Bitcoin'in Sonu

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
Merhabalar, ben dahil çoğu oyuncunun bu konuya çok sinir olduğunu biliyorum. Bitcoin'i takip ediyorum ve yaptığım analize göre haftalık 1.500.000 Dolar düşüşte. Sizce bu iş son bulacak mı? Bu işin son bulması neye bağlı veya bu işe devletler niye hiç el atmıyor? Çok büyük bir para akışı sonuçta. Ekran kartı piyasasını da çok kötü etkiledi bu olay. Bitcoin hakkında tartışalım.

Ben R9 270 ve i3 4160 sistem ile şu an piyasadaki tüm oyunları sıkıntısız oynamaktayım fakat sistemi yenileyemiyorum çünkü Bitcoin işi ekran kartlarına en az 500 TL zam getirdi.

Merhabalar, ben dahil çoğu oyuncunun bu konuya çok sinir olduğunu biliyorum. Bitcoin'i takip ediyorum ve yaptığım analize göre haftalık 1.500.000 Dolar düşüşte. Sizce bu iş son bulacak mı? Bu işin son bulması neye bağlı veya bu işe devletler niye hiç el atmıyor? Çok büyük bir para akışı sonuçta. Ekran kartı piyasasını da çok kötü etkiledi bu olay. Bitcoin hakkında tartışalım.

Ben R9 270 ve i3 4160 sistem ile şu an piyasadaki tüm oyunları sıkıntısız oynamaktayım fakat sistemi yenileyemiyorum çünkü Bitcoin işi ekran kartlarına en az 500 TL zam getirdi.
Oyuncular sıkıntı çekiyor ancak bu firmaların tekelinde olan bir şey değil AMD veya Nvidia kendi mağaza açıp sabit fiyat koymadığı sürece alamayacağız. Fiyatlar artmadı satıcılar arttırdı Nvidia fiyatta zama gitmedi hala sabit ancak satıcılar arttırıyor fiyatları. Zaten hala satılan bir ürünün neden fiyatını arttırırlar onu anlamış değilim bir ürünün fiyatı 1 birimse ve çok satıyorsa onu 2 birim yapmazsın 1 birimde tutup stoklarını bitirip yenilersin. Her şey satıcılardan kaynaklı, madencilerin el sürmediği 1050 Ti neden zamlandı?

Bitcoin kolay kolay bitmez. Şu an yine yükselişte ve çok büyük yükseliş yapacağı tahmin ediliyor.

Üretim açısında büyük sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca Dolar ve Euro'nun durumu ortada. Üstüne üstlük satıcılar madencileri fırsat görüp fiyatları arttırıyor. Yeni modeller gelmediği sürece fiyatlar yüksek kalmaya devam eder.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bitcoin denen madenci küreği bundan uzun bir zaman geçtikten sonra gerçekten de çok pahalanacaktır, buna şüphe yok. Sonunun geleceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü insanlar ekran kartlarına vb. bilgisayar bileşenlerine -elinde parası var ise- parayı basıp satın alıyor. Birkaç ayda ödediğinin bilmem kaç mislini kazanıyor. Çok karlı bir sistem kurulmuş, zaten bir çok ülke resmi para birimi olarak kabul etti bu Bitcoin'i. Şimdi baktım internete, ABD, Danimarka, İsveç, Güney Kore, Hollanda, Finlandiya, Kanada, İngiltere, Avustralya. Bu ülkelerin bazılarında Bitcoin'e KDV (VAT) uygulanıyor, bazılarında muaf tutuluyor vergiden.

Türkiye'de ise bildiğim kadarıyla henüz resmi para birimi olarak kabul edilmediği için devletin karışamadığı bir kazanç kapısı oldu bu madencilik, coin'cilik. Ama bir vergilendirme gelirse bu konuyla ilgili olarak, oranları söyleyeyim: %18 KDV ve %60 ÖTV.

İniş çıkışlar hiçbir kripto para için tahmin edilmesi zor durumlar. Fakat kimse 3 ay ki ani yükselişle 20 bin dolarları görmesini tartışmıyor şimdi 3 ay önceki yükselmeden önceki sevilere tekrar gerilemesi herkesi tedirgin etmeye yetti. Elinizde Bitcoin veya benzeri bir kripto varsa bu ani düşüşlerde endişelenmeden satın almalarına devam edin sadece. Kısacası kripto paranın biteceği falan yok. 8 - 9 senedir var olan şeyi sadece 2 senedir biliyor olmak beni üzüyor sadece.

ABD'li ünlü iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırsever Warren Buffett'tan naklen bir söz aktarayım:

-Be fearful when others are greedy. Be greedy when others are fearful.

-Herkes hırslıyken korkak ol, herkes korkakken hırslı ol.

Shot1.png

Shot2.png

Tabii bu bakış açıları sanal para birimlerine ne kadar uygulanabilir, onu bilmiyorum. :D

Yine de bir miktar uygulanabileceğini düşünüyorum. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı