Paranın önemini anlamak

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba bugün biraz daha olgunlaştığımı veya gözümün biraz daha açıldığını fark ettim. Ben kendimi bildim bileli para biriktiririm gereksiz harcamam, harçlıklarımı biriktirmeyi severim alacak bir şeyim olmasa bile. Bu yakın zamanlarda biraz harcama yaptım ve param kalmadı eskiden yaptıklarımı düşündüm. Eskiden çok kitap alırdım, 20-30 lira der der az diyerek alırdım ama okumazdım, okuma listeme alırdım. Böyle diye diye yaklaşık 900-1000 lira kitap alışverişi yaptım bu güzel aslında ama okursam tabii. Dışarıdan yemek yemeyi çok severdim önceki sene kahvaltımı dışarıdan yapardım ve sadece 1 ayda 500 liram gitmiştir dışarıdan yemeklere. Bu yılda her hafta 1 kere yerdim 100 lira verirdim fakat olmuyor gereksiz geliyor ve doyurmuyor. Hastaneye gittik ve karaciğer yağlanması çıktı her şeyden vazgeçtim çikolata, cips ve dışarıdan yemekler ve niceleri, hepsini bitirdim. Çikolata ararken şimdi aramıyorum yaşım 17 olacak. Para olarak ilerlediğimi fark ettim harcamam az para biriktiriyorum derken çıktı geldi bir konsol. Konsola oyun aldım, param bitti. Çanta almam lazım konsola, param yok. Kitaplar indirime girmiş görüyorum sosyalde ama param yok, almamam da lazım çünkü para. Haftada 1 kez verilen harçlığı hiç harcamayıp biriktirmeyi beklemek zormuş, hele bir hedefin varsa. Paranın her şeyi çözdüğünü, bitirdiğini halletmek bir tık üzdü açıkçası.

Tüm bu harcadığın paranın 2 katını tek günde erittim. Önemli olan sabit gelirli işin olması çalıştıkça para kazandıkça bir şekilde ödemelerini yapıyorsun. Dert ettiğin şeye bak.

Sabit gelirli derken, ya sevdiğin ya da sevmiyorsan ömrünü adamayacağın belli bir süre çalışacağın bir iş.

Ya aslında param olsa Witcher'ın tüm kitap serisini alıp, okuyup oyunlara öyle başlamak. Bu durumlarda para önemli. PDF'leri ingilizce, çevirdim ancak iyi çeviri olmadı, yarısında bıraktım.

Tüm bu harcadığın paranın 2 katını tek günde erittim. Önemli olan sabit gelirli işin olması çalıştıkça para kazandıkça bir şekilde ödemelerini yapıyorsun. Dert ettiğin şeye bak.

Sabit gelirli derken, ya sevdiğin ya da sevmiyorsan ömrünü adamayacağın belli bir süre çalışacağın bir iş.
Haklısın çalıştığın halde para biriktirememek kötüdür fakat kısıtlı aldığımız para zaten az bir avm için bu yüzden kasmamak lazım ama yani yeni gelen şey başka şeyi de getiriyor bunu farkettim.
Ya aslında param olsa Witcher'ın tüm kitap serisini alıp, okuyup oyunlara öyle başlamak. Bu durumlarda para önemli. PDF'leri ingilizce, çevirdim ancak iyi çeviri olmadı, yarısında bıraktım.
Çok pahalı fakat fanı isen almanı öneririm. Bende almayı düşünüyordum ama pahalıydı iyi ki de almadım.

Geri
Yukarı