda erime bile olabilir.

Arkadaşlar spora başlamayı düşünüyorum ve protein tarzı takviyelerle birlikte düzenli şekilde kas yapmayı da düşünüyorum. Dağ bisikleti alıp sürmeyi de çok istiyorum da hem spora gidip hem de bisiklet sürersem kas yapmaya engel olur mu? Kas için yaptığım uğraşı bisiklet sürerek eritir miyim sizce?
Bisiklet bacak kasları yaratır sende, özellikle merdiven çıkarken de kullanılan dizlerin hemen üstündeki kaslarla, diz altı baldırlar resmen şişer.
Yani iyidir, tamamlayıcıdır, ayrıca uzun yolda sürekli kolların aynı pozisyonda seleyi kavradıkça omuzların biraz gelişir. Dağ bisikletini sırtlayıp dere/hendek geçerken, omzuna alıp merdivenleri tırmanırken kol ve omuz kasların da kuvvetlenir.

Ancak bu beslenme konusu tamamen yanlış yapılıyor. Protein tozu gibi şeyler tıpkı ilaçlar gibi satıcıyı zengin ederken, seni sadece sağlığından eder.
Protein yağla birlikte alınırsa sağlıklıdır. Kırmızı et en iyisidir. Dana kavurma, dana/kuzu antrikot gibi yağlı etleri kilona ve yaşına göre günlük 200-400 gr şeklinde yemelisin. Bunların yanına doyana kadar yumurtayı sabah akşam etli yumurta şeklinde istediğin kadar ekleyebilirsin.
Makarna/pilav gibi şeyleri karbonhidrat ve şeker diye öneriyorlar, ama vücudumuz, tereyağ/içyağ gibi yağları ve et/yumurtanın proteinini de şekere çevirip kullanabilir.
Doğrudan nişasta ya da sıvı şeker yakmak mümkün olsa bile sağlıklı değildir. Aksine şeker yüklemesi 30'lu yaşlardan başlayarak şeker hastalığı geliştirir.

Sağlık için bol sağlıklı hayvan (güneş görmüş, çayırda otlamış) eti, özellikle kırmızı et ve balık (ton değil) yemelisin.
Her zaman yanına bol yeşillik olan salata olmalı, Sık sık da mercimek, fasulye gibi bakliyat yemelisin. Ayrıca her yemeğin üzerine kavrulmuş yer fıstığı, ay çekirdeği, antep fıstığı ve kavrulmuş fındık da sağlıklı karbonhidrat ve yağ ihtiyacını karşılar.

Sağlıklı olan budur. Aksine bol pilav, ekmek, makarna, protein tozu, ilaçlar ise 5-10 yılda çeşit çeşit hastalıkları başlatır.

Aksine bisiklet sürerek yağ yakımını hızlandırdığınız için daha iyi kas yaparsınız.

Hayır, zaten ucu ucuna carb alıyorsanız ve antrenman günlerinde bir de uzun süre bisiklet sürerseniz kaslarınız yeterince beslenemez ve gelişim yavaşlar hatta bazı durumlarda geriler bile. O sebeple ağırlık antrenmanı ile kardiyo ayırılıyor zaten. Antrenman günleri dışında sürerseniz kas gelişimi açısından sorun olmaz.

Geri
Yukarı