[Bitti] Kasa Modlama

Nailed It

Hectopat
Katılım
19 Kasım 2016
Mesajlar
719
Çözümler
7
Yer
İzmir
Arif'in Manchester'a attığı golü arıyordum nereye geldim bir anda? Kasadaki emeğinden ziyade metin için verdiğin emeği hiç düşündün mü hocam? Eline sağlık gerçekten 👏👏👏👏
 

SoLoTürK61

Attopat
Katılım
13 Mart 2021
Mesajlar
14
Çözümler
1
herkese iyi günler.

Uzun zamandır aklımda kasamı modlamak vardı ancak ürünleri Çin'den almam dolayısıyla geç gelmeleri ve yeterli zaman bulamamamdan dolayı bir türlü yapamamıştım. Birkaç ürün hariç kalan ürünler gelince geçen hafta cumartesi (15.06.2019) kolları sıvayıp kasamı modlamaya başladım.

not: bu yazıyı tek tek okumak ve düzeltmek zorunda kalan moderatöre üzgünüm ve buradan ona selam olsun. Elimden geldiğince doğru yazmaya çalıştım işini kolaylaştırmak için.

Öncelikle yazıya geçmeden önce belirtmem lazım ki bu bayağı uzun bir yazı olacak. Bu sadece yaptığım kasanın son halini göstermek için bir yazı değil, internette bu tür konular fazla olmadığından adım adım her detayı anlattım ki yapacak arkadaşlar varsa nasıl yapacaklarını ve yaparken nelere dikkat edeceklerini öğrenebilsinler diye. eğer sadece kasayı görmek istiyorsanız en alttaki resimlere bakabilirsiniz. Ayrıca çok fazla resim olduğundan bunları spoiler içinde vereceğim ki sayfa geç yüklenmesin.

Son olarak söylemem lazım ki işin heyecanına kendimi kaptırıp resimlerin bazılarını çekmeyi unutmuşum veya resimleri çok kötü çekmişim (bayağı kötü hem de) artık kusura bakmayın. ancak çekmediğim yerler varsa da bunları mutlaka detaylı anlatacağım ve anlamanızı sağlayacağım.

Yazı uzun olduğundan tıpkı kitap kapaklarındaki gibi numaralandırdım.
bu sayede size lazım olan kısma hızlıca ulaşabilesiniz. ilk başa yapılacaklar listesi, malzeme listesi ve fiyat listesi de ekliyorum. bu sayede bu uzun yazıyı okumadan kısaca ne olduğunu anlayabilirsiniz ve ne malzemeler gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlk olarak sistem özellikleriyle başlıyorum:
 1. MSI GTX 1050 Ti 4GT OC.
 2. i5 3470.
 3. Gigabyte H61M DS2 rev 4.0
 4. 8 GB DDR3 1333 MHz RAM (Dual Channel)
 5. Seagate 500 GB 7200 RPM HDD.
 6. Konudaki modlayacağımız isimsiz Exper kasa.
 7. FSP 350 60 hcc 350W.
 8. Bir sonraki ay sisteme Gigabyte 240 GB SSD de eklenecek.
 9. Cooler Master masterkeys Lite l combo klavye ve fare seti. Bunun için yaptığım incelemeye de bakmayı unutmayın :) imzamda linki bulunmakta.
 10. JBL T500 kulaklık. Bunun için yaptığım incelemeye de bakmayı unutmayın :) imzamda linki bulunmakta.
modlamak için gereken malzeme listesi ve fiyatları:
 1. Matkap ve çeşitli uçları. 0 TL.
 2. Eşyaları kesmek için ispiral. 0 TL.
 3. PSU gizleme bölmesi için değişik bir plastik, sanırım pvc emin değilim (bu tür bir plastiği çarşıda 5 TL'ye bulursunuz benim evde vardı.). 0 TL.
 4. Kablo saklama bölmesi (gene çarşıda 5 TL'ye bulabileceğiniz bir malzeme, benim evimde vardı.). 0 TL.
 5. 400'lük sulu zımpara. 5-15 TL.
 6. 3 kutu casati marka mat siyah boya. 75 TL (boyayı ben almadım neyse ki...) Yani 0 TL.
 7. Çeşitli boyutlarda perçin (evde vardı). 0 TL.
 8. Çeşitli vidalar (evde vardı). 0 TL.
 9. PSU gizleme bölmesini sabitlemek için demir. 2 metresi 3.5 TL.
 10. Çerçeve için plastik malzeme. 2 metresi 2.5 TL.
 11. 35x37 pleksi kapak. Normalde 50 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz bir tanıdığımdan bedavaya 40x40 olanı alıp kestim. 15 TL.
 12. Çeşitli tornavida gibi aletler. 0 TL.
 13. 2 tane 1M IP30 WS2812b LED şerit. Birisi siyah birisi beyaz PCB. Bu LED'leri Çin'den aldım. 1'isi bedavaya geldi (aşağıda açıkladım nedenini.). Diğerini de 14.5 TL'ye aldım yani 14.5 + 0 = 14.5 TL.
 14. LED'leri telefon Bluetooth üzerinden kontrol edebilmemiz için SP110E kontrolcü, gene Çin'den aldım. 18.5 TL.
 15. LED 12v veya 5V adaptörle çalışabiliyor ancak kontrolcü sadece 5V adaptörle çalışıyor. Bu yüzden 5V 3a adaptör. Çin'den aldım gene. 36 TL. Bu elektrik işi önemli arkadaşlar o yüzden adaptör almışken birazcık paraya kıyıp iyisini almak lazım.
 16. Hala gelmemiş olan (nedenini aşağıda açıkladım.) 70x30 düz siyah mouse Pad'im. Çin'den aldındı. 34 TL.
 17. Gene hala gelmemiş olan (nedenini aşağıda açıkladım.) Aigo D1 model fan. Çin'den aldım. 20 TL. önemli not: ben bu satıcıdan almamıştım. Sanırım benim aldığım satıcı ürünü kaldırmış.
bana toplam maliyeti: 159 TL

Ancak akılda tutmak fayda var ben bu paranın büyük bir kısmını adaptördür veya mousepaddir gibi şeylere harcadım. Yani sadece kasayı modlamak için gereken maliyet ise çok daha düşük:

sadece kasa modlaması için harcadığım para: 36 TL.

Önemli not:
yani kasayı 36 TL'ye modladım. Ancak LED'dir, mousepaddir ıvır zıvır şeyleri de ekleyince fiyat 159 TL'ye çıkıyor. Ancak unutmamak lazım, eğer yeni kasa alsaydım gene bu LED, mouse pad gibi ıvır zıvırlara para harcamak zorundaydım. O yüzden sadece kasa modu için harcadığım parayı da ekledim.

Eğer her şeyi satın alsaydım potansiyel maliyet:

potansiyel maliyet: 293 TL

eğer bütün malzemeleri alıp yapmayı planlıyorsanız, yapmayın :D gidin onun yerine 0 kasa alın :D

Elbette size bu kadar ucuza gelmeyebilir. Özellikle pahalı pleksi tarzı eşyaları ve ucuza almam nedeniyle ve kalanları da evdeki malzemelerden kullanmam nedeniyle bu kadar ucuza geldi bana.

elbette bana ucuza patladı ama işçiliğini aşağıda anlattığımda büyük ihtimalle vazgeçeceksiniz :)

önemli not: ben fiyatları yazarken benim aldığım fiyatları yazdım. Şu anda fiyatlar aşağı veya yukarı değişmiş olabilir.

Yapılacaklar listesine geçmeden önce kasanın orijinalini bir görelim ki yapılacaklar listesini anlayabilesiniz. Kasanın ilk hali şu şekilde:
Kasa bildiğimiz şu eski hazır sistemlerin dandik kasalarından biri. Herhangi bir özelliği yok. Kablo saklama yeri, PSU gizleme bölmesidir falan hak getire hatta USB 3.0 bağlantısı da yok.

Bunlar benim çektiğim resimler ve kötü çektiğimden internetten resimler de aldım:
bu resim de @emily09 adlı arkadaş ait:
şimdi sırada yapılacaklar listesi:
 • İlk olarak elbette ki kasaya pleksi yapılacak. Bu sayede içi görülebilecek. Yoksa kasayı modlayıp daha güzel göstermenin ne anlamı var? :) pleksiyi direk kasaya takmadım çünkü kötü gözüküyor. İnternetten bir örnek resmi atayım.
 • Bu şekilde olmaması için pleksinin kenarına ince bir çerçeve yapmaya karar verdim.
 • Kasanın içi görüldüğü gibi gri renkli ve pleksi yapılırsa bu gri renk berbat duracağından içi mat siyah renge boyanacak. Dış kısmı boyamamayı tercih ettim çünkü zaten rengi iyiydi.
 • Kasaya pleksi yaparsak içi gözükür. Ancak kasada kabloları arkadan dolaştırabileceğimiz bir yer bulunmuyor yani pleksi yapılırsa kablolar pis bir şekilde açıkta duracak. Bu yüzden kabloların içinden geçebileceği bir kablo bölmesi yapılacak.
 • Her ne kadar kablolar kablo bölmesinin içinden gitse de çok küçük bir kısmı dışarıda kalıyor. Bu yüzden o kısımlar da siyah yanmaz elektrik bandı ile kaplanacak.
 • Kasada DVD mi CD okuyucu mu her ne ise onun bölmesi bulunuyor. Bu kasada yer kaplıyor ve pis duruyor. Yeni kasaların çoğunda olmayan bir şey zaten. Bu yüzden bu kısım çıkarılıp atılacak. Bu sayede kasanın içi ferahlayacak ve daha güzel duracak.
 • Her kasada olduğu gibi bunda da HDD bölmesi var ancak bu 3 bölmeli olduğundan bayağı bir büyük. Ben zaten 1 HDD kullanıyorum ve kalan 2 bölmeye ihtiyacım yok. Bu zaten yeni kasalarda arkada oluyor yani gizleniyor. Ben de bunu kesip kısaltıp tek bölmeye düşürmeye karar verdim. Bu sayede daha güzel duracak ve daha az yer kaplayacak.
 • Yeni kasaların neredeyse hepsinde PSU gizleme bölmesi bulunuyor. Bu sayede daha düzgün ve hoş duruyor kasalar. Ben de bir PSU gizleme bölmesi yapmaya karar verdim.
 • Kasayı bu kadar modluyoruz, içini gösterip süslüyoruz LED olmazsa olur mu? :)
 • kasanın arkasına ışıklı aigo D1 model fan aldım. Aslında sırf ışıklı olduğu için almadım. Arka 8 Cm'lik dandik fanım bozuk ve çok ses yapıyor. Kasam normalde altta durduğundan sesi belli olmuyor ama üste alınca sesi rahatsız edeceğinden yeni bir fan alma fikri aklıma geldi. Ayrıca 1 tane aldım sadece çünkü başka bir yerde fan yeri yok. Aslında öne çok küçük bir modlama işlemi ile koyabilirdim ancak kasanın sıcaklıkları zaten iyi olduğundan uğraşmadım (amma velakin fan daha elime geçmedi yeni gümrük olayları yüzünden. Bu yüzden fanı takamadım. İleriki zamanlarda gelirse konuya tekrar ekleme yaparım veya yeni bir konu açarım ve gösteririm. Bu incelemede maalesef fanı göremeyeceksiniz. Konuda gösteremediğimden dolayı resmini bırakıyorum.). LED'i kontrol edilemiyor ve 3 pin yani hızı da kontrol edilemiyor. Peki neden aldım? Çünkü çok ucuzdu. 20 TL'ye aldım bu fanı. Ses seviyesi 18.5 dB ve 1300 RPM'de dönüyor. Ayrıca 40.9 CFM olduğu yazıyor. Ayrıca kasanın içine zaten LED döşeneceğinden büyük ışıklı bir fan istemedim tam bunun gibi küçük şerit şeklinde bir LED'i olsun istedim. Bu da tam buna uyuyordu.
 • Kasa her ne kadar küçük olsa da yükseklik olarak masama sığmadı bu yüzden masanın rafı 2 cm yukarı kaldırılacak.
 • Ayrıca ben 1M siyah LED almama rağmen bana beyaz renkli gönderdiler. Satıcıyla iletişime geçtim ve bana siyah versiyonunu gönderdi. Ancak tıpkı fan gibi bu da şu anda elimde bulunmuyor. Bu yüzden geçici olarak kasanın içine beyaz olanı döşedim. Tıpkı fandaki gibi ileriki zamanlarda gelirse ya konuya ekleme yaparım ya da yeni bir konu açıp gösteririm.)
 • Dediğim gibi şu an elimde beyaz olan var ve kasaya bunu döşedim ancak siyah olan gelince siyah LED kasanın içine döşenecek ve beyaz LED de masanın arkasına döşenecek. Ancak söylediğim gibi bunu bu konuda göremeyeceğiz maalesef.
önemli not: kasanın ön kapağına karışmamaya karar verdim çünkü zaten yeterince güzel olduğunu düşündüm :)

giriş:
 1. Kasanın iç parçalarının (HDD, DVD-CD okuyucu bölmesi) yerlerinin ayarlanması.
 2. PSU gizleme bölmesi yapımı.
 3. Kablo bölmesi yapımı.
 4. Boyama işlemi.
 5. Yerleştirme işlemleri.
 6. PSU kablolarının kaplanması.
 7. PSU'nun alçaltılması işlemi.
 8. PSU bölmesinin sabitlenmesi.
 9. 2. kat boyama işlemleri.
 10. Pleksinin çerçevsinin yapılması ve boyanması.
 11. Pleksi kapağının sabitlenmesi için vida yeri yapımı.
 12. Bilgisayarın geri toplanması.
 13. LED'in yerleştirilmesi.
 14. Masanın rafının yukarıya alınması.
 15. Modlama yapacaklara önemli tavsiyeler.

1. kasanın iç parçalarının (HDD, DVD-CD okuyucu bölmesi) yerlerinin ayarlanması:

Öncelikle DVD mi CD okuyucu mu her neyse bunu söküp attım.
Çünkü kullanmıyorum zaten, ayrıca pis duruyor. Zaten yeni kasalarda yok bile bu. Peki nasıl söktüm? Belirtmem lazım ki kasa ve içindeki bölmeler/ parçalar birbirine perçinle tutturulmuş. Yeni kasalardaki gibi modüler değil tabii ki :) bu parçaları sökebilmek için matkap kullandım. Perçinle aynı büyüklükte bir uç ile perçinin içini Del'dim ve bu sayede deliği genişletmeden veya zarar vermeden rahatça çıktı. Tekrar birleştirmek istediğimde perçin makinesi ile tekrar perçinledim :)

Daha sonra HDD bölmesini aynı şekilde matkapla çıkardım.
Söylediğim gibi hepsi perçinli. HDD bölmesini çıkardım çünkü 3 tane HDD koyma yeri var (kasanın ilk halinde gözüküyor.) Ve bana sadece 1 tanesi lazım. Bu yüzden kesip tek bölmelik olacak şekilde kısalttım. Bu parçayı kesmek için öncelikle kesmek istediğim yeri işaretledim ve daha sonra ispiral ile oradan kestim.

2. PSU gizleme bölmesi yapımı:

Daha sonra modern kasalarda olduğu gibi PSU gizleme bölmesi yaptım.
Bu malzemeyi evde buldum :) gene de çarşıda bulabileceğiniz çok ucuz bir malzeme bu. Ayrıca gene kesmek için ispiral kullandım ki makas gibi bir şeyle parçayı ezmeyeyim diye. Ayrıca ön (dışarıya bakan kısmı) PSU'nun uzunluğundan biraz fazla yaptım ki PSU'ya direk temas etmesin. Öne gelecek kısmı tam olarak kapatmasına rağmen alt tarafı (aşağıya bakan kısmı) tamamen kapatmıyor. Yani kasa ile PSU gizleme bölmesinin alt kısmı arasında çok az bir boşluk var. Bunu böyle yaptım çünkü PSU'nun fazla ısınıp yanmasını istemeyiz yani hava alacak bir yer lazım. Ayrıca kablolar geçiyor o boşluktan. Ama hiç merak etmeyin zate aşağıdan bile baksanız boşluk olduğu belli olmuyor, gözükmüyor yani.

Daha sonra bu yaptığımız parçaya ekstradan delikler açtım.
Bu delikleri açmak için demir bir çiviyi Ocak'ta ısıttım ve plastiğe batırdım. Bu sayede zarar vermeden delik açmış oldum. Tıpkı söylediğim gibi PSU'nun hava alıp yanmamasını sağlıyor. Ve gene söylüyorum PSU'um kasanın üstü kısmında olduğundan bu delikler de gözükmüyor. Alttan baksanız bile çok zor fark ediliyor. Yani deliklerin düzgün olması boyutu falan önemli değil.

3. kablo bölmesi yapımı:

Daha sonra şu pis gözüken kabloları toplamak ve saklamak amacı ile kablo bölmesi yaptım.
Bu bölmeler evde vardı benim. Ama isterseniz çarşıdan da rahatlıkla çok ucuza bulabilirsiniz. Elle de yapabilirsiniz ancak bunlar kadar düzgün olmayabilir. Çünkü bunların kapakları geçirmeli yani çıkarılıp takılabilir bu sayede kabloları koyup çıkarması ve düzenlemesi kolay oluyor. Ek olarak bunların altında hazır yapışkanları var. Ayrıca altında gördüğünüz gibi delikler açtım. Bu benim kasamdan kaynaklı. İlk haline bakarsanız orada demir şeritler halinde çıkıntılar görüceksiniz 2 tane (yanal). Bunlar kasanın esnemesini engelliyor. Bu yüzden o şeritlerin olduğu yere gelen kısımları kestim. Bu sayede şeritlerin bir kısmı da gizlenmiş oldu.

Not 1: 1 tane kablo bölmesi yetmedi çünkü özellikle 24 pin kablosu çok kalındı bu yüzden bunun yanına 1 tane daha ekledim. Ayrıca alttaki kablolar için de alta bir tane yaptım ancak bunların fotoğraflarını yaparken çekmeyi unutmuşum. Birazdan yerleştirirken onları da görürsünüz. Bunla aynı şekilde yaptım zaten bir farkı yok. Sadece bir tanesi 24 pin için daha kalın diğeri de anakartın altındaki (kasanın portlarının çalışmasını sağlayan kabloları gizlemek için.) İnce yaptım.
Not 2: Bu tür eklemeler pis durmuyor bu konuda şüpheniz olmasın, aksine kasa eski olduğundan çok biçimsiz ve sade olan kısımlarına şekil ekliyor ve daha güzel gösteriyor. İleride bunları yerleştirdiğimizde anlayacaksınız.

Geçici olarak PSU ve anakartı yerine koydum ki kabloların nereden çıktığını görebileyim. Kabloların çıktığı yeri işaretledim. Daha sonra bir çiviyi ısıtarak o işaretlediğim yerleri Del'dim. Böylece boyaya zarar vermeden (gene de ikinci kere boyandı.) Ve düzgün bir biçimde delik açmış oldum.

4. boyama işlemleri:

Az çok hepimiz bir kere de olsa açıp kasalara bakmışızdır. Bütün yeni kasalar ya siyah ya beyaz-siyah tarzı renklerde yapılıyor çünkü diğerleri şık durmuyor. Ve benim kasamın içi de gri oldğundan bunu mat siyah renge boyamaya karar verdim. Yukarıda da belirttiğim üzere sadece içi boyandı.

Boyamadan önce zımpara yaptım. 400'lük sulu zımpara ile yaptım. Zımpara yapmak çok önemli yoksa boyanız dökülüp soyulur.

Not: Babam 15 sene boyunca kaportacılık yapmış küçükken. Bu yüzden boyaması çok basit oldu :) yani boyama kısmında anlattıklarıma güvenebilirsiniz.

Şimdi kasayı zımparaladık ancak el girmeyen yerlere de zımpara yapmamız gerekiyordu. Özellikle HDD bölmesi gibi yerlerden bahsediyorum. Bu yüzden aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bu başlığı matkaba takıp el girmeyen yerelere bu şekilde zımpara yaptım.

Kasanın kalan kısımlarını kağıtla kapladım ki boya değmesin diye.
Kağıtları da kağıt bant ile yapıştırdım kaldırması kolay olsun ve kasanın boyasına zarar vermesin diye. Boyamayacağınız her tarafı kapatmanız önemli çünkü boya en küçük yerlerden bile giriyor.

Daha sonra kasa boyandı.
Boyarken dikkat etmeniz gerekenleri ve incelikleri anlatayım.

a) öncelike ve en önemlisi iyi bir boya almanız. Ben casati marka boya kullandım ve fena değildi. Çarşıda iyi bir yerden 25 TL'ye satılan boyalardan alabilirsiniz. Önemli husus akrilik olması.
b) boyama yapmadan önce boyayı iyice çalkalayın.
C) boyayı çok yakından püskürtmeyin yoksa boyanız akar. 20-25 cm uzaklık iyidir. Göz kararıyla anlarsınız zaten.
D) sürekli aynı yere sıkmayın yoksa boyanız akar.
e) sağ sol ve aşağı yukarı yaparak boyayın.

Biz kasanın tamamını eşit boyamadık. Yani demek istediğim, PSU bölmesinin altında kalan yerlere az boya sıktık mesela. Çünkü zaten oralar gözükmüyor.

Ancak buna rağmen 3 kutu boya kullandık. Aslında ilk başta 1 kutu boyanın yeteceğiniz düşünmüştük çünkü sadece içi boyanacaktı ancak 1 kutu yerine 3 kutu gitti. Nedeni ise mat siyah olduğundan ilk katı tam kapatmadı 2 kat atmak zorunda kaldık (2. katı attığımız kısma da geleceğim sırayla bekleyiniz.). 3. kutuyu da almak zorunda kaldık çünkü diğer yaptığımız parçaları da boyamamız gerekti ve 2. kutu da yetmedi.

Bunlar da diğer boyanan parçalar.
Yaptığımız PSU bölmesi, HDD bölmesi, ekran kartının geçtiği yerdeki demirler VS. boyandı. Bunlara yukarıda belirttiğim üzere matkabın o ucu ile normal zımpara yaptım.
Ayırca bu tür küçük parçaları boyarken eldiven geçirdiğiniz elinizle ucundan tutarak boyuyabilirsiniz. Daha sonra bir yere bırakıp o tuttuğunuz kısma da biraz boya püskürtürsünüz.

5. yerleştirme işlemleri:

Sonra da kablo bölmelerini yerine yaptıştırdım.
Altında yapışkanı vardı zaten ancak gene de yan kısımlarına çok az dyson silikon sürdüm (ileride resimleri var.). Elbette kasaya bakınca silikon sürüldüğü belli olmuyor. silikonu sürerken temiz çalışmak önemli. yoksa kasanızın görünüşünü mahvedebilir. Silikon sürmem sayesimde çok sağlam oldular.

not: ilk başta kablo bölmesini en köşelerden gittirmeyi planlıyordum ancak kablolar yetişmeyince anakartın yanından gitti ama sıkıntı yok gayet şık duruyorlar ileride görüceksiniz :)

Daha sonra HDD bölmesini tekrar yerine perçinledim ama daha sonra bunu tekrar çıkarmak zorunda kaldım.

6. PSU kablolarının kaplanması:

Her ne kadar resmini almayı unutmuş olsam da yanmaz, siyah elektrik bandı ile PSU'nun kabloları ve kasa fanının kablolarını kapladım. Bu sayede kablo bölmesinin dışında kalan kablo kısımları da siyah olmuş oldu ve ayrıca kabloları birbirine tutturmaya yaradı.

PSU kablolarını sardıktann sonra kablo bölmelerinin içine yerleştirdim. Daha sonra bu kablo bölmelerini siyaha boyadım. Bunlara zımpara yapılmadı çünkü gerek yok. 2. kat atıldığında zımpara yapmak zorunda kaldık çünkü boyanın verniğini biraz alması gerekiyordu (oraya geliyorum daha.).

7. PSU'nun alçaltılması işlemi:

Daha sonra sadece denemek için PSU bölmesi yerine oturtuldu.
Kabloların artanları PSU bölmesinin altında gizlendi. Tam denerken başta hiç hesaba katmadığım ve beni sonra 2 gün uğraştıran sorun karşıma çıktı. PSU bölmesini koyunca aldığım LED'i koyacak bir yer kalmadı (resimde görebilirsiniz neredeyse PSU bölmesi üste yapışık.). Yani demek istediğim LED'in geleceğe yere PSU bölmesinin üst tarafı geldi ve LED sığmadı kalan yere. Bunun için bayağı bir düşündüm hatta her ne kadar hoşlanmasam da bir ara LED'i alttan mı geçirsem diye düşündüm. En son çare olarak aşağıdakine başvurdum:

Güç kaynağının altında onu yukarıda tutan bir demir ve titreşim önleyici bir plastik vardı. Oraya ispiral girmediğinden yarım saat o demiri pense ile sökmeye çalıştım. Uzun sürdü çünkü kaynaklanmıştı. En sonunda söküp (parçalayıp) attım. Ayrıca altındaki titreşim engelliyiciyi plastik malzemeyi de söktüm (daha sonra yerine başka koymak üzre tabii.).
Zaten plastik olan yapışkanlıydı, penseyle tutunca direk geldi. Daha sonra söktüğüm demirin yerine çok az dyson sıkmak zorunda kaldım.

Bu yaptığım işlem sayesinde PSU daha aşağı inmiş oldu ancak gene de LED için yeterli boşluk oluşmadı (1 cm LED'in genişliği). Daha sonra fark ettim ki PSU o yukarılarda bahsettiğim çıkıntılı demir şeride denk geliyor. Bu yüzden PSU'yu çok hafif (1 cm bile değil) yukarı alıdım ve bu sayede biraz daha aşağı düşürmüş oldum ve artık üstüne PSU bölmesini kosyam bile LED'in girmesi için yeterli boşluk oluşmuş oldu.

Tabii PSU'yu aşağı ve geri alınca yeniden sabitlemek için vida delikleri açmam gerekti.

8. PSU bölmesinin sabitlenmesi:

Daha sonra PSU'yu gizlemek için yaptığım bölümü kasaya sabitlemem lazımdı. Bu yüzden 2 metresini 3.5 TL'ye aldığım bu demiri kesip yanlarına koydum.
Kesme işlemini de demir makası ile yaptım. Öncelikle içine yapıştırıcı döktüm daha sonra yapıştırıcı kuruyunca da dyson silikon sürdüm üstüne (silikonun ilk sürülmüş hali yok ancak ileride boyanmış halinde var.). Aslında ilk başta silikonu sürerken ölçüsünü aldım ve ona göre sürdüm. Bu sayede yandan bakınca bu silikonlar gözükmeyecekti. Ancak hesaba katmadığım şey kasa yan tarafta durduğundan tam dik bakmıyordum yani açılı bakıyordum. Bu yüzden arka taraftaki silikon açılı bakınca gözüküyor ama dikkat çekmiyor. Yani pis durmuyor, sıkıntı yok. Bu metali yapıştırıcı ve dyson ile sabitledikten sonra kasaya yerleştirdim ve ölçülerini alıp vida yeri için delik açtım. Yani parça çıkarılıp takılabilir oldu. Delikler metalin ve PSU bölmesinin yanlarında. Yani vida kasanın arkasında kalıyor. Ön tarafta da zaten vida gözükmüyor çünkü kapak var.

PSU bölmesinin alt kısmını sabitlemek için bir şey yapmama gerek kalmadı. Kasanın önündeki demirin üstüne geçirdim bundan da bu şekilde basitçe kurtulmuş oldum :)

9. ikinci kat boyama işlemleri:

Daha sonra bütün bu PSU bölmesini tekrar boyadık.
İlk boyadığımızda zımpara yapmamıştık çünkü plastik. Ancak ikinci boyadığımızda zımpara yaptık çünkü sıktığımız boyanın verniğini biraz alması lazımdı yoksa 2. kat boya kalkabilirdi. Ayrıca zımparayı silikonun üzerine de sürdük.

Diğer parçaları da ikinci kere boyadık. Çünkü HDD bölmesini yerine takarken perçinlemesi falan derken boyası söküldü biraz. Ayrıca kablo bölmesine de kabloların çıkması için delik açınca delik açılan yerde çok az da olsa boyası kalktı ve 2. kat boya ile orayı kapatmış olduk.
not: HDD'nin 2. kere boyandığında resmini almayı unutmuşum :)

10. pleksi için çerçeve yapımı ve boyanması:

Kasaya aldığım pleksiyi doğrudan takmak kötü gözükeceğinden ve ayrıca kasanın orijinal kapağının geçtiği yerler gözükeceğinden bu yerleri gizlemek ve pleksinin daha hoş durmasını sağlamak amacı ile pleksiye ince bir çerçeve yapmaya karar verdim.

Bu amaçla yukarıda PSU bölmesine yapıştırdığım demirin plastiğini aldım (ilk aldığımda fotoğrafını çekmeyi unutmuşum normalde orijinal rengi beyaz.).
Bu da 2 metresi 2.5 TL idi. Plastiğini almamın nedeni demirin çıkarıp takarken eli kesme ihtimalinin bulunmasından ayrıca demir olanın kötü gözükmesinden dolayı (denedim) plastik olanı aldım. Ayrıca plastik olan çok az da olsa daha kalındı ve kenarı yuvarlaktı. Bu sayede metale göre daha güzel oldu.

Pleksinin kenarına koyup ölçülerini aldım ve sonra makasla kestim. Daha sonra da boyadım.

Boyadıktan sonra pleksiye yapıştırmak için çerçevenin pleksiye gelen kısımlardaki jelatinini söktüm ve daha sonra çerçeveleri yapıştırdım. Bunun için gene dyson siyah silikon kullandım. Yuvarlaklardan taşmayacak şekilde nokta nokta silikon koydum. Silikonu kullanırken dikkatli olun taşarsa Dyson'u temizlemesi çok zor ve çok kötü durur. Çok az az nokta şeklinde koyun ki taşmasın. Ayrıca pleksinin kenarına geçeceğinden kenara da sürdüm.
Silikonladığım parçaları pleksinin kenarına geçirdim ve kağı bantla pleksiye yapıştırdım. Elbette pleksinin üstünde jelatini vardı bu sayede bantlar pleksiye zarar vermedi.

11. pleksi kapağın sabitlenmesi için vida yeri yapımı:

O kururken ben de pleksinin geçmesi için kasaya vida yerleri yaptım (yaparken fotoğrafı almayı unutmuşum ama basit bir işlem anlatacağım.). Normalde ilk aklımkda olan pleksinin üstünden aşağı doğru vida atmaktı ancak güzel bir kasa vidası bulamadığımdan başka bir yöntemle yaptım ve açıkcası bu daha güzel durdu. Vidaları alttan üste doğru attım ve üstüne de vida başlıklarını koydum. Yani vida alttan yukarı çıkıyor ve vidanın üstünde vida başlıkları var. Bu sayede çok hoş oldu :) vida başlıklarını siyaha boyamadım, krom renkli daha hoş duruyor.

Daha sonra pleksiyi bu vida yerlerinin üstüne koydum ve vidaların geldiği yeri işaretledim. Gene ısıttığım çivi ile o işaretlediğim yerleri Del'dim. Daha sonra oraları bıçak ile düzelttim.

12. bilgisayarın geri toplanması:

Bütün işlemler bitince bilgisayarı tek tek geri topladım. Ancak yaptığım PSU bölmesi her ne kadar vidalı olup takılıp çıkarılabilse de PSU'yu taktıktan sonra PSU bölmesini takmak lazım yoksa işlemci fanından dolayı geçmiyor. PSU bölmesi de takılınca kalanları normal bir şekilde yerine oturttum.

13. LED'in yerleştirilmesi:

Bu LED'in yerini ayarlamak yukarıda bahsettiğim gibi 2 gün sürdü. Her ne kadar çok uğraştırsa da çok güzel oldu. Maalesef fotoğrafını çekmeyi unutmuşum yerleştirirken ancak basit bir şey zaten. Arkasında yapışkanı vardı sadece tutup kasaya yapıştırmak kaldı.

14. masanın rafının yukarıya alınması (bu kısmın fotoğrafı bulunmamakta.):

İlk başta belirttiğim üzere kasanın uzunluğu masanın ilk rafı ile koyduğum yer arasından daha uzundu. Yani kısaca kasa sığmıyordu.

Bu yüzden masanın üst kısmını komple söküp aşağı indirdim. Raf kilit vida ile sabitlenmişti onları çıkardım. Daha sonra 2 cm kadar yukarıdak tekrar vida deliklerini işaretliyip matkap ile Del'dim ve yeni vidaları yerleştirdim.

Ancak vidaları yerleştirmekle iş bitmiyor çünkü masanın arka kısmı o rafa geçiyor. Yani rafı yukarı almam için o arka kısmı da kısaltmam gerekiyordu. Bu yüzden onu da 2 cm kadar kısalttım ve en sonunda rafı yukarı koyabildim.

Veeeee sona geldik, ta ta ta tammmm... Bu kadar uğraştığıma deydi mi peki görelim:
Bu da yeni kasam ile setup'ımın (odamın) görüntüsü:

15. modlama yapacaklara önemli tavsiyeler:

Bu kısım önemli arkadaşlar. Ben bu modlamayı yaparken ne tür zorluklarla karşılaştım, ne tecrübe ettim ve size ne öneriyorum bunu paylaşayım.
 1. Her şeyden önce sabırlı ve sakin olun. Unutmayın burada kasa modluyoruz. Tek bir yanlış hamle veya hesaplama bütün kasayı mahvedebilir. Bu yüzden sakin olun, sabırlı olun ve yavaş yavaş yapın.
 2. Önce her şeyi kafanızda planlayın. Genel bir plan hazırlayın. Yani ne yapılacak, ne nereye koyulacak, neler çıkarılıp takılacak önce bunları planlayın. Tıpkı benim yukarıda numaralandırdığım gibi siz de kafanızda numaralandırın. Plan ve proje olmadan kasanızı mahvetme ihtimaliniz yüksek.
 3. Acele etmeyin. Her şeyi iyi ölçüp tartın. Elinizden geldiğince düşünerek yavaşca yapın. Yukarıda da dediğim gibi bazen sadece 1 atış hakkınız oluyor. Eğer yanlış yaparsanız kasanızı mahvedebilirsiniz.
 4. belki de en önemli madde bu. Sakın unutmayın her şeyi milim milim ölçeseniz ve mükemmel bir plan yapsanız bile bu tür detaylı bir modlamada hele hele eski bir kasayı modluyorsanız %100 (bakın %99 bile değil.) Karşınıza hiç beklenmedik detaylar ve sorunlar çıkacak. Bunlara hazırlıklı olmalısınız. Ve bu sorunları çözerken dikkatli olun.
 5. Matkap, ispiral, silikon, boya, bant tarzı şeylerle uğraşırken dikkatli olun. Gene bir yanlış hamleniz kasanıza mâl olabilir. Veya canınızı yakabilir.
 6. Unutmayın, çözemediğiniz bir durum olursa işi bırakın, iyice üzerine düşünün ve araştırma yapın. Varsa çevrenizdekilere fikir danışın. Hatta işi bırakıp forumda konu açın, biz yardımcı olalım veya fikirlerimizi belirtelim.

Uzun yazımı okuduğunuz (veya okumadığınız :D) için teşekkürler. Ayrıca bu konuda kullandığım ürünlerin (kulaklık, klavye ve fare...) İncelemeleri için imzama bakınız ve onlara da göz atınız :)

Elinize sağlık, bu yazıyı okuduktan sonra kasa imalatı işine başlayabilirim.😂
 

Ekin2407

Centipat
Katılım
3 Ekim 2020
Mesajlar
1.533
Makaleler
3
Çözümler
6
Yer
Antalya
Herkese iyi günler.

Uzun zamandır aklımda kasamı modlamak vardı ancak ürünleri Çin'den almam dolayısıyla geç gelmeleri ve yeterli zaman bulamamamdan dolayı bir türlü yapamamıştım. Bir kaç ürün hariç kalan ürünler gelince geçen hafta cumartesi (15.06.2019) kolları sıvayıp kasamı modlamaya başladım.

Not : Bu yazıyı tek tek okumak ve düzeltmek zorunda kalan moderatöre üzgünüm ve burdan ona selam olsun. Elimden geldiğince doğru yazmaya çalıştım işini kolaylaştırmak için.

Öncelikle yazıya geçmeden önce belirtmem lazım ki bu bayağı uzun bir yazı olacak. Bu sadece yaptığım kasanın son halini göstermek için bir yazı değil, internette bu tür konular fazla olmadığından adım adım her detayı anlattım ki yapacak arkadaşlar varsa nasıl yapacaklarını ve yaparken nelere dikkat edeceklerini öğrenebilsinler diye. Eğer sadece kasayı görmek istiyorsanız en alttaki resimlere bakabilirsiniz. Ayrıca çok fazla resim olduğundan bunları spoiler içinde vereceğim ki sayfa geç yüklenmesin.

Son olarak söylemem lazım ki işin heyecanına kendimi kaptırıp resimlerin bazılarını çekmeyi unutmuşum veya resimleri çok kötü çekmişim (Bayağı kötü hem de) artık kusura bakmayın. Ancak çekmediğim yerler varsa da bunları mutlaka detaylı anlatacağım ve anlamanızı sağlayacağım.

Yazı uzun olduğundan tıpkı kitap kapaklarındaki gibi numaralandırdım.
Bu sayede size lazım olan kısma hızlıca ulaşabilesiniz. İlk başa yapılacaklar listesi, malzeme listesi ve fiyat listesi de ekliyorum. Bu sayede bu uzun yazıyı okumadan kısaca ne olduğunu anlayabilirsiniz ve ne malzemeler gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlk olarak sistem özellikleriyle başlıyorum :
 1. MSI GTX 1050 TI 4GT OC
 2. I5 3470
 3. Gigabyte H61M DS2 REV 4.0
 4. 8 GB DDR3 1333 MHZ RAM (Dual Channel)
 5. Seagate 500 GB 7200 RPM HDD
 6. Konudaki modlayacağımız isimsiz Exper kasa
 7. FSP 350 60 HCC 350W
 8. Bir sonraki ay sisteme Gigabyte 240 GB SSD de eklenecek.
 9. Cooler Master Masterkeys Lite L Combo klavye ve fare seti. Bunun için yaptığım incelemeye de bakmayı unutmayın :) İmzamda linki bulunmakta.
 10. JBL T500 kulaklık. Bunun için yaptığım incelemeye de bakmayı unutmayın :) İmzamda linki bulunmakta.
Modlamak için gereken malzeme listesi ve fiyatları :
 1. Matkap ve çeşitli uçları. 0 TL.
 2. Eşyaları kesmek için ispiral. 0 TL.
 3. PSU gizleme bölmesi için değişik bir plastik, sanırım PVC emin değilim (Bu tür bir plastiği çarşıda 5 TL'ye bulursunuz benim evde vardı.). 0 TL.
 4. Kablo saklama bölmesi (Gene çarşıda 5 TL'ye bulabileceğiniz bir malzeme, benim evimde vardı.). 0 TL.
 5. 400'lük sulu zımpara. 5-15 TL.
 6. 3 kutu Casati marka mat siyah boya. 75 TL (Boyayı ben almadım neyse ki...) yani 0 TL.
 7. Çeşitli boyutlarda perçin (Evde vardı). 0 TL.
 8. Çeşitli vidalar (Evde vardı). 0 TL.
 9. PSU gizleme bölmesini sabitlemek için demir. 2 metresi 3.5 TL.
 10. Çerçeve için plastik malzeme. 2 metresi 2.5 TL.
 11. 35x37 pleksi kapak. Normalde 50 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz bir tanıdığımdan bedavaya 40x40 olanı alıp kestim. 15 TL.
 12. Çeşitli tornavida gibi aletler. 0 TL.
 13. 2 tane 1M IP30 WS2812B LED şerit. Birisi siyah birisi beyaz PCB. Bu LED'leri Çin'den aldım. 1'isi bedavaya geldi (Aşağıda açıkladım nedenini.). Diğerini de 14.5 TL'ye aldım yani 14.5 + 0 = 14.5 TL.
 14. LED'leri telefon Bluetooth üzerinden kontrol edebilmemiz için SP110E kontrolcü, gene Çin'den aldım. 18.5 TL.
 15. LED 12V veya 5V adaptörle çalışabiliyor ancak kontrolcü sadece 5V adaptörle çalışıyor. Bu yüzden 5V 3A adaptör. Çin'den aldım gene. 36 TL. Bu elektrik işi önemli arkadaşlar o yüzden adaptör almışken birazcık paraya kıyıp iyisini almak lazım.
 16. Hala gelmemiş olan (Nedenini aşağıda açıkladım.) 70x30 düz siyah mousepad'im. Çin'den aldındı. 34 TL.
 17. Gene hala gelmemiş olan (Nedenini aşağıda açıkladım.) Aigo D1 model fan. Çin'den aldım. 20 TL. Önemli not : Ben bu satıcıdan almamıştım. Sanırım benim aldığım satıcı ürünü kaldırmış.
Bana toplam maliyeti : 159 TL

Ancak akılda tutmak fayda var ben bu paranın büyük bir kısmını adaptördür veya mousepaddir gibi şeylere harcadım. Yani sadece kasayı modlamak için gereken maliyet ise çok daha düşük :

Sadece kasa modlaması için harcadığım para : 36 TL

Önemli not :
Yani kasayı 36 TL'ye modladım. Ancak LED'dir, mousepaddir ıvır zıvır şeyleri de ekleyince fiyat 159 TL'ye çıkıyor. Ancak unutmamak lazım, eğer yeni kasa alsaydım gene bu LED, mousepad gibi ıvır zıvırlara para harcamak zorundaydım. O yüzden sadece kasa modu için harcadığım parayı da ekledim.

Eğer her şeyi satın alsaydım potansiyel maliyet :

Potansiyel maliyet : 293 TL

Eğer bütün malzemeleri alıp yapmayı planlıyorsanız, yapmayın :D Gidin onun yerine 0 kasa alın :D

Elbette size bu kadar ucuza gelmeyebilir. Özellikle pahalı pleksi tarzı eşyaları ve ucuza almam nedeniyle ve kalanları da evdeki malzemelerden kullanmam nedeniyle bu kadar ucuza geldi bana.

Elbette bana ucuza patladı ama işçiliğini aşağıda anlattığımda büyük ihtimalle vazgeçeceksiniz :)

Önemli Not : Ben fiyatları yazarken benim aldığım fiyatları yazdım. Şu anda fiyatlar aşağı veya yukarı değişmiş olabilir.

Yapılacaklar listesine geçmeden önce kasanın orjinalini bir görelim ki yapılacaklar listesini anlayabilesiniz. Kasanın ilk hali şu şekilde :
Kasa bildiğimiz şu eski hazır sistemlerin dandik kasalarından biri. Herhangi bir özelliği yok. Kablo saklama yeri, PSU gizleme bölmesidir falan hak getire hatta USB 3.0 bağlantısı da yok.

Bunlar benim çektiğim resimler ve kötü çektiğimden internetten resimler de aldım :
Bu resim de @Emily09 adlı arkadaş ait :
Şimdi sırada yapılacaklar listesi :
 • İlk olarak elbette ki kasaya pleksi yapılacak. Bu sayede içi görülebilecek. Yoksa kasayı modlayıp daha güzel göstermenin ne anlamı var? :) Pleksiyi direk kasaya takmadım çünkü kötü gözüküyor. İnternetten bir örnek resmi atayım.
 • Bu şekilde olmaması için pleksinin kenarına ince bir çerçeve yapmaya karar verdim.
 • Kasanın içi görüldüğü gibi gri renkli ve pleksi yapılırsa bu gri renk berbat duracağından içi mat siyah renge boyanacak. Dış kısmı boyamamayı tercih ettim çünkü zaten rengi iyiydi.
 • Kasaya pleksi yaparsak içi gözükür. Ancak kasada kabloları arkadan dolaştırabileceğimiz bir yer bulunmuyor yani pleksi yapılırsa kablolar pis bir şekilde açıkta duracak. Bu yüzden kabloların içinden geçebileceği bir kablo bölmesi yapılacak.
 • Her ne kadar kablolar kablo bölmesinin içinden gitse de çok küçük bir kısmı dışarıda kalıyor. Bu yüzden o kısımlar da siyah yanmaz elektrik bandı ile kaplanacak.
 • Kasada DVD mi CD okuyucu mu her ne ise onun bölmesi bulunuyor. Bu kasada yer kaplıyor ve pis duruyor. Yeni kasaların çoğunda olmayan bir şey zaten. Bu yüzden bu kısım çıkarılıp atılacak. Bu sayede kasanın içi ferahlayacak ve daha güzel duracak.
 • Her kasada olduğu gibi bunda da HDD bölmesi var ancak bu 3 bölmeli olduğundan bayağı bir büyük. Ben zaten 1 HDD kullanıyorum ve kalan 2 bölmeye ihtiyacım yok. Bu zaten yeni kasalarda arkada oluyor yani gizleniyor. Ben de bunu kesip kısaltıp tek bölmeye düşürmeye karar verdim. Bu sayede daha güzel duracak ve daha az yer kaplayacak.
 • Yeni kasaların neredeyse hepsinde PSU gizleme bölmesi bulunuyor. Bu sayede daha düzgün ve hoş duruyor kasalar. Ben de bir PSU gizleme bölmesi yapmaya karar verdim.
 • Kasayı bu kadar modluyoruz, içini gösterip süslüyoruz LED olmazsa olur mu? :)
 • Kasanın arkasına ışıklı Aigo D1 model fan aldım. Aslında sırf ışıklı olduğu için almadım. Arka 8 CM'lik dandik fanım bozuk ve çok ses yapıyor. Kasam normalde altta durduğundan sesi belli olmuyor ama üste alınca sesi rahatsız edeceğinden yeni bir fan alma fikri aklıma geldi. Ayrıca 1 tane aldım sadece çünkü başka bir yerde fan yeri yok. Aslında öne çok küçük bir modlama işlemi ile koyabilirdim ancak kasanın sıcaklıkları zaten iyi olduğundan uğraşmadım (Amma velakin fan daha elime geçmedi yeni gümrük olayları yüzünden. Bu yüzden fanı takamadım. İleriki zamanlarda gelirse konuya tekrar ekleme yaparım veya yeni bir konu açarım ve gösteririm. Bu incelemede maalesef fanı göremeyeceksiniz. Konuda gösteremediğimden dolayı resmini bırakıyorum.). LED'i kontrol edilemiyor ve 3 pin yani hızı da kontrol edilemiyor. Peki neden aldım? Çünkü çok ucuzdu. 20 TL'ye aldım bu fanı. Ses seviyesi 18.5 DB ve 1300 RPM'de dönüyor. Ayrıca 40.9 CFM olduğu yazıyor. Ayrıca kasanın içine zaten LED döşeneceğinden büyük ışıklı bir fan istemedim tam bunun gibi küçük şerit şeklinde bir LED'i olsun istedim. Bu da tam buna uyuyordu.
 • Kasa her ne kadar küçük olsa da yükseklik olarak masama sığmadı bu yüzden masanın rafı 2 CM yukarı kaldırılacak.
 • Ayrıca ben 1M siyah LED almama rağmen bana beyaz renkli gönderdiler. Satıcıyla iletişime geçtim ve bana siyah versiyonunu gönderdi. Ancak tıpkı fan gibi bu da şu anda elimde bulunmuyor. Bu yüzden geçici olarak kasanın içine beyaz olanı döşedim. Tıpkı fandaki gibi ileriki zamanlarda gelirse ya konuya ekleme yaparım ya da yeni bir konu açıp gösteririm.)
 • Dediğim gibi şu an elimde beyaz olan var ve kasaya bunu döşedim ancak siyah olan gelince siyah LED kasanın içine döşenecek ve beyaz LED de masanın arkasına döşenecek. Ancak söylediğim gibi bunu bu konuda göremeyeceğiz maalesef.
Önemli not : Kasanın ön kapağına karışmamaya karar verdim çünkü zaten yeterince güzel olduğunu düşündüm :)

Giriş :
 1. Kasanın iç parçalarının (HDD, DVD-CD okuyucu bölmesi) yerlerinin ayarlanması.
 2. PSU gizleme bölmesi yapımı.
 3. Kablo bölmesi yapımı.
 4. Boyama işlemi.
 5. Yerleştirme işlemleri.
 6. PSU kablolarının kaplanması.
 7. PSU'nun alçaltılması işlemi.
 8. PSU Bölmesinin Sabitlenmesi.
 9. 2. kat boyama işlemleri.
 10. Pleksinin çerçevsinin yapılması ve boyanması.
 11. Pleksi kapağının sabitlenmesi için vida yeri yapımı.
 12. Bilgisayarın geri toplanması.
 13. LED'in yerleştirilmesi.
 14. Masanın rafının yukarıya alınması.
 15. Modlama yapacaklara önemli tavsiyeler.

1. Kasanın iç parçalarının (HDD, DVD-CD okuyucu bölmesi) yerlerinin ayarlanması :

Öncelikle DVD mi CD okuyucu mu her neyse bunu söküp attım.
Çünkü kullanmıyorum zaten, ayrıca pis duruyor. Zaten yeni kasalarda yok bile bu. Peki nasıl söktüm? Belirtmem lazım ki kasa ve içindeki bölmeler/ parçalar birbirine perçinle tutturulmuş. Yeni kasalardaki gibi modüler değil tabii ki :) Bu parçaları sökebilmek için matkap kullandım. Perçinle aynı büyüklükte bir uç ile perçinin içini deldim ve bu sayede deliği genişletmeden veya zarar vermeden rahatça çıktı. Tekrar birleştirmek istediğimde perçin makinesi ile tekrar perçinledim :)

Daha sonra HDD bölmesini aynı şekilde matkapla çıkardım. ,
Söylediğim gibi hepsi perçinli. HDD bölmesini çıkardım çünkü 3 tane HDD koyma yeri var (Kasanın ilk halinde gözüküyor.) ve bana sadece 1 tanesi lazım. Bu yüzden kesip tek bölmelik olacak şekilde kısalttım. Bu parçayı kesmek için öncelikle kesmek istediğim yeri işaretledim ve daha sonra ispiral ile oradan kestim.

2. PSU gizleme bölmesi yapımı :

Daha sonra modern kasalarda olduğu gibi PSU gizleme bölmesi yaptım.
Bu malzemeyi evde buldum :) Gene de çarşıda bulabileceğiniz çok ucuz bir malzeme bu. Ayrıca gene kesmek için ispiral kullandım ki makas gibi bir şeyle parçayı ezmeyeyim diye. Ayrıca ön (Dışarıya bakan kısmı) PSU'nun uzunluğundan biraz fazla yaptım ki PSU'ya direk temas etmesin. Öne gelecek kısmı tam olarak kapatmasına rağmen alt tarafı (Aşağıya bakan kısmı) tamamen kapatmıyor. Yani kasa ile PSU gizleme bölmesinin alt kısmı arasında çok az bir boşluk var. Bunu böyle yaptım çünkü PSU'nun fazla ısınıp yanmasını istemeyiz yani hava alacak bir yer lazım. Ayrıca kablolar geçiyor o boşluktan. Ama hiç merak etmeyin zate aşağıdan bile baksanız boşluk olduğu belli olmuyor, gözükmüyor yani.

Daha sonra bu yaptığımız parçaya ekstradan delikler açtım.
Bu delikleri açmak için demir bir çiviyi ocakta ısıttım ve plastiğe batırdım. Bu sayede zarar vermeden delik açmış oldum. Tıpkı söylediğim gibi PSU'nun hava alıp yanmamasını sağlıyor. Ve gene söylüyorum PSU'um kasanın üstü kısmında olduğundan bu delikler de gözükmüyor. Alttan baksanız bile çok zor fark ediliyor. Yani deliklerin düzgün olması boyutu falan önemli değil.

3. Kablo bölmesi yapımı :

Daha sonra şu pis gözüken kabloları toplamak ve saklamak amacı ile kablo bölmesi yaptım.
Bu bölmeler evde vardı benim. Ama isterseniz çarşıdan da rahatlıkla çok ucuza bulabilirsiniz. Elle de yapabilirsiniz ancak bunlar kadar düzgün olmayabilir. Çünkü bunların kapakları geçirmeli yani çıkarılıp takılabilir bu sayede kabloları koyup çıkarması ve düzenlemesi kolay oluyor. Ek olarak bunların altında hazır yapışkanları var. Ayrıca altında gördüğünüz gibi delikler açtım. Bu benim kasamdan kaynaklı. İlk haline bakarsanız orada demir şeritler halinde çıkıntılar görüceksiniz 2 tane (Yanal). Bunlar kasanın esnemesini engelliyor. Bu yüzden o şeritlerin olduğu yere gelen kısımları kestim. Bu sayede şeritlerin bir kısmı da gizlenmiş oldu.

Not 1: 1 tane kablo bölmesi yetmedi çünkü özellikle 24 pin kablosu çok kalındı bu yüzden bunun yanına 1 tane daha ekledim. Ayrıca alttaki kablolar için de alta bir tane yaptım ancak bunların fotoğraflarını yaparken çekmeyi unutmuşum. Birazdan yerleştirirken onları da görürsünüz. Bunla aynı şekilde yaptım zaten bir farkı yok. Sadece bir tanesi 24 pin için daha kalın diğeri de anakartın altındaki (Kasanın portlarının çalışmasını sağlayan kabloları gizlemek için.) ince yaptım.
Not 2: Bu tür eklemeler pis durmuyor bu konuda şüpheniz olmasın, aksine kasa eski olduğundan çok biçimsiz ve sade olan kısımlarına şekil ekliyor ve daha güzel gösteriyor. İleride bunları yerleştirdiğimizde anlayacaksınız.

Geçici olarak PSU ve anakartı yerine koydum ki kabloların nereden çıktığını görebileyim. Kabloların çıktığı yeri işaretledim. Daha sonra bir çiviyi ısıtarak o işaretlediğim yerleri deldim. Böylece boyaya zarar vermeden (Gene de ikinci kere boyandı.) ve düzgün bir biçimde delik açmış oldum.

4. Boyama işlemleri :

Az çok hepimiz bir kere de olsa açıp kasalara bakmışızdır. Bütün yeni kasalar ya siyah ya beyaz-siyah tarzı renklerde yapılıyor çünkü diğerleri şık durmuyor. Ve benim kasamın içi de gri oldğundan bunu mat siyah renge boyamaya karar verdim. Yukarıda da belirttiğim üzere sadece içi boyandı.

Boyamadan önce zımpara yaptım. 400'lük sulu zımpara ile yaptım. Zımpara yapmak çok önemli yoksa boyanız dökülüp soyulur.

Not : Babam 15 sene boyunca kaportacılık yapmış küçükken. Bu yüzden boyaması çok basit oldu :) Yani boyama kısmında anlattıklarıma güvenebilirsiniz.

Şimdi kasayı zımparaladık ancak el girmeyen yerlere de zımpara yapmamız gerekiyordu. Özellikle HDD bölmesi gibi yerlerden bahsediyorum. Bu yüzden aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bu başlığı matkaba takıp el girmeyen yerelere bu şekilde zımpara yaptım.

Kasanın kalan kısımlarını kağıtla kapladım ki boya değmesin diye.
Kağıtları da kağıt bant ile yapıştırdım kaldırması kolay olsun ve kasanın boyasına zarar vermesin diye. Boyamayacağınız her tarafı kapatmanız önemli çünkü boya en küçük yerlerden bile giriyor.

Daha sonra kasa boyandı.
Boyarken dikkat etmeniz gerekenleri ve incelikleri anlatayım.

A) Öncelike ve en önemlisi iyi bir boya almanız. Ben Casati marka boya kullandım ve fena değildi. Çarşıda iyi bir yerden 25 TL'ye satılan boyalardan alabilirsiniz. Önemli husus akrilik olması.
B) Boyama yapmadan önce boyayı iyice çalkalayın.
C) Boyayı çok yakından püskürtmeyin yoksa boyanız akar. 20-25 CM uzaklık iyidir. Göz kararıyla anlarsınız zaten.
D) Sürekli aynı yere sıkmayın yoksa boyanız akar.
E) Sağ sol ve aşağı yukarı yaparak boyayın.

Biz kasanın tamamını eşit boyamadık. Yani demek istediğim, PSU bölmesinin altında kalan yerlere az boya sıktık mesela. Çünkü zaten oralar gözükmüyor.

Ancak buna rağmen 3 kutu boya kullandık. Aslında ilk başta 1 kutu boyanın yeteceğiniz düşünmüştük çünkü sadece içi boyanacaktı ancak 1 kutu yerine 3 kutu gitti. Nedeni ise mat siyah olduğundan ilk katı tam kapatmadı 2 kat atmak zorunda kaldık (2. katı attığımız kısma da geleceğim sırayla bekleyiniz.). 3. kutuyu da almak zorunda kaldık çünkü diğer yaptığımız parçaları da boyamamız gerekti ve 2. kutu da yetmedi.

Bunlar da diğer boyanan parçalar.
Yaptığımız PSU bölmesi, HDD bölmesi, ekran kartının geçtiği yerdeki demirler VS. boyandı. Bunlara yukarıda belirttiğim üzere matkabın o ucu ile normal zımpara yaptım.
Ayırca bu tür küçük parçaları boyarken eldiven geçirdiğiniz elinizle ucundan tutarak boyuyabilirsiniz. Daha sonra bir yere bırakıp o tuttuğunuz kısma da biraz boya püskürtürsünüz.

5. Yerleştirme işlemleri :

Sonra da kablo bölmelerini yerine yaptıştırdım.
Altında yapışkanı vardı zaten ancak gene de yan kısımlarına çok az Dyson silikon sürdüm (İleride resimleri var.). Elbette kasaya bakınca silikon sürüldüğü belli olmuyor. Silikonu sürerken temiz çalışmak önemli. Yoksa kasanızın görünüşünü mahvedebilir. Silikon sürmem sayesimde çok sağlam oldular.

Not: İlk başta kablo bölmesini en köşelerden gittirmeyi planlıyordum ancak kablolar yetişmeyince anakartın yanından gitti ama sıkıntı yok gayet şık duruyorlar ileride görüceksiniz :)

Daha sonra HDD bölmesini tekrar yerine perçinledim ama daha sonra bunu tekrar çıkarmak zorunda kaldım.

6. PSU kablolarının kaplanması :

Her ne kadar resmini almayı unutmuş olsam da yanmaz, siyah elektrik bandı ile PSU'nun kabloları ve kasa fanının kablolarını kapladım. Bu sayede kablo bölmesinin dışında kalan kablo kısımları da siyah olmuş oldu ve ayrıca kabloları birbirine tutturmaya yaradı.

PSU kablolarını sardıktann sonra kablo bölmelerinin içine yerleştirdim. Daha sonra bu kablo bölmelerini siyaha boyadım. Bunlara zımpara yapılmadı çünkü gerek yok. 2. kat atıldığında zımpara yapmak zorunda kaldık çünkü boyanın verniğini biraz alması gerekiyordu (Oraya geliyorum daha.).

7. PSU'nun alçaltılması işlemi :

Daha sonra sadece denemek için PSU bölmesi yerine oturtuldu.
Kabloların artanları PSU bölmesinin altında gizlendi. Tam denerken başta hiç hesaba katmadığım ve beni sonra 2 gün uğraştıran sorun karşıma çıktı. PSU bölmesini koyunca aldığım LED'i koyacak bir yer kalmadı (Resimde görebilirsiniz neredeyse PSU bölmesi üste yapışık.). Yani demek istediğim LED'in geleceğe yere PSU bölmesinin üst tarafı geldi ve LED sığmadı kalan yere. Bunun için bayağı bir düşündüm hatta her ne kadar hoşlanmasam da bir ara LED'i alttan mı geçirsem diye düşündüm. En son çare olarak aşağıdakine başvurdum :

Güç kaynağının altında onu yukarıda tutan bir demir ve titreşim önleyici bir plastik vardı. Oraya ispiral girmediğinden yarım saat o demiri pense ile sökmeye çalıştım. Uzun sürdü çünkü kaynaklanmıştı. En sonunda söküp (Parçalayıp) attım. Ayrıca altındaki titreşim engelliyiciyi plastik malzemeyi de söktüm (Daha sonra yerine başka koymak üzre tabii.).
Zaten plastik olan yapışkanlıydı, penseyle tutunca direk geldi. Daha sonra söktüğüm demirin yerine çok az Dyson sıkmak zorunda kaldım.

Bu yaptığım işlem sayesinde PSU daha aşağı inmiş oldu ancak gene de LED için yeterli boşluk oluşmadı (1 CM LED'in genişliği). Daha sonra fark ettim ki PSU o yukarılarda bahsettiğim çıkıntılı demir şeride denk geliyor. Bu yüzden PSU'yu çok hafif (1 CM bile değil) yukarı alıdım ve bu sayede biraz daha aşağı düşürmüş oldum ve artık üstüne PSU bölmesini kosyam bile LED'in girmesi için yeterli boşluk oluşmuş oldu.

Tabii PSU'yu aşağı ve geri alınca yeniden sabitlemek için vida delikleri açmam gerekti.

8. PSU bölmesinin sabitlenmesi :

Daha sonra PSU'yu gizlemek için yaptığım bölümü kasaya sabitlemem lazımdı. Bu yüzden 2 metresini 3.5 TL'ye aldığım bu demiri kesip yanlarına koydum.
Kesme işlemini de demir makası ile yaptım. Öncelikle içine yapıştırıcı döktüm daha sonra yapıştırıcı kuruyunca da Dyson silikon sürdüm üstüne (Silikonun ilk sürülmüş hali yok ancak ileride boyanmış halinde var.). Aslında ilk başta silikonu sürerken ölçüsünü aldım ve ona göre sürdüm. Bu sayede yandan bakınca bu silikonlar gözükmeyecekti. Ancak hesaba katmadığım şey kasa yan tarafta durduğundan tam dik bakmıyordum yani açılı bakıyordum. Bu yüzden arka taraftaki silikon açılı bakınca gözüküyor ama dikkat çekmiyor. Yani pis durmuyor, sıkıntı yok. Bu metali yapıştırıcı ve Dyson ile sabitledikten sonra kasaya yerleştirdim ve ölçülerini alıp vida yeri için delik açtım. Yani parça çıkarılıp takılabilir oldu. Delikler metalin ve PSU bölmesinin yanlarında. Yani vida kasanın arkasında kalıyor. Ön tarafta da zaten vida gözükmüyor çünkü kapak var.

PSU bölmesinin alt kısmını sabitlemek için bir şey yapmama gerek kalmadı. Kasanın önündeki demirin üstüne geçirdim bundan da bu şekilde basitçe kurtulmuş oldum :)

9. İkinci kat boyama işlemleri :

Daha sonra bütün bu PSU bölmesini tekrar boyadık.
İlk boyadığımızda zımpara yapmamıştık çünkü plastik. Ancak ikinci boyadığımızda zımpara yaptık çünkü sıktığımız boyanın verniğini biraz alması lazımdı yoksa 2. kat boya kalkabilirdi. Ayrıca zımparayı silikonun üzerine de sürdük.

Diğer parçaları da ikinci kere boyadık. Çünkü HDD bölmesini yerine takarken perçinlemesi falan derken boyası söküldü biraz. Ayrıca kablo bölmesine de kabloların çıkması için delik açınca delik açılan yerde çok az da olsa boyası kalktı ve 2. kat boya ile orayı kapatmış olduk.
Not : HDD'nin 2. kere boyandığında resmini almayı unutmuşum :)

10. Pleksi için çerçeve yapımı ve boyanması :

Kasaya aldığım pleksiyi doğrudan takmak kötü gözükeceğinden ve ayrıca kasanın orjinal kapağının geçtiği yerler gözükeceğinden bu yerleri gizlemek ve pleksinin daha hoş durmasını sağlamak amacı ile pleksiye ince bir çerçeve yapmaya karar verdim.

Bu amaçla yukarıda PSU bölmesine yapıştırdığım demirin plastiğini aldım (İlk aldığımda fotoğrafını çekmeyi unutmuşum normalde orijinal rengi beyaz.).
Bu da 2 metresi 2.5 TL idi. Plastiğini almamın nedeni demirin çıkarıp takarken eli kesme ihtimalinin bulunmasından ayrıca demir olanın kötü gözükmesinden dolayı (Denedim) plastik olanı aldım. Ayrıca plastik olan çok az da olsa daha kalındı ve kenarı yuvarlaktı. Bu sayede metale göre daha güzel oldu.

Pleksinin kenarına koyup ölçülerini aldım ve sonra makasla kestim. Daha sonra da boyadım.

Boyadıktan sonra pleksiye yapıştırmak için çerçevenin pleksiye gelen kısımlardaki jelatinini söktüm ve daha sonra çerçeveleri yapıştırdım. Bunun için gene Dyson siyah silikon kullandım. Yuvarlaklardan taşmayacak şekilde nokta nokta silikon koydum. Silikonu kullanırken dikkatli olun taşarsa Dyson'u temizlemesi çok zor ve çok kötü durur. Çok az az nokta şeklinde koyun ki taşmasın. Ayrıca pleksinin kenarına geçeceğinden kenara da sürdüm.
Silikonladığım parçaları pleksinin kenarına geçirdim ve kağı bantla pleksiye yapıştırdım. Elbette pleksinin üstünde jelatini vardı bu sayede bantlar pleksiye zarar vermedi.

11. Pleksi kapağın sabitlenmesi için vida yeri yapımı :

O kururken ben de pleksinin geçmesi için kasaya vida yerleri yaptım (Yaparken fotoğrafı almayı unutmuşum ama basit bir işlem anlatacağım.). Normalde ilk aklımkda olan pleksinin üstünden aşağı doğru vida atmaktı ancak güzel bir kasa vidası bulamadığımdan başka bir yöntemle yaptım ve açıkcası bu daha güzel durdu. Vidaları alttan üste doğru attım ve üstüne de vida başlıklarını koydum. Yani vida alttan yukarı çıkıyor ve vidanın üstünde vida başlıkları var. Bu sayede çok hoş oldu :) Vida başlıklarını siyaha boyamadım, krom renkli daha hoş duruyor.

Daha sonra pleksiyi bu vida yerlerinin üstüne koydum ve vidaların geldiği yeri işaretledim. Gene ısıttığım çivi ile o işaretlediğim yerleri deldim. Daha sonra oraları bıçak ile düzelttim.

12. Bilgisayarın geri toplanması :

Bütün işlemler bitince bilgisayarı tek tek geri topladım. Ancak yaptığım PSU bölmesi her ne kadar vidalı olup takılıp çıkarılabilse de PSU'yu taktıktan sonra PSU bölmesini takmak lazım yoksa işlemci fanından dolayı geçmiyor. PSU bölmesi de takılınca kalanları normal bir şekilde yerine oturttum.

13. LED'in yerleştirilmesi :

Bu LED'in yerini ayarlamak yukarıda bahsettiğim gibi 2 gün sürdü. Her ne kadar çok uğraştırsa da çok güzel oldu. Maalesef fotoğrafını çekmeyi unutmuşum yerleştirirken ancak basit bir şey zaten. Arkasında yapışkanı vardı sadece tutup kasaya yapıştırmak kaldı.

14. Masanın rafının yukarıya alınması (Bu kısmın fotoğrafı bulunmamakta.) :

İlk başta belirttiğim üzere kasanın uzunluğu masanın ilk rafı ile koyduğum yer arasından daha uzundu. Yani kısaca kasa sığmıyordu.

Bu yüzden masanın üst kısmını komple söküp aşağı indirdim. Raf kilit vida ile sabitlenmişti onları çıkardım. Daha sonra 2 CM kadar yukarıdak tekrar vida deliklerini işaretliyip matkap ile deldim ve yeni vidaları yerleştirdim.

Ancak vidaları yerleştirmekle iş bitmiyor çünkü masanın arka kısmı o rafa geçiyor. Yani rafı yukarı almam için o arka kısmı da kısaltmam gerekiyordu. Bu yüzden onu da 2 CM kadar kısalttım ve en sonunda rafı yukarı koyabildim.

Veeeee sona geldik, ta ta ta tammmm... Bu kadar uğraştığıma deydi mi peki görelim :
Bu da yeni kasam ile Setup'ımın (Odamın) görüntüsü :

15. Modlama yapacaklara önemli tavsiyeler :

Bu kısım önemli arkadaşlar. Ben bu modlamayı yaparken ne tür zorluklarla karşılaştım, ne tecrübe ettim ve size ne öneriyorum bunu paylaşayım.
 1. Her şeyden önce sabırlı ve sakin olun. Unutmayın burada kasa modluyoruz. Tek bir yanlış hamle veya hesaplama bütün kasayı mahvedebilir. Bu yüzden sakin olun, sabırlı olun ve yavaş yavaş yapın.
 2. Önce her şeyi kafanızda planlayın. Genel bir plan hazırlayın. Yani ne yapılacak, ne nereye koyulacak, neler çıkarılıp takılacak önce bunları planlayın. Tıpkı benim yukarıda numaralandırdığım gibi siz de kafanızda numaralandırın. Plan ve proje olmadan kasanızı mahvetme ihtimaliniz yüksek.
 3. Acele etmeyin. Her şeyi iyi ölçüp tartın. Elinizden geldiğince düşünerek yavaşca yapın. Yukarıda da dediğim gibi bazen sadece 1 atış hakkınız oluyor. Eğer yanlış yaparsanız kasanızı mahvedebilirsiniz.
 4. Belki de en önemli madde bu. Sakın unutmayın her şeyi milim milim ölçeseniz ve mükemmel bir plan yapsanız bile bu tür detaylı bir modlamada hele hele eski bir kasayı modluyorsanız %100 (Bakın %99 bile değil.) karşınıza hiç beklenmedik detaylar ve sorunlar çıkacak. Bunlara hazırlıklı olmalısınız. Ve bu sorunları çözerken dikkatli olun.
 5. Matkap, ispiral, silikon, boya, bant tarzı şeylerle uğraşırken dikkatli olun. Gene bir yanlış hamleniz kasanıza mâl olabilir. Veya canınızı yakabilir.
 6. Unutmayın, çözemediğiniz bir durum olursa işi bırakın, iyice üzerine düşünün ve araştırma yapın. Varsa çevrenizdekilere fikir danışın. Hatta işi bırakıp forumda konu açın, biz yardımcı olalım veya fikirlerimizi belirtelim.

Uzun yazımı okuduğunuz (Veya okumadığınız :D) için teşekkürler. Ayrıca bu konuda kullandığım ürünlerin (Kulaklık, klavye ve fare...) incelemeleri için imzama bakınız ve onlara da göz atınız :)
Eline sağlık.
 

Yeni konular

Yukarı