Bisikletimi nasıl temizlerim?

Dostum eğer bisikletinde disk firen varsa sakın WD-40 sıkma sık diyen olursa umurunda olmasın tek tavsiyem bu onun dışında köpük ve tazyikli suyla güzelce yıkayabilirsin ama firenleri kurulamayı unutma

Yüksek basınçlı su tutma
Şampuan kullanılabilir
Bisikleti temizlemeden önce tiner, mazot gibi bir şey ile zinciri temizle
Bisikleti yıkadıktan sonra iyice kurula
Zinciri ve kabloları yağla

WD-40 ile zincir tenizlenmez, canına okursun zincirin.
Valla padişahım ben 2015'den beri yarış bisikleti kullanırım. Belki on binlerce km yol yaptım. Zincir olarak da ultegra 10lu zincir kullanıyorum bende bir problem olmadı. Dura-ace aynakol ve ultegra aktarıcılarda da bir problem yok. Şu an ki takılı zincir 3bin km oldu birkaç ay daha ömrü var.

Valla padişahım ben 2015'den beri yarış bisikleti kullanırım. Belki on binlerce km yol yaptım. Zincir olarak da ultegra 10lu zincir kullanıyorum bende bir problem olmadı. Dura-ace aynakol ve ultegra aktarıcılarda da bir problem yok. Şu an ki takılı zincir 3bin km oldu birkaç ay daha ömrü var.
Ben de benzer özelliklerde bir bisiklete sahibim, ve bunları tecrübe ile söylüyorum. WD-40 yağlayıcı veya temizleyici değildir, parçaya su ulaşmasını engelleyen bir sıvıdır. Bu yüzden de zincir ve diğer yağlı yüzeylerde yağın kimyasını bozuyor. 3 bin kilometre kullandığınız zincire gelince de zaten en berbat durumda zincir bile 3 bini rahat görebilir. Ayrıca boyu doğru oranda uzamış olabilir ama bakların içinin bozuk olduğuna adım kadar eminim. WD-40, manetler, uzun süre açılmamış vidalar, aktarıcının bağlantı noktaları gibi yerlerden başka yere sıkılmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı