Biz neden zengin değiliz?

Eğer herkes eşit şartlara sahip olsaydı rekabet olmazdı.
Eğer rekabet olmasaydı, refah seviyesi artardı.
İnsanlar bir körlüğün içine girmişler, yollarını kaybedip,
Bir sor bakalım yolları nereye giderdi?
Cevap belli,
Emek veren, çalışıp kazanılan şey değerlidir her zaman.
Belki yiyeceğin bir kuru ekmek, kendi emeğinle aldığın zaman,
ayrı bir güzel gelir sana.

Şaka da bir yana, fakirlik adamı şair yapar be usta.

Daha demin bir kız gördüm, Instagram'da falan değil, popüler de değil. 17-18 yaşlarında en iyi spor kıyafetlerini almış gösteriş yapıyor, abi bu ne ya? Ya ben markete gitmek için babamdan 20 TL aldım, ekmek falan alınacaktı, üstünü getir boşa harcama diyor. Zaten harcamayacağım, orası ayrı mesele de. Şimdi kendini başkalarıyla kıyaslama falan diyceksiniz de, çok zoruma gidiyor. Benim bilgisayarım bile iyi değil ya. Yakışıklı da değilim. Şimdi bu son söylediklerin ne alaka derseniz, hayatta beni memnun eden bir şey yok yani. Ve şu da bir gerçektir ki, güzel kızlar toplumda bizden en az 20 kat daha değerli. Bazı yazdıklarım konuyla alakasız oldu, özür dilerim, iyi geceler herkese.
Sen nereden biliyorsun hayatta seni mutlu eden bir şey olmadığını? Belki ileride kimsenin sahip olamadığı bir şeye sahip olacaksın. Belki de sen yanlış bir bakış açısına sahipsin. Dikkat edersen neredeyse herkesin artı yönleri olduğu gibi eksileri vardır. Kimse mükemmel değildir. Belki senin çok daha farklı bir özelliğin var. Kendini keşfetmeye çalış. Hayatını yaşa!

Bak dostum uzun yıllar çok çeşitli sorunlar, para olamamasından kaynaklanan sorunlar v.s ile uğraştık durduk şuan şükür durumumuz iyi ancak o zamana bakıyorum da yanan sobanın yanında bütün aile oturup güldüğümüz eğlendiğimiz bir çok anımız var. Hayattaki en büyük zenginlik babandan para isteyebilmendir o parayı hiç isteyemeyen sadece toprağını tutanlar var. Sen aslında çok zenginsin bunu unutma umarım bir gün istediğin bilgisayarı, arabayı, evi artık her neyse dünyevi olan geçiçi şeyleri alabilecek paran olur da alırsın.

Fakir olsanız "Neden zengin değilim?" dersiniz, zengin olsanız "Neden hayat bu kadar sade?" dersiniz, hasta olsanız "Neden hasta oldum şimdi?" dersiniz, sağlıklı olsanız "Neden hasta olmuyorum acaba?" dersiniz, bin tane derdiniz olsa "Bütün dertler beni mi buluyor?" dersiniz, hiç derdiniz olmasa "Hayat su gibi akıp gidiyor, bir şey mi olacak acaba?" dersiniz;
Hava sıcak olur, "Sıcaktan eridim be! Ne zaman soğuyacak bu havalar?" dersiniz, hava soğuk olunca "Bu ne soğuktur? Havalar ısınsa keşke." dersiniz.
Onu beğenmiyorsunuz, şunu beğenmiyorsunuz. Hiçbir şeyi de beğenmiyorsunuz. Çözüm üretmek yerine şikayet edip daha fazla sorun çıkartıyorsunuz. Ölün o zaman da kurtulun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı