Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İngilizcem yok, İngilizceni nasıl geliştirdin acaba?

@Turgineer
Hocam bende Blender'a ufak bir merak sardım ve öğrenmeye başlayıp basit şeyler modellemek istiyorum. Bu 3D modelleme hakkında bilgilerinizi ve tecrübenizi paylaşabilir misiniz? Mesela ilk başladığınızda 3D modelleme hakkında ne biliyordunuz, 3D modelleme için çizim (A4 kağıdına taslak falan çiziyolardı ben o konularda iyi değilim) şart mı, basit bir araba için kaç saat uğraşılması gerekiyor gibi soruları merak ediyorum. Yani demek istediğim müsait bir zamanınızda bu işe başladığınız son gün ile günümüz arasında neler yaşadınız merak ediyorum.

Yani demek istediğim müsait bir zamanınızda bu işe başladığınız son gün ile günümüz arasında neler yaşadınız merak ediyorum.
Öncelikle hala tecrübeli sayılmam.

3D çizim için genelde referans gerekir ve bulamazsak çizim gücünüze burada ihtiyaç duyarsınız, ama zorunlu değil. Benimde çizimim iyi sayılmaz fakat Üniversite'de Animasyon bölümünü hedeflediğim için kendimi çizimde geliştiriyorum.

3D modellemede hiçbir tecrübem yoktu, sadece 2 yıldır Source Filmmaker ile basit, acemi animasyonlar yapıyordum.

Şuan uygulamayı hedeflediğim 98 adet YouTube Blender öğreticisi var. Öncesinde aşağı yukarı 30 video izlemişimdir.

Asla pes etme, öğreticileri atlamaya kalkma (bu hatayı sürekli yapıyorum).
-
Animasyon ve modelleme aslında zor bir iştir, fakat ortaya çıkan ürünün tatmin ediciliği zorluğu düşünmemizi engelliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başta Sketchfab - The best 3D viewer on gibi sitelerden hazır modeller indirip üzerinde oynamalar yapın. Hemen modellemeye başlamayın. Blender'ı baz hali ile kullanmayın. İnternette bir sürü güzel add-on'lar mevcut. Mousenizi düşük DPI'da kullanın. Işıklandırmaları iyi kullanın.

Madem herkes kendi renderini paylaşıyor bir tane de benden.
(Unreal Engine 4 ile render alınmıştır.)

Hocam renderınız çok güzel renderlarınızı paylaştığınız bir yer var mıdır?

Hocam renderınız çok güzel renderlarınızı paylaştığınız bir yer var mıdır?
Hayır dostum freelance çalıştığım için çalışmalarımı alıcılarım kullanıyor sadece. Yukarıda paylaştığım deneme çalışmamdı. Fakat çalışmalarımı toplayıp Artstation da paylaşmayı planlıyorum. Henüz portföyümü dolduracak kadar ilerlemediğim için erteleyip durdum. Yine de teşekkür ederim.

Geri
Yukarı