Black Desert Online hala oynanır mı?

504940

Centipat
Selam Sosyal genel anlamda şu an bir MMORPG kıtlığı yaşandığını düşünüyorum ve genel olarak önerilen bir oyun olan Black Desert Online'ı 2 yıl oynamış birisi olarak size oyun hakkında oynanır ya da oynanmaz / Pay to Win var ya da yok şeklinde yorumlarımı yapacağım.

1671708955544.jpeg

Giriş & Oynanış:

Black Desert Online sürekli olarak gelişime açık bir oyun olmasıyla beraber oyunculara Aşçılık, Balıkçılık, Denizcilik gibi birçok diğer MMORPG oyunlarında bulunmayan unsurları da içinde barındırıyor. Sürekli olarak yeni görevler ekleniyor ve her yıl bir ya da iki sınıf oynanış için çıkartılıyor. İki yıllık süreçte çoğunlukla Dash yeteneği olan ve kırılgan olup sürekli hareket halinde olması gereken karakterler oynadım ve gerçekten kite attığınızı hissettirebiliyordu. Aynı şekilde oyun içerisindeki karakterinizin de kişisel bir gelişimi mevcut bu da MMORPG oyunlarda çok görülmeyen bir olay nasıl gerçek hayatta bir koşucu sürekli koştuğundan dolayı koşarken nefesinin tıkanması her geçen gün azalırken oyunda da karakteriniz koştukça Stamina'nız artarak daha uzun süre koşabiliyorsunuz. Tüm NPC'lerle ilişki puanınızın mevcut olmasıyla beraber çoğu NPC'den farklı farklı sayamayacağınız kadar fazla görev alabiliyorsunuz. Sadece görev serisini bitirmek bile aralıksız yaklaşık bir hafta oynamanızı gerektiriyor anlayacağınız uzun bir oynanış imkanı veriyor. Oyundaki karakterler elden geldiğince belli bir dengede tutulmaya özen gösteriliyor ve karakterlere sıklıkla nerf ve buff geliyor bu da itemler sayılmadığında eşit seviyede uzun PvP'lere olanak sağlıyor itemlerin neredeyse eşit olduğu bir VS'de direkt olarak birkaç yetenek ile ölmüyorsunuz bu da olayın iyi yanı oluyor. Oyunun detaylı yapısı ilk aşamada öğrenmeyi zor kılsa bile öğrenince oyun gerçekten müthiş bir haz veriyor. Oyunun başında seçeceğiniz burcunuz bile oyun içerisinde belli başlı görevlerde size kolaylık ya da zorluk sağlıyor bu kadar ince detaylar detaycı bir insan olarak beni mutlu ediyor. Harita açısından gerçekten kocaman olmasıyla birlikte hem kara hem hava hem de deniz ulaşımına imkan veriyor. Haritayı sürekli olarak keşfetmeniz gerekiyor yani ilk aşamada sadece bulunduğunuz bölgeyi bilirken çeşitli bölgelere gittikçe haritanın geri kalan kısmını açmış olacaksınız bu NPC'ler içinde geçerli. İlk başlarken yaşadığım bir zorluktu NPC'ler haritada soru işaretiyle gözüküyordu ve nereden pot alacağımı dahi bilmiyordum fakat daha sonrasında öğrendim. NPC ve Harita'nın yanı sıra karakterin öğrenme yetisi Mob'larda da bulunuyor. Belirli bir Mob'u sürekli kestiğinizde o mob hakkında bilgi ediniyorsunuz. İlk kez kestiğiniz bir Mob'un canını hiçbir şekilde göremezsiniz ve can durumuna göre can barı Sarı'dan kırmızıya doğru renk değiştirir fakat bilgi edindikçe mobun can barına erişebilir duruma gelirsiniz. Oyunda deniz savaşları, avcılık, at yakalamak, at eğitmek ve daha sayamayacağım kadar fazla özellik mevcut bunları internetten araştırabilirsiniz gelelim Grafiklere...

2045131.jpg

Grafik Kalitesi & Karakter Detayları:

Grafik anlamında da çok çeşitli olan Black Desert Online eski ve yeni bilgisayarlar için farklı ayarlar sunuyor fakat oyunda bir optimizasyon problemi olduğu oynayan çoğu kişi tarafından kabul edilebilecek bir şeydir. Yeni bilgisayarlarda bu sorun pek etki etmese bile eski bilgisayarlarda gerçekten sorun yaratıyor o yüzden sağlam bir ekran kartı ve bir SSD şart gibi duruyor. Gerçekçi grafikleri gerçekten o atmosfere sizi sokuyor ve bilgisayar başından kalkmak bile istemiyorsunuz. Karakter estetiği olarak da detaylı bir görünüm sunuyor karakterinize ait olan yetenekler gibi şeyler gerçekten havalı bir görüntü yaratıyor. Karakter çizimleri ve tasarımları da aynı şekilde oldukça iyi duruyor suya girdiğinizde kıyafetleriniz ıslanıyor, kadın karakterlerde karakter dururken hafif bir göğüs sallanma animasyonu oluyor ve karakterlerinize Premium kıyafetleri dahi ücretsiz şekilde alabiliyorsunuz fakat bu süreli oluyor. Şu ana kadar oynadığım süreçte fark ettiğim kadarıyla para vererek elde edebildiğiniz şey sadece süresiz kıyafet oluyor fakat bu kıyafetleri de süreli olarak görevler aracılığıyla elde edebiliyorsunuz. Atmosfer sesleri, grafik kalitesi ve karakter detayları gerçekten sizi o atmosferde bir kahraman olduğunuzu hissettirerek bilgisayar başında tutabiliyor.

HD-wallpaper-dark-knight-black-desert-online.jpg

Pay To Win?
Şu anda genellikle MMORPG'lerin tümünde olan bir sorun... Oyunda kesinlikle bir Pay To Win yok oyun üzerinde silahlar ve zırhlar oyuncular arasında takas edilmiyor bu da takas aracılığıyla item satışını engelliyor oyunda görevler ve Merkez Pazar'dan silah ve zırhlar elde edebiliyorsunuz. Oyun içerisinde para vererek eşya elde edebilseniz bile bu eşyaları oyuncularda size göre daha fazla uğraşarak elde edebiliyor yani para aracılığıyla üstünlük sağlanması gibi bir durum olmuyor ve sizde zaman vererek bu oyuncuyla eşit şartlara gelebiliyorsunuz. Oyunda para veren kişiyle eşit olmayacağınız tek durum kıyafetler olacaktır. Oyundaki para yatırmayan oyunculara ilerleyen görevlerde Premium kıyafetlerin birisini deneme imkanı verilse bile bu yedi günle sınırlı oluyor fakat Premium kıyafetleri para yatıran oyuncular süresiz olarak alabiliyor. Bunun dışında para yatırmadan Premium kıyafet almanın bir yöntemi daha mevcut Vefa dükkanına etkinlik dönemlerinde Premium kıyafetler geliyor fakat genellikle gelen kıyafet az tercih edilen ve göz estetiğine güzel gelmeyen kıyafetler oluyor ve yüksek Vefa Puanı istiyor. Oyun hızlı bir gelişime sahip çok az bilinen fakat çok hızlı gelişim sağlayan çeşitli taktikler aracılığıyla bir hafta gibi kısa bir sürede PvP girebilecek bir char oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca 3 saatlik yeni gelen bir görev serisi sonucu oyundaki en güçlü zırhlardan birisini elde edebiliyorsunuz ve oyunu gerçekten iyi biliyorsanız para yatıran insanların önüne kolayca geçebiliyorsunuz.

HD-wallpaper-mystic-black-desert-online.jpg

Sunucular & Kapanış:

Sunucu olarak kesin bir şekilde TR & MENA'da oynamanızı tavsiye etmem. Oyunu Steam'den satın aldıysanız sizi TR & MENA sunucusuna aktaracaktır bu yüzden oyunu kendi sitesinden indirin ve buradan Avrupa sunucularında oyunu oynayın. Avrupa sunucusunda Game Pass almak TR & MENA'ya göre mevcut kurdan kaynaklı yaklaşık on(10) kat daha pahalı olsa bile oyun kalitesi olarak daha iyi durumda olduğunu kesin şekilde söyleyebilirim. Her yerde her şey yönetimde başlıyor ve TR & MENA'nın yönetim ekibi gerçekten rezalet iki yıldır oyunu oynuyorum ve benim açımdan mükemmel bir oyun fakat akıcılık ve optimizasyon sorunu dediğim gibi mevcut bu sorunu yaşayan oyuncuların dash yeteneği olup hareketli olan charları oynamaması gerektiğini düşünüyorum. Oyuna verdiğiniz para her türlü değecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda p2w olduğu doğru. Oyun içi parayı gerçek para ile kostüm alıp merkez pazarda satarak kazanabiliyorsunuz. Ben hala oynarım oyunu ama PVP kısmı beni ilgilendirmiyor. Oyunun en sevdiğim yanı ise sadece PVE yaparak oyunu eğlenceli bir biçimde oynayıp hem para kasabiliyorsunuz hemde item elde edebilirsiniz. Etkinlikleri bence başarılı her hafta güncelleme ve yeni etkinlikler geliyor.

Oyunda p2w olduğu doğru. Oyun içi parayı gerçek para ile kostüm alıp merkez pazarda satarak kazanabiliyorsunuz. Ben hala oynarım oyunu ama PVP kısmı beni ilgilendirmiyor. Oyunun en sevdiğim yanı ise sadece PVE yaparak oyunu eğlenceli bir biçimde oynayıp hem para kasabiliyorsunuz hemde item elde edebilirsiniz. Etkinlikleri bence başarılı her hafta güncelleme ve yeni etkinlikler geliyor.
Pay To Win hem var hem yok hocam sadece para vererek kostüm aracılığıyla diğer kişilerden daha özel görünüşe sahip olabiliyorsunuz ve dediğiniz gibi merkez pazardan oyunculara bunu satabiliyorsunuz onu söylemeyi unutmuştum. Onun dışında diğer tüm her şeyi belirli bir vakit vererek alabiliyorsunuz. MMORPG ve diğer oyun türlerinde Pay To Win olarak adlandırılan şey genellikle gerçek parayla oyun içinde normal oyuncuların elde edemeyeceği üstünlük sağlayıcı şeyler şeklinde oluyor fakat bazıları da direkt para yatırıp item almaya da Pay To Win diyebiliyor. Genellikle çevremdeki insanlar bu kelimeyi birinci şekilde kullanıyor bende böyle kullanılması taraftarıyım.

Pay To Win hem var hem yok hocam sadece para vererek kostüm aracılığıyla diğer kişilerden daha özel görünüşe sahip olabiliyorsunuz ve dediğiniz gibi merkez pazardan oyunculara bunu satabiliyorsunuz onu söylemeyi unutmuştum. Onun dışında diğer tüm her şeyi belirli bir vakit vererek alabiliyorsunuz. MMORPG ve diğer oyun türlerinde Pay To Win olarak adlandırılan şey genellikle gerçek parayla oyun içinde normal oyuncuların elde edemeyeceği üstünlük sağlayıcı şeyler şeklinde oluyor fakat bazıları da direkt para yatırıp item almaya da Pay To Win diyebiliyor. Genellikle çevremdeki insanlar bu kelimeyi birinci şekilde kullanıyor bende böyle kullanılması taraftarıyım.
Bence saçma bir tabir. O zaman sizin deyişinizle Knight Online'da P2W bir oyun olmuyor. Bence gerçek para ile oyun parası satın alabiliyorsak o oyun P2W'dir. Çünkü her zaman bizden daha çok parası olan birisi çıkar ve bizden daha üstündür. Oyunun PVP kısmı çok iyi bence P2W olmasına rağmen iyi bir oyunculuk daha önemli oluyor P2W faktöründen.

Geri
Yukarı