Çözüldü Blender RX 570'i görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

serdar0766

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Konyaaltı/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam. 3DS Max'ten sonra Blender öğrenmek istedim kurulumu her şeyi düzgün yaptım ancak ekran kartımı görmüyor, "no compatible GPU's found cycles" yazısı görünüyor ekran kartımı seçmem gereken ekranda. Tüm sürücülerim her şey güncel, eski Blender versiyonlarını da denedim, en yenisini de 3DS Max'te böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım. Blender'in kendi blogundan da baktım ekran kartı seçimi hakkındaki yazılara ancak hiçbir sonuca varamadım. Blender'in kendi sitesinde.

Ekran kartım RX 570.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-08-13 at 20.40.08.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-13 at 20.40.08.jpeg
    151,5 KB · Görüntüleme: 90
Çözüm
AMD kartların modellerine ve teknolojilerine hiç hakim değilim bu yüzden kusuruma bakmayın dilim döndüğünce anlatayım.

Blender 3.0 versiyonuyla CyclesX'e geçti bu yüzden bazı eski AMD GPU'lar artık Hip kullanamıyor. Aynı sorunu bir arkadaşım yaşadı onun GPU'su AMD Radeon RX 560X'ti sanırım.

Blender'ın 2.83 sürümü LTS diye hatırlıyorum, denerseniz büyük ihtimal GPU render alabileceksiniz.

Kartınız destekliyorsa şunu kurabilirsiniz.

Şurada da konuyla alakalı bir blog yazısı mevcut.

RX 570 RDNA mimarisini kullanmıyor. Yanlış bilmiyorsam render motoru olarak Optix seçerseniz ekran kartınızı görecektir.

Optix ve CUDA NVIDIA ekran kartları için geçerli, AMD kullanıcılarının hıp'i seçmesi gerekli olduğu yazuyor.

AMD kartların modellerine ve teknolojilerine hiç hakim değilim bu yüzden kusuruma bakmayın dilim döndüğünce anlatayım.

Blender 3.0 versiyonuyla CyclesX'e geçti bu yüzden bazı eski AMD GPU'lar artık Hip kullanamıyor. Aynı sorunu bir arkadaşım yaşadı onun GPU'su AMD Radeon RX 560X'ti sanırım.

Blender'ın 2.83 sürümü LTS diye hatırlıyorum, denerseniz büyük ihtimal GPU render alabileceksiniz.

Çözüm

Blender 3.0 versiyonuyla Cyclesx'e geçti bu yüzden bazı eski AMD GPU'lar artık hip kullanamıyor. Aynı sorunu bir arkadaşım yaşadı onun GPU'su AMD Radeon RX 560X'Ti sanırım.

Blender'ın 2.83 sürümüne geçince ekran kartımı gördü. Teşekkür ederim yardımınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı