Biyoloji Dersini Anlamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Waifu Impact

Kilopat
Makaleler
10
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1526212193
Arkadaşlar 11. sınıfa geçtim 97 doğumluyum bir sene geç gittim. Her neyse 9. sınıfa geçtiğimden beri biyoloji ile aram bir türlü iyi olmadı. Matematiği hep çok sevdim ve 9. sınıftan beri her gün test çözdüm matematikten ama biyolojiden hep nefret ettim. Her zaman 4 alıyordum dersten bazen 70 ile bazen 80 ile. Ama hedeflerim arasında ilk 10000'e girmek var. Ve bunun için elbet biyolojide yapmam gerekiyor. Fen Lisesine gidiyorum. 9.sınıfta biyolojiyi ilk dönem çok sevmiştim ama sonra hocamız değişti ve biyolojiden inanılmaz soğudum. Her sene yaptığı şey aynı. Biyolojisitesi diye bir siteyi açar oradan bir şeyler anlatır ve test dağıtır. Dersten hiç zevk almıyordum o yüzden aşırı sıkılıyorum. Ne bileyim matematik gibi nasıl zevkli olabilir veya kendimi biyoloji çalışmaya zorlayabilirim. Matematiği benim için zevkli yapan birkaç şey var. Önemli bir ders olmasının yanında test çözmesi zevkli. Hele çoğu kişinin sevmediği o sağlam bileşke fonksiyon soruları. Acayip zevkli çözmesi. Ama biyoloji çözmeye başladığım an inanılmaz sıkılıyorum. Her seferinde bunu ne ara öğrendik lan? Moduna giriyorum ve ezber ezber çok sıkılıyorum. Bilmiyorum biyoloji dersini sevenler vardır illa. Sizin neyi hoşunuza gidiyordu veya nasıl başarılı oldunuz? Dersten sıkıldığım için dersi dinleyemiyorum dolayısıyla bir şey anlamıyorum.

Evet abi ne yapacağız? Bende lise 1'e geçeceğim Teog'da düşük meslek lisesine gideceğim orada dersler nasıl ki eğer yıl sonu puanını yüksek tutarsam özel liseye geçiş yapabilirim.

Düşük puanlı liselerde dersler kolaydır. Kolay sorarlar. Zaten oraya gidenlerin gelecekleri genelde pek parlak değildir. Sadece kendin inanıp kelimenin tam anlamı ile hunharca çalışırsan bir şeyler yaparsın. Ama konu bu değil. 9.sınıfın biyolojisi falan kolay zaten. 9 da pek bir şey yok. Matematik falan basit. Zaten bileşke fonksiyonları da 10.sınıfa almışlar.

Tesekkur ederim bilgilendirdigin için Zaten benim için sorun sözel dersler

Aslında zevkli bir ders bence. Sevmeye çalış. Evde hazırlık yap ve derse katılmaya çalış. Hocadan ders için teknikler al. Ezberden fazla matematik gibi mantığını anlamaya çalış. Ezber gerektiren yerler var ise zaten ezberlersin. Hoca ile konuşup ders işleniş tekniğini değiştirmeyi teklif edin. Bakalım sınıf ve senin için yararı olur belki. Hocadan bu konuda yardım iste. Onlar bu gibi şeyleri sürekli yaşadığı için sana daha yararlı teknikler verebilir. Başarılar dilerim.

Biyolojiyi cidden neden sayısala koyduklarını zerre anlamıyorum. Dersin sayısal kısmı yok neredeyse. 100 soru sorsan 1 tanesi falan olur. Ezberle ezberle nereye. Bir kaç kere hoca test dağıtacağını söylediği zaman çalışarak gelmiş ve dağıttığı testte en az yanlışı yapmıştım ama çalışamadım bile. Kendimi kastım 1 saat çalışacağım diye sonra kendimi LoL oynarken buldum :D Kitabı okurken bunlar kolay yaparım dedim yaptım ama tamamen şans anlamadım bende :D Biyolojide hep mantık yürüterek gidiyorum ve mantık doğruysa soru da doğru oluyor. Dediğim gibi mantık ne kadar doğruysa o kadar soru doğru ona görede puan alıyorum. Ama YGS-LYS de falan bu mantık olayının işleyeceğini sanmıyorum. Hani matematikte formül ezberlemek zorunda değilsin. Sınavda unuttuğun an kendin çıkarabilirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı