Blizzard Bunu Neden Yapıyor?

Ali Murat Ercan

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V20.5.6 -
Intel® Alder Lake Core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.50GHZ P-CORE Max 4.7GHZ;45W ;10nm SuperFin
Nvidia RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit
17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz
1TB PCIe M.2 2280 3.0 x4
Herkese selamlar arkadaşlar. Aslında bu konu biraz söylenme, isyan etme ve fikir paylaşma konusudur. Öncelikle Blizzard'ı biraz elindeki oyunları ile tanıyalım.

Blizzard 2000'li yıllarda çıkardığı oyunlar ile insanları büyülemekte başarılı oldu. Diablo II, Warcraft III, Starcraft II gibi oyunlar ile çokta iyi işler yaptı. Fakat firma nedense frene bastı.

Starcraft II yaklaşık olarak 6 milyon satış gerçekleştirdi, ayrıca 2 ek paketi de 2.1 milyon satış gerçekleştirdi.
Warcraft III yaklaşık olarak 4.4 milyon satış gerçekleştirdi, ayrıca ek paketi de 3 milyon satış gerçekleştirdi.
Diablo II yaklaşık olarak 17 milyon, ek paketi yaklaşık olarak 17 milyon adet satış gerçekleştirdi
Diablo III ise tam tamına 30 milyon adet sattı.

Satış rakamları tam doğru değildir ama kaynaklar böyle gösteriyor. Soruyorum şimdi, bu adamlar neden bu oyun serilerine devam etmiyorlar. Bilmiyorlar mı bu oyunların devamı gelirse inanılmaz şekilde satacağını. Özellikle Warcraft'ı yıllardır bekleyen insanlar var. Tamam World of Warcraft'ta hikaye devam ediyor ama insanlar MMORPG değil RTS oynamak istiyor. Son duyumlara göre Blizzard Ya yeni Warcraft ve Diablo üzerinde çalışıyor, ya da (Olmasını en istemediğim senaryo) Overwatch 2 üzerinde çalışıyorlar. Blizzard'ın artık online tarafında gerekli adımları atmışken, şu sıralar elinde olan markaları devam ettirmesi gerekiyor. Yoksa firma kendi ayağına basmış olacak. 16 yıl oldu yeni bir Warcraft oyunu gelmeyeli. Starcraft 2 çıkalı 9 yıl, Diablo 3 çıkalı 7 yıl oldu. Eskiden adından ciddi anlamda söz ettiren firma son yıllarda ortalıkta yok. Overwatch çıkarttılar sonra da uyudular herhalde.

Yıl sonu ya da 2020 başlarında Warcraft III: Reforged çıkacak. Bir remastered versiyonu. Oynayacak mıyım? Evet. Ama insan bunu yapacağına gider İlk iki Warcraft oyunununa Remake yapar. Warcraft III öncesini anlatan hikayelerini detaylıca dinlemek ve oynamak güzel olurdu.

Overwatch 2 diye bir şey çıkarsa büyük hata olur. Diablo bekleyenlere en son mobil vermişlerdi ondan sonra ne oldu bilmiyorum ama yeni bir Diablo oyunu çıksa hem o kitle için çok güzel olur hem de kendilerine yarar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ah bir de Starcraft ve Warcraft içinde bir girişimde bulunsalar, RTS dediğin zaman bu adamların yaptığı oyunlar ilk aklıma gelen oyunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Blizzard Euro olarak satıyor ürünlerini.
Başka ülkelerde nasıldır bilmem ama günümüz Türkiye'sinde o oyunlara o paraları kimse vermez. Yani istediği oyunu çıkarsın, f/p değerlendirmesinde rakiplerinin çoğunun gerisinde kalır. Daha kaba bir tabirle; oyunlarını eline verip, hadi git ötede oyna der gönderirler :).
Tabi ben bu değerlendirmeyi sadece ülkemiz için yapıyorum. Alanlarda zaten önceden süregelen bir bağımlılıktan dolayı alır ki bence o tamamen saçmalık. Oyun oynamak, oyun satın almak. bunlar çok basit şeyler ama insanımız onu da artık sempatizanlık boyutuna getirip bir firma ne üretse fiyatı ne olursa olsun alıyor.

Ayrıca o bahsettiğin yıllarda bu işler bu kadar gelişmemiş, bu kadar oyun firması yoktu. Şuan ise iş çığırından çıkmış durumda. Velhasıl ekmek aslanın ağzında :).

Sende paranla rezil olma boş yere. Geç Steam'e kral gibi oyununu oyna :)

Saygılar

Warcraft için bir yenilenme geliyor diye biliyorum. Yeni oyun mu değil mi emin değilim ama gördüm.

Warcraft 3 Reforged.

Başka hiçbir şey yok.

Her zaman söylerim bir yapım çıkartacaksan süreyi bu kadar uzatma diye. Süre uzayınca beklentiler de doğru orantı olarak artıyor, böyle uzun sürenin ardından çıkan istisnalar hariç çoğu oyun da balon oluyor. Eğer yapmayacaksan çık söyle devam oyunu gelmeyecek diye insanlar da boş yere beklenti içine girmesinler.

Blizzard Euro olarak satıyor ürünlerini.
Başka ülkelerde nasıldır bilmem ama günümüz Türkiye'sinde o oyunlara o paraları kimse vermez. Yani istediği oyunu çıkarsın, f/p değerlendirmesinde rakiplerinin çoğunun gerisinde kalır. Daha kaba bir tabirle; oyunlarını eline verip, hadi git ötede oyna der gönderirler :).
Tabi ben bu değerlendirmeyi sadece ülkemiz için yapıyorum. Alanlarda zaten önceden süregelen bir bağımlılıktan dolayı alır ki bence o tamamen saçmalık. Oyun oynamak, oyun satın almak. bunlar çok basit şeyler ama insanımız onu da artık sempatizanlık boyutuna getirip bir firma ne üretse fiyatı ne olursa olsun alıyor.

Ayrıca o bahsettiğin yıllarda bu işler bu kadar gelişmemiş, bu kadar oyun firması yoktu. Şuan ise iş çığırından çıkmış durumda. Velhasıl ekmek aslanın ağzında :).

Sende paranla rezil olma boş yere. Geç Steam'e kral gibi oyununu oyna :)

Saygılar
Evet euro pahalı ama steam de bir overwatch yada bir World of Warcraft yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı