Bisikletle pedal çevirdikçe nasıl elektrik üretilebilir?

Resever

Yoctopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar iyi günler ben bisiklette pedal çevirdikçe elektrik kazanmak depolamak istiyorum pek aklımda bir yol haritası çözemedim. Bu iş için YouTube'da birkaç video izledim ama onlarda terimsel kelimeler kullandıkları için pek anlayamadım. Benim tam olarak yapmak istediğim şey pedal çevirdikten sonra onu aküye depolamak istiyorum bunu hangi araçlarla yaparım? iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
47_Occupy_Wall_Street_November_2_2011_Shankbone_15.jpg

Merhaba. Hocam, çadır için gereken elektriği resimdeki gibi pedal gücüyle elektrik olarak üretimini seven bu gençlerin karton üzerine yazdığı "pedal power"la bedava elektriğin üretilebilmesi için, bu bisikletin arka tekerleklerinin yere değmeden boşa alınıp kayış-kasnak (mekanik güç iletimi mekanizması) mekanizması - alternatör- konjenktör (şimdiki araç alternatörlerinde konjenktör ve alternatör ayrı değil tümleşiktir) akü - yeterli alan ve an be an voltaj ölçümünü yapabilmek için bir multimetre gerekiyor.

Resimdeki orijinal görünümlü bu alternatör yerine en düşük watt (14 volt, 55 A'lık diye biliyorum) güçlü araç şarj dinamosu ile bisikletle akü şarjı yapılabilir. Araç motorunun rölanti devrinde bile araç akülerinin sağlıklı şarj olabildiği düşünülerek devir sayısını kayış-kasnakla çok fazla artırmak da gerekmez. 55A, 14 volt araç alternatörü 60 A aküye sadece 6 A şarj akımı verir, şarj sırasında. Çünkü içindeki konjenktör sadece 55 A'lık tam yük bağlanırsa bunu algılayıp bu yüksek akımı o zaman üretebilir. 40 A ,12 voltluk bir akü bağlanırsa sadece 4 A 'lik şarj akımını bu aküye şarj akımı olarak verecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1453404
Merhaba. Hocam, çadır için gereken elektriği resimdeki gibi pedal gücüyle elektrik olarak üretimini seven bu gençlerin karton üzerine yazdığı "pedal Power"la bedava elektriğin üretilebilmesi için, bu bisikletin arka tekerleklerinin yere değmeden boşa alınıp kayış-kasnak (mekanik güç iletimi mekanizması) mekanizması - alternatör- konjenktör (şimdiki araç alternatörlerinde konjenktör ve alternatör ayrı değil tümleşiktir) akü - yeterli alan ve anbean voltaj ölçümünü yapabilmek için bir multimetre gerekiyor.

Resimdeki orijinal görünümlü bu alternatör yerine en düşük watt (14 Volt, 55 A'lık diye biliyorum) güçlü araç şarj dinamosu ile bisikletle akü şarjı yapılabilir. Araç motorunun rölanti devrinde bile araç akülerinin sağlıklı şarj olabildiği düşünülerek devir sayısını kayış-kasnakla çok fazla artırmak da gerekmez. 55a, 14 Volt araç alternatörü 60'a aküye sadece 6'a şarj akımı verir, şarj sırasında. Çünkü içindeki konjenktör sadece 55 A'lık tam yük bağlanırsa bunu algılayıp bu yüksek akımı o zaman üretebilir. 40'a, 12 Volt'luk bir akü bağlanırsa sadece 4'a'lik şarj akımını bu aküye şarj akımı olarak verecektir. Kolay gelsin.

Benim araç alternatörünü alacak bütçem pek yok çünkü onların fiyatları 3800'den başlıyor onun yerine ne yapabilirim? Rs775 motoru alıcağım iyi olurmu ve ona nasıl bir akü alabilirim teşekkürler

Hocam; araç şarj dinamosu ile bisiklet dinamosu arasındaki size en uygun bir üreteci tavsiye edeyim o zaman ben; sabit mıknatıslı step (adım) motorları. Rüzgar gülü uygulamalarında küçük çaptaki güç uygulamasında ilk akla gelen elektrik üretiminde başarıyla kullanılıyorlar. Örneğin printerlerdeki step motorların biraz daha büyüğünü bulsanız gayet de uygun olur. Bu yönde motor/jeneratör yani elektrik verince dönen dönünce de AC üreten tipteki en uygun motor olan step motorlarını araştırın, çok büyük üreteçlere göre çok daha iyi olur bu bence de. Kolay gelsin.

Hocam; araç şarj dinamosu ile bisiklet dinamosu arasındaki size en uygun bir üreteci tavsiye edeyim o zaman ben; sabit mıknatıslı step (adım) motorları. Rüzgar gülü uygulamalarında küçük çaptaki güç uygulamasında ilk akla gelen elektrik üretiminde başarıyla kullanılıyorlar. Örneğin printerlerdeki step motorların biraz daha büyüğünü bulsanız gayet de uygun olur. Bu yönde motor/jeneratör yani elektrik verince dönen dönünce de AC üreten tipteki en uygun motor olan step motorlarını araştırın, çok büyük üreteçlere göre çok daha iyi olur bu bence de. Kolay gelsin.
Bu yazıdan ben ne demek istediğinizi anlamadım.
Resimlerle anlatırmsıınız,step adım motorları ,rüzgar gülü uygulamalarını bilmiyorum hocam.

Geri
Yukarı