Rehber Blogger Footer Credit koruması etkisizleştirme

Lazerhawk

Decapat
Katılım
18 Ağustos 2019
Mesajlar
579
Çözümler
3
Yer
İzmir
Son zamanlarda bu konu ile alakalı arkadaş çevremin bana sorular sorması üzerine bu rehberi yazmak gereksinimi duydum.

Öncelikle bu işlemi neden yapıyoruz?
Diyelim bir tema buldunuz ve çok hoşunuza gitti. Gittiniz sitenize kurdunuz, her şey de çok güzel gidiyor. Ufak bir şey dışında tabii ki...

00.png


Temanızın altında böyle bir kaos olduğunu gördünüz. Hadi temayı yapan kişinin adı dursun yerinde, ama temayı aldığınız site de kendi ismini gömmüş footer kısmına.
Ya da daha sıkıntılı bir konu örneği vereyim: Temaların içine bunlarla birlikte gömülen diğer gereksiz ve zararlı kodlar. O yüzden şimdi sizler için bunun çözümünü açıklayacağım:

Gerekenler:
  1. Bir adet, ortalama güçte bilgisayar.
  2. Malzilla adlı yazılım.
  3. Bir metin editörü programı (sublimetext2 veya atom bu konuda önerimdir.)
  4. Uykusunu almış, sağlam kafaya sahip bir blogger kullanıcısı :D.

Adım bir: Bize malzilla lazım!

Ekran Alıntısı.PNG
Bu küçük yaramaz, bu iş sırasında en büyük dostunuz olacaktır. Kendisi mükemmel bir decoder olmasının yanı sıra, birçok eğlenceli özellikle beraber geliyor. Ayrıca bu tarz şifrelenmiş kod yığınlarını en sancısız çözümleyen yazılım olduğu için bunu kullanmanızı öneririm. Arayüzü biraz eskidir ama ona da bir süre sonra alışıyorsunuz.

Pekala, öncelikle Malzilla'nın resmi sitesinden programı indirin ve masaüstünüze dosyaları çıkartın.
Ardından programı açın ve decoder sekmesine gelin. Programı arka plana alabilirsiniz. Eğer görev çubuğunda kısayol kaybolursa, "gizli simgeleri göster" seçeneğinden programı açabilirsiniz.

Adım iki: Bize bir tema lazım!

Bu noktada istediğiniz temayı seçebilirsiniz. Ben "supermag" adlı temayı kullanmakta karar kıldım. Şimdi, temanızı indirin ve masaüstüne çıkarın. Bunun için resim koyamayacağım, çünkü gerek yok.

Adım üç: Bize metin editörü lazım!
Atom.io sitesinden Atom'u indirin. Sublimetext2 de kullanabilirsiniz, ama size bir süre sonra lisans soracaktır. İndirdiğiniz editörün kurulumunu yapın. Ardından temanın dosyasını seçin ve metin editöründe açın.

Ekran Alıntısı.PNG


Evet, şimdi parti başlasın:
Crtl+F yapın ve "X65" diye aratın. Genelde şifrelenmiş olan bu kodların içerisinde "X65" bulunur. Bu da işimizi iki kat kolaylaştırır.

Ekran Alıntısı.PNG


Suçluyu bulduk :D.
Şu an yapmanız gereken "var_" ile başlayan kısım da dahil olmak üzere "//]]>" kısmına kadar kopyalamak. Ama sakın "//]]>" kısmını almayın, ona ihtiyacımız yok.
Size bir örnek vereyim:

JavaScript:


Şimdi malzilla programına geri dönün. Açtığınız decoder sayafasındaki üst kısma kodu yapıştırın ve "run script" tuşuna basın.

Ekran Alıntısı.PNG


Bu işlem uzun sürebilir, tamamen koda bağlı bir durum. Lütfen sabırla bekleyin, hatta bilgisayar ile başka işiniz yoksa gidip kitap okuyun veya bir şeyler yiyin bu arada.
İşlem bittiği zaman, şu tarz bir ekran çıkacaktır:

Ekran Alıntısı.PNG


Bazen birden fazla sonuç çıkabilir, ama genelde en üstteki asıl işimize yarayacak olandır. Buna çift tıklayın ve aşağıdaki çıktı kodu kopyalayın. Ardından üstteki kodu temizleyin ve yeni kodu yapıştırıp "run script" tuşuna tekrar basın. Eğer aşağıda "script can't be compiled." ibaresi varsa, buradaki işimiz bitmiş demektir.

Adım dört: Tarayıcınızı açın: Ufak bir yardım almamız lazım!

Yazdığım gibi ufak bir yardım almamız lazım, çünkü kod düzenlemek için uygun durumda değil. Şu aşağıda verdiğim sitelerden birini seçin:
Ben DE4JS adlı siteyi tercih ettim, ama karar tamamen sizin. Açılan sayfadaki kutucuğa yeni kodu yapıştırın:

Ekran Alıntısı.PNG


İşiniz bittikten sonra, kaldırmak istediğiniz sitenin adını veya domainini aratın:

de4js _ JavaScript Deobfuscator and Unpacker - Brave 6.12.2021 05_23_55 (2).png


Bu kısmı bir not defteri içinde düzenledikten sonra, tüm kodu kopyalayın ve temaya geri dönün:

//<![CDATA[ nın hemen altında bulunan, az önce işlemlerden geçirdiğiniz ham kodu silin ve yeni kodu yapıştırın. Son olarak işlemi kaydedin ve temayı sitenize yükleyin.
Eğer işlemleri doğru yaptıysanız eskiden şu şekilde gözüken kodun:

Ekran Alıntısı.PNG


Hemen aşağı koyduğum şekildeki gibi gözükmesi gerekiyor.

ts.PNG


İşlem bu kadar arkadaşlar, artık istediğiniz kadar temayı kurcalayın. Eğer sorun yaşadığınız bir tema olursa beni etiketleyebilirsiniz.
 
Yukarı