Bit pazarından alınan HDD'ler Windows'un çökmesine neden oluyor

Yalnız arkadaş ikinci eli bile en sıkıntılı olan parçayı gitmiş bir de bit pazarından almış:D Bu nasıl cesarettir yiğit.

Herkese selam.
Pazar günü arkadaşımın ısrarı üzerine Bit pazarına gittim 10 tane 2.5 3.5 HDD aldım bayağı ucuza ve eve geldim. Kullanmak için değil sadece içine dosya atıp bir kenara atmak için aldım. Hayatımda yapmadığım hatayı yaparak hepsini tek tek taktım denedim bir tanesinde aşırı virüs vardı, neyse AVG gördü sildi. HDD'lerin hepsini biçimlendirdim. En son çalışanları kenara ayırdım ve süreç ilginçleşiyor :) tek tek aşamaları yazmaktayım;
Opera 30 MB'lik dosyanın 1.30 saatte ineceğini gösterdi.
Hard disk sentinel tüm çabalara rağmen çalışmadı.
3 TB'lik harddisk görünmemeye başladı.
5 Farklı HDD görünmemeye başladı bilgisayarı kapattım açtım aşırı zor Boot edildi.
Sadece fotoğraflar ve birkaç dosyayı USB'ye atıp tamamen format aşamasına geçtim.
2 Farklı format USB'si çalışmadı.
Başka Laptop'dan format USB'si hazırladım çalıştı.
Bu sefer 3 TB'lik HDD 700GB ne hiçbir işlem yapamadım yeni birimdir, biçimlendir gibi işemleri yapamamaktaydı neyse.
Driverleri yükledim kapatıp açtım bilgisayar yine Boot edemedi.
Daha 5 dakika önce format attığım USB kesinlikle format aşamasına gelemedi (şimdi yükle ekranı)
Bilgisayar BIOS'a giremedi.
Klavye çalışmamaya başladı.

Uzun lafın kısası :)
Şu an 3 TB'lik HDD bölümlere ayrılmış bekliyor.
Bilgisayar kesinlikle Boot edilemiyor Windows ve format USB'si ile.
Format aşamasında şimdi yükle ekranı gelmeden dümdüz mor bir ekranda takılıyor.
Mor ekran da mouse imleci oynuyor Shift F10 tuşu çalışıyor CMD satırı açılıyor.
BIOS'tan tüm HDD ve USB'ler ek olarak M.2 görünüyor onlarda sorun yok.
RAM'ları denedim onlar da sorun yok.

Sistem özellikleri.
ASUS TUF B450M GAMING.
Ryzen 5 1600 AF.
RAM 8+8 Neo Forza 3200MHz olması lazım.
Sapphire 4 GB 5500 XT.
XPG storm 256 GB M.2 SSD.

Daha önce başına gelen önerisi fikri olan kardeşlerim abilerim şu an çaresiz format USB'sini Boot ettirsem de mor ekranda takılı kalmaktayım şimdi yükle ekranı gelmemekte geri dönüşlerini beklemekteyim.
Ek olarak Windows Boot Manager BIOS'ta gözükmemekte.

Macera arıyorsanız 3TB olan HDD'yi DOS ya da sanal bir ortamda açıp Low Level Format aracıyla Long Format yapın. Sektörler hızlı onarılabilirse tahminen bir gün ya da onarılamazsa birkaç gün işlemin bitmesini beklemelisiniz. İşlem tamamlandığında diskin eskisinden daha kötü hale gelme ihtimali de var. Daha küçük boyuttaki diskler için uğraşmaya değmez.

Macera arıyorsanız 3TB olan HDD'yi dos ya da sanal bir ortamda açıp Low Level format aracıyla long format yapın. Sektörler hızlı onarılabilirse tahminen bir gün ya da onarılamazsa birkaç gün işlemin bitmesini beklemelisiniz. İşlem tamamlandığında diskin eskisinden daha kötü hale gelme ihtimali de var. Daha küçük boyuttaki diskler için uğraşmaya değmez.

Deneyeceğim M.2 için öneriniz nedir? Yani format aşamasında öneriniz var mı?
Bit pazarına gittiğimde yerlerde HDD'ler dolanıyordu. Millet ayağıyla bakıyordu. Bunlar her halde "good sector" olmuştur.(!)

Ucuz olmasının sebebi bu. :D.

Satan kişi bir sürü ekran kartı var diye HDD göstermesi az ürkütmedi değil ama şansımı denemek istedim :)
Şu an onlar hiç gözümde değil şu an M.2 ve daha 3 aylık 3 TB'lik HDD'yi kurtarmak :D.

Bende bizim burada olan bit pazarına gidiyorum ara sıra, bir defasında içinde 160 GB disk olan kasayı 60 liraya aldım. Kasa hariç tüm parçaları 150 liraya sattım, HDD'de bana kaldı :)

Direkt kasa almak en mantıklısı. Çıplak parça almak çok büyük risk. Ama belki figür gibi bir yere koyup sergileyebilirsin.

Yada 2.5" sabit disk için bir laptop ve harici USB HDD kutusu alıp gidebilirsin. Ben öyle bir çanta alıp gidiyordum. 50 liraya HDD alıp bundan kâr etmek ayıp mı :D Birde adamla 3-5 lira için pazarlık yapıyoruz, birden kaç bin liralık laptop çıkarıyorum. Cringe ama böyle gerçekten.

Ucuz para var orada.

Bende bizim burada olan bit pazarına gidiyorum ara sıra, bir defasında içinde 160 GB disk olan kasayı 60 liraya aldım. Kasa hariç tüm parçaları 150 liraya sattım, HDD'de bana kaldı :)

Direkt kasa almak en mantıklısı. Çıplak parça almak çok büyük risk. Ama belki figür gibi bir yere koyup sergileyebilirsin.

Yada 2.5" sabit disk için bir laptop ve harici USB HDD kutusu alıp gidebilirsin. Ben öyle bir çanta alıp gidiyordum. 50 liraya HDD alıp bundan kâr etmek ayıp mı :D Birde adamla 3-5 lira için pazarlık yapıyoruz, birden kaç bin liralık laptop çıkarıyorum. Cringe ama böyle gerçekten.

Ucuz para var orada.
Benim hesaplarıma göre her biri 50-100 etse ohhooo diyordum şuan duygularımı şu fotoğraf ile ifade etmek isterim

Dosya Ekleri

• b51e6dcf63bced9c969f3cf5af94e7f7.jpg
    b51e6dcf63bced9c969f3cf5af94e7f7.jpg
    83,7 KB · Görüntüleme: 45
Ne kadar fiyata almıştınız? Bu arada nasıl 3TB HDD bozuldu onu anlamadım? Sisteme öbür HDD'leri takarken onu çıkartmadınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı