Bitmek bilmeyen vadeler

Ben seneye yazın işe girip üniversiteden önce 3 ay çalışacağım.

Açıkçası 3 aylık maaşımı 3 ay vadeyle peşin kredi çekmeyi düşünüyordum, almak istediklerim gelecek toplam faiz olan %4-5'ten çok daha fazla zamlanabilir. Tavsiye eder misiniz?

Çekeceğin kredinin bir mâl karşılığı olacaksa mantıklı tabii en kötü ne olabilir ödeyemezsen satar kurtulursun. İnce hesap yapıp kötü senaryo halinde ne gibi adımlar atabilirim hesabı bile yapın. Ytd :D

Kredi ya da kredi kartları en zaruri ihtiyaçlar için planlı bir şekilde kullanılırsa çok fazla sıkıntı yaşamayız. Fakat çok zaruri olmayan durumlarda bile cebimizdeki paraymış gibi kredi kartına başvuruyoruz. Sonra borç döngüsüne giriliyor. Sıkıntının kaynağı plansız ve zorunlu olmayan harcamalar.

Kredi konusuna gelecek olursak 5-6 sene önce kredi kullanarak yaklaşık 200k fiyatla alınan bir evi bugün kredi çekerek alamam. Fiyatlar milyonu aşmış durumda. Bugün bu yatırımları kredi çekerek dahi yapmak çok zor. Elinde bir miktar para vardır. Hizmet/ürün bedelini ödemek için tam yetmiyordur. Ancak eldeki parayla alınacak hizmet/ürün bedelinin arasındaki açığı kapatmak için kredi kullanabiliriz.

Şu üniversite bitsin ilk işim ev için kredi çekmek hocam her sene 2 katına çıkıyor nasıl olsa.

Hayatı idameyi para kalıyorsa geçinilebilirse yatırım amaçlı tabii kullanılabilir karşılığı var çünkü en kötü sat öde tabii işte alınan riskler mantıklı ve ince hesaplı olmalı.

Asgari ücret ile ne kadar meblağ kredi çekebilir nasıl bir yatırım yapılabilir hocam 4 5 yıl evvel belki olabilirdi ama şu an çok çok zor kredi çekip borç altına girip risk alıp o parayı değerlendirip 5 sene sonra kârdayım demek.

Hocam krediyi tutup araba, ev eşyası vs. için kullanmak belki dediğiniz gibi mantıklı değil ki bende katılıyorum o konuda size, araba gibi bir şey için kendini zorlamak saçma ulaşabildiğini alırsın veya toplu taşıma kullanırsın. Bizim bir evimiz var Kayseri'de şu anda İstanbul'da yaşıyoruz, emin olun kiracılar tam bir kan emici, bankalarda kan emici ama en azından ucunda elde edeceğin bir şey var. Kirada kalan ekstra olarak her kontrat döneminin sonunu düşünmek zorunda, ev sahibi çık mı diyecek kal mı diyecek, kira ne kadar artacak, çıkarsa ev var mı, taşınma stresi vs. vs. Gerçekten başımı sokabileceğim 1+1 bir yerim olsun istiyorum. Kredi stresini çekmeye razıyım bunun için.

Geri
Yukarı