Çözüldü Biyoloji sorusunun çözümü nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

balkann

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
10.Aşağıda genotipi verilen bireylerden hangisi dört çeşit gamet oluşturur?

A) Mm B) MmTt C) Mmtt D) mmtt E) MMTTGg

Açıklayarak anlatırsanız iyi olur.

Çözüm

Cevap: B

İlk 2 harfi (Mm) ve diğer 2 harfi (Tt) tek tek birleştiriyoruz. Yani Mm'nin birinci harfi ile (M) Tt 'yi sıra sıra çarpıyoruz. Buradan MT ve Mt geliyor. 2 tane gamet oluşturduk. Sırada "m" harfi var onu da aynı şekilde yaparsak mT ve mt geliyor. Bu şekilde 4 tane gamet oluşmuş oluyor.

Yanlış hatırlamıyorsum 2 üzeri n diye formülü vardı(n=Heterozigot sayısı)
2 tane Heterozigot var 2 üzeri 2'den 4 geliyor.

İkinci yöntem çok daha basit tabii ki ama olur da unutursan üstteki yolu da izleyebilirsin fakat uzun genotiplerde işin çok zorlaşır.
10. Sınıfsın sanırsam. Önceki yıllarda aklımda kalanlar ile çözeceğim:
Bizim bir formülümüz var. 2 üzeri n (n heterozigot sayısı) eşittir gamer sayısına. Bu mantıkla bakarsak B seçeneğinde 2 tane heterozigot var. 2 üssü 2 yaparsak cevap 4 çıkar. Yani ben B diyorum.

Cevap: B

İlk 2 harfi (Mm) ve diğer 2 harfi (Tt) tek tek birleştiriyoruz. Yani Mm'nin birinci harfi ile (M) Tt 'yi sıra sıra çarpıyoruz. Buradan MT ve Mt geliyor. 2 tane gamet oluşturduk. Sırada "m" harfi var onu da aynı şekilde yaparsak mT ve mt geliyor. Bu şekilde 4 tane gamet oluşmuş oluyor.

Yanlış hatırlamıyorsum 2 üzeri n diye formülü vardı(n=Heterozigot sayısı)
2 tane Heterozigot var 2 üzeri 2'den 4 geliyor.

İkinci yöntem çok daha basit tabii ki ama olur da unutursan üstteki yolu da izleyebilirsin fakat uzun genotiplerde işin çok zorlaşır.

Çözüm
2 üzeri n formülünden yola çıkarak B şıkkı diyorum cevaba, n denilen şey kaç tane heterozigot genotip olduğudur. B şıkkında da 2 tane heterozigot genotip var.

Yeni konular

Geri
Yukarı