Bisiklete Her Vites Sistemi Takılabilir Mi?

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Bisikletçiye SLX vites sistemi taksam değer mi diye sordum o da senin bisiklete uymaz dedi. Her vites sistemini her bisiklete takabiliyor muyuz? Yoksa bunların da uyumluluk farkı var mı?

Öncelikle bisikletiniz nedir? Arka göbeği vidalı mı yoksa kaset mi? Eğer kasetli tipse zaten önünüzde bir engel kalmıyor gibi.

Senin ön göbek kötü takamazsın dedi. Arka ruble Shimano CS-HG31. Orta göbek de Neco B910.
Ya Deore XT M8000 alacağım ya da SLX M7000 alacağım. Zaten aynakolu değiştirmeyeceğim niye ön göbekten dolayı takamazsın dedi anlamadım. Hadi o da değişse zaten aynakol ile beraber ön göbek de geliyor. Çoğu set öyle satılıyor. Başka bir şey takamaz mıyım dedim en fazla elindekiler oluyor dedi başka bir şey takamazsın dedi. Anlam veremedim. Baya bir ileride alacağım ama. Şu an imkanım yok, olsa da ilk alacağım şey maşa olacak zaten. Sadece kafam karıştı o yüzden böyle bir konu açtım.

@BilgisayarKurdu @Bulut Uzer

Senin ön göbek kötü takamazsın dedi. Arka ruble Shimano CS-HG31. Orta göbek de Neco B910.
Ya Deore XT M8000 alacağım ya da SLX M7000 alacağım. Zaten aynakolu değiştirmeyeceğim niye ön göbekten dolayı takamazsın dedi anlamadım. Hadi o da değişse zaten aynakol ile beraber ön göbek de geliyor. Çoğu set öyle satılıyor. Başka bir şey takamaz mıyım dedim en fazla elindekiler oluyor dedi başka bir şey takamazsın dedi. Anlam veremedim. Baya bir ileride alacağım ama. Şu an imkanım yok, olsa da ilk alacağım şey maşa olacak zaten. Sadece kafam karıştı o yüzden böyle bir konu açtım.

@BilgisayarKurdu @Bulut Uzer
Ön göbekle ne alakası var ki komple set takacaksan zaten onun içinde orta göbek de olacak yani. Olsa olsa seninki kare mil orta göbek, SLX'deki zaten Hallowtech olması lazım yani orta göbeğin ve aynakolu da değiştirmen gerekecek ama bisikletçi sadece seni geçiştirmek için öyle demiş.

Her vites sistemi her bisiklete uymaz ancak arka jant göbeği de dahil olmak üzere bazı parçaları değiştirirsen elbette uyum sağlar. Aynakolun kol uzunluk mesafesi bile bazı kadroların geometrisi ile çakışabiliyor. Veya her arka göbek 11'li rubleleri içine alamayabiliyor.

Bisikletçi senin ön göbek kötü demiş ancak neyi anlatmaya çalıştığını inan ben de anlayamadım, belkide sen aranızda geçen diyaloğu iyi anlatamıyorsun :) Adamın da günahını almayayım.

Senin 8 uyumlu vites sistemine - göbeğine 11'li ruble takılır mı birinci problem bu. Ben Easton EC90 XC jant seti kullanıyorum, benim arka göbeğim Shimano XT11 alıyor mesela. Ancak senin göbek yüksek ihtimal 11'li rubleyi kabul etmeyecektir.
Dolayısıyla ruble takamadığın sistemi 11'e çekmenin hiçbir yolu da kalmıyor :)

Sen şu rublenin sığıp sığmayacağı konusunu daha da bir netleştir, ben zannetmiyorum ancak belki zor bela uyuyordur. Ruble uyuyorsa gerisi hikaye zaten, sadece arka aktarıcı bacak uzunluğu - ön aktarıcı tipi - aynakol uzunluğu ve ruble aynakol dişli oranlarını iyi belirlemek kalıyor.

Geçen diyaloğu gayet net anlattım. Dedim ki "SLX sistem almayı düşünüyorum bu bisiklete değer mi?" bu soruyu sorma sebebim kadronun kalitesi SLX ile gider mi? Yani kadro kötüyse hiç üst seviyeye gitmeyeyim bu şekilde kullanmaya devam edeyim düşüncesindeyim. O da daha sorum bitmeden "takamazsın" dedi. Neden diye sorduğumda takamazsın dedi sadece. Konuyu açmadı o kadar. O göbeğe olmaz dedi bir de o kadar. Hiç bisiklete bakayım nasılmış falan demedi gayet emin bir şekilde bisiklete uzaktan bakarak olmaz dedi.
Şimdi benim arka göbek kasetli mi? Haznenin kaset uzunluğu mu önemli oluyor? Yani 11 tane dişliyi takarken 9. sığmaz mı? Yani nasıl bir olayı var? Anlatabilir misiniz?

Arka göbeğin vidalı olduğu için normal olarak "o göbeğe olmaz" demiş. Gerek yok ama eğer bisikletin vites donanımında yükseltme yapmak istiyorsan, ilk önce arka göbeği kasetli göbeğe çevirmen gerek.

Oo vidalıymış. Kasetli sanıyordum kimse de uyarmadı rubleyi söylememe rağmen o yüzden kasetli sandım. Neyse hadi onu yaptık şimdi benim aynakol 28-38-48 t SLX set ya da Deore XT seti bununla kullanabilir miyim? Zincir çok gergin ya da ne bileyim çok gevşek olur mu? Ya da zinciri herhangi birisinde sabitlemem gerekirse hangisinde sabitleyeyim?

Edit: 7/8 Speed yazıyormuş. İlla tamamını değiştireceğiz... Artık tam set alırım. Fren dahil.

Genel bilgiler verilmiş fakat şundan bahsedilmemiş. Bütün sistemi değiştirsen bile arka aktarıcı değiştireceğin zaman bisikletinin hangi aktarıcı boyutunu desteklediğini de bilmen gerek. Long, medium ve short cage diye üç farklı boyutları var. Bunu öğrenip ona göre adım at, ayrıca fat bike eğer yine amacın görüntü değil ise SLX pek fazla gereği yok. Eğer bu kadar özen göstermek istiyorsan fat bike değil farklı kategorilere yönel.

Bunun ne görüntüsü olabilir absürt bir durum yok :D. Dişli oranlarını arttırmak istiyorum. Ve bunu ileride yapacağım ama çok pahalıya patlayacak gibi. Göbek değişecek onunla beraber jant teli onu taktırması derken astarı yüzünden pahalı olacak. Amacım bisikletin birazcık adam olması. Neyse artık vazgeçeceğim gibi duruyor. Ne yapmak istesem bir mani çıkıyor. Ya enduro ya da şehir bisikleti alacağım ya da bununla böyle devam edeceğim bir şey eklemek istersem de Specialized alırım elimdekini satıp ya da kadroyu süspansiyonlu alırım (belki de plus bike bilmiyorum).

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı