Biyoloji öğretmenliği için Fen Fakültesi mi Eğitim Fakültesi mi?

TeknoHatimi

Decapat
Yer
Ankara
Biyoloji öğretmeni olmak istiyorum. Eğitim fakültesinde "Biyoloji Öğretmenliği" bölümünü mü okusam daha rahat iş bulurum, atanırım yoksa Fen Edebiyat fakültesi "Biyoloji" bölümünü mü?

Ben İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum şu anda da formasyon alıyorum mezun olunca KPSS'ye girip yeterli puanı alırsam İngilizce öğretmenliği okumuş birisi gibi atanabilir olacağım. Sizin tercihiniz fakat hocalarımdan ve çevremden duyduğuma göre özelde çalışmak için (benim alanım için) edebiyat mezunları daha avantajlı oluyormuş sizinki için de geçerli olabilir. Ek olarak dediğim gibi formasyon almak için artık mezun olma şartı aranmıyor 3 ve 4. sınıflarda formasyon derslerini alarak sene kaybetmeden eğitim hayatınızı tamamlayabiliyorsunuz şu anda bizzat deneyimliyorum.

Ben İngiliz dili ve edebiyatı okuyorum şu anda da formasyon alıyorum mezun olunca KPSS'ye girip yeterli puanı alırsam İngilizce öğretmenliği okumuş birisi gibi atanabilir olacağım. Sizin tercihiniz fakat hocalarımdan ve çevremden duyduğuma göre özelde çalışmak için (benim alanım için) edebiyat mezunları daha avantajlı oluyormuş sizinki için de geçerli olabilir. Ek olarak dediğim gibi formasyon almak için artık mezun olma şartı aranmıyor 3 ve 4. sınıflarda formasyon derslerini alarak sene kaybetmeden eğitim hayatınızı tamamlayabiliyorsunuz şu anda bizzat deneyimliyorum.

Sanırım öyle. Ben biyoloji öğretmenlerime gerek dershane gerek okul olsun, çoğuna sordum. Hepsi fen edebiyat okumuş. Hem diyorlar öğretmen olarak iş bulamazsak biyolog olarak buluruz, ki gayet mantıklı geliyor bana. Yine de emin olamıyorum, neden iki fakültede de farklı isimle olsun ki? İsmine göre eğitim fakültesi daha avantajlı olmalı.

Sınıf öğretmeniyim. Atandım.

Anladım. Snıf öğretmenliğinde atama rahat deniyor ama puanları biraz yüksek. Beni aşar😅

Haklısın olmalı ancak değil.
Mesela Haccettepe Üniversitesi Biyoloji öğretmenliği ilk 200.000'i alırken, yine aynı üniversite ilk 150.000'i almış. Baktığınız zaman çok bir farkta yok. Neden iki tane bölüm açma gereği duyulmuş anlamıyorum.

Geri
Yukarı