Bloody B-081, Steelseries QcK Mini ve Dolap Alışveriş Uygulaması

Herkese merhabalar, bugün birbirleriyle karşılaştırma şeklinde 6 yılı aşkındır kullandığım Bloody B-081 mousepadi ve yeni aldığım QCK Mini mousepadi inceleyeceğiz, sonrasında da Dolap uygulaması ile ilgili deneyimlerimi ve bilgilerimi aktaracağım.

Öncelikle fotoğraflar biraz fazla parlak gibi çıkmış onu belirtmek istiyorum, Bloody'nin alt kısmı haricinde hiçbir şeyde renk kaybı veya açılması gibi bir durum yok. Şimdi incelemeye başlayabiliriz.

Genel Bilgiler Ve Fiyat:​

Bloody B-081 350x282x4 boyutlarında, medium diye de geçiyor. Control yüzeye sahip, kenarlarında ise çift dikiş dediğimiz dikişler yer alıyor. Bunlarla kenarların aşınmasının engellenmesi hedeflenmiş ki başarılı da olunmuş, bırakın kenarları bir dikiş bile sökülmedi henüz. Piyasada 80 lira civarlarına bulunabiliyor.
QcK Mini 250x210x2 boyutlarında, Steelseries'in sitesinde small diye de geçiyor. Yüzey olarak Steelseries'in QcK mikro dokulu kumaşına sahip, ayrıntısına sonra değineceğim. Benim aldığım modelin kenarlarında dikiş yok, hatta bir süre sonra yüzeyinin sökülmesi gibi kronik bir sorunu mevcut bu serinin, daha yeni QcK serilerinde ise bu durum yok. Buna rağmen bendeki sapasağlam. Piyasada 80 lira civarlarına bulunabiliyor, ben ise ikinci el olarak 40 liraya aldım.

Ön yüzeyler:
20210524_145726.jpg
20210524_150757.jpg

Arka yüzeyler:
20210524_150812.jpg
20210524_145817.jpg

Kalınlık farkları:
20210524_150216.jpg

Neden Mini aldım?​

Bu mousepadi alırkenki amacım ucuz bir yolla laptop yanında kullanabileceğim küçük bir şey edinmekti. Laptop yanında kullandığım mouse Philips M315, ucuz bir model. Ne skatezleri ne de sensörü öyle çok iyi değil, ancak ona verdiğim 30 lirayı düşünürsek çok iyi. Buna rağmen mouseların ezeli düşmanı Çilek masa yüzeyinde kullanırken sensörün belirgin şekilde zorlandığını hissedebiliyorsunuz. Ana mousepadimi yenileyip Bloody'i laptop yanına koyabilirdim, ancak aşırı büyük kalıyor. Laptopun 14 inç olması da bu duruma yardımcı olmuyor. Aşağıdaki fotoğraflarda neyi kastettiğimi daha rahat anlayabilirsiniz. Fotoğraflara geçmeden, laptop modelim Thinkpad E495 T. Ayrıca M315 küçük bir mouse de 1600 DPI, büyük bir alana ihtiyacı yok yani.

Boyut farkları:
20210524_145800.jpg

Laptop ile üst üste koyulduklarında (Bloody ile sol üstte birbirlerine eşitledim, çekim açısı yanıltmasın):
20210524_150020.jpg

20210524_150108.jpg

M315 ile üst üste:
20210524_145829.jpg

Sahteye Dikkat!!!​

QcK serisinin piyasada bolca sahtesi mevcut, ben de alırken kontrolünü ettim. Genel olarak ayırt etmesi çok zor, kendi sitesindeki bazı maddeler bile yeterince doğru değil. Mesela sitesinde logo yanında marka ismi yazmaz diyor, ancak benimkisinin de dahil olduğu eski serilerde hep yazıyor. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı yaptığım araştırmalar sonucu doğruluk oranı %90-95 üstü olan iki yöntem ile ben kendiminkini test ettim, siz de alacaksanız test etmenizi tavsiye ederim.
1: Mousepad yüzeyinin altında soluk bir şekilde Steelseries filigranları basılı. Aşağıdaki fotoğrafta da bir kısmı belli oluyor.
20210524_145817.jpg

2: Steelseries QcK mousepadler karton kutu içerisinde geliyor. Hepinizin az çok aşina olduğu artık ikonik diyebileceğimiz dikdörtgen kutulara sahipler. Başka şekil kutular görürseniz orijinalliğinden şüphe edin, çünkü Steelseries'in kendi açıklamalarına göre hiçbir QcK mousepad karton kutu dışında bir kutu ile satılmadı.
Benimkinin kutusu:
20210524_150514.jpg

Muhtemel sahte ilan ve kutu örneği: Satılık: Steelseries Qck Mouse Padler
Fark ettiğiniz gibi muhtemel diyorum çünkü burada kimseyi suçlama amacım yok, geçmiş zamanlarda kimi ülkelerde özel istisnalar da olmuş olabilir. Ancak siz yine de başka bir kutu tipi görürseniz pek yaklaşmayın, 5-10 lira için riske girmeyin.

Hissiyat Ve Kalitesi Nasıl?​

Bloody zaten tamamen control odaklı dokulu bir yüzeye sahip. Alırken özellikle öyle istemiştim. QcK ise daha farklı. Tam olarak o yağ gibi kaydıran speedlerden diyemiyorsunuz, yüzü pürüzsüz gibi duruyor ama çok yoğun bir dokuya sahip ve sürtünme katsayısı yüksek. Yani hareket hızınızı arttırmaz, daha çok precision odaklı. Ancak Bloody gibi tamamen control de değil, mouse üzerinde zorlanmadan kayıyor. Alt taraf olarak Bloody'den daha iyi olduğunu söylemeliyim, Bloody yerinde sabit kalıyor ancak QcK sabit kalmakla kalmayıp biraz da tutuyor. Yani üzerine bastırırken sürüklemeye çalışırsanız muhtemelen gelmeyecektir. Yan kısımlarında dikiş olmadığını demiştim, bu ileri yaşlarında muhtemelen ufak ufak sökülme yapacak, şu an yaklaşık bir yaşlarında, hiçbir yerinde öyle bir belirti görmedim.

Mousepad Kapanış​

Mousepadlerle alakalı incelemem buraya kadardı. Sonuç olarak ben verdiğim 40 liraya sonuna kadar değdiğini düşünüyorum. Mousepadin en belirgin iki eksisi boyutu ve kenarları. Boyut zaten tamamen görecelidir, ben özellikle o boyut olsun diye aradım, benim için bir eksi değil. Kenarları da düzgün kullanımda aşırı sıkıntı çıkartmaz bence ama böyle belirtiler olur siz de çekiştirirseniz 2 yıla ikiye ayırırsınız mousepadi.
Mousepad kısmı bittiğine göre son zamanlarda dikkat çeken bir platform olan Dolap'la alakalı kısma gelelim.

Dolap​

Dolap Letgo benzeri bir site yapısına sahip olan bir uygulama, ancak alım-satım için uygulamasını indirip hesap açmak şart. Üst kuruluşu Trendyol, yani nasıl Facebook Marketplace varsa bunu da Trendyol Marketplace veya Trendyol'un Letgo'su gibi düşünebilirsiniz. Letgo'dan farklı olarak teklif verme ve satın alım mekanikleri mevcut. Teklif ver olayında mesajdan "Şu kadar olur mu?" diye sormak yerine satıcıya direkt sistem üzerinden teklif verebiliyorsunuz. Verebileceğiniz en düşük teklif ise satış fiyatının %70'i. 16 lira altında ürün satmak mümkün değil. 50 liraya kadar 6.5 lira, 1000 liraya kadar %13, 1000 lira üzerinde ise 130 lira komisyon alınıyor.

Uygulama Trendyol'un güvenli ödeme sistemini kullanıyor. Bir şey satın aldığınızda kargo ücretini ayrıca peşin olarak ödüyorsunuz (bende 8.99'du) ve bu miktar Dolap'ın havuz hesabına geçiyor. Sonrasında satıcı kargoya verip takip numarasını giriyor. Ürün size ulaştığında da onaylıyorsunuz ve komisyonlar kesilip ücret satıcı hesabına aktarılıyor.

Eğer satıcı uzun süre kargoya vermezse satıcıdan para iadesi talebinde bulunabiliyorsunuz, gelen kargoyla alakalı (sahte gidi) sıkıntılarda da satıcıdan talepte bulunmak yerine direkt Dolap Destek'e başvurabiliyorsunuz. Yani sistem genel olarak alıcıda da satıcıda da biraz taviz vermiş ve dengeli bir şey oluşturmaya çalışmış, Sahibinden'deki GeT gibi yüksek oranda alıcı koruma veya Param Güvende gibi yüksek oranda satıcı koruma amaçlı değil, iki tarafa da güvence amaçlı.

Benim tecrübeme gelecek olursak da Dolap'ta kuty80 isimli olan, Technopat'ta ise @DIABLO36 isimli üyeden alışverişimi yaptım. Zaten buradan ek fotoğraflar isteyerek ürünü doğrulamıştım, ancak sistemle alakalı hala sorularım vardı. "Hıyar" gönderme ihtimali de ayrı mesele :). Ancak hiçbir sıkıntı olmadı, ürün sapasağlam ulaştı. Dolap'ın sisteminin de Trendyol olması iyi bir şey, en azından bir sorun yaşarsanız karşınızda birilerini bulabilirsiniz. Tabii ki ikinci el alımlarda hele bir de online alımlarda her aşamayı bir şekilde kayır altına almanız olası sorunlarda kolay çözüm için çok önemli. Uygulamaya dönecek olursak bence Letgo'dan daha güvenilir, ödeme sisteminin olması da güzel. Tek eksisi sitesi biraz az gelişmiş, kategoriler arası geçişler falan Letgo'daki gibi biraz sıkıntı, o yönden puanım "hebele hübele" :D.

Kapanış​

Böylece bir konunun daha sonuna geldik. Mousepadlerle alakalı veya uygulama tecrübemle alakalı sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin. Ek olarak imzamda yer alan ve incelememi istediğiniz ürün olursa da söylemekten çekinmeyin. Son olarak @DIABLO36 hocama bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, kendisi onurlu ve iyi bir satıcı. Fotoğraf istediğimde direkt gönderdi, fotoğraf yerinin değişmesini istediğimde de hemen yaptı, Technopat'taki konusunda da gece 11-12'ye kadar yardımcı oldu, gecenin ertesinde de hemen kargoya verdi.
Ve en son olarak da geleneksel @Mithat Berhan hocamı etiketleme adetini yerine getirmiş olayım :D.
Hepinize iyi akşamlar, iyi sosyaller.

Uzun kullanımda QCK'den memnun kalacağını düşünmüyorum, dikişsiz modelleri soyuluyor. Bunun dışında güzel inceleme olmuş.
Şu an zaten 1-1.5 yıllık, hiçbir belirti yok. Benden sonra da olacağını zannetmiyorum, SN-R4'ü hasarsız 6 yıl civarı kullandım ben :). Son yılında sınav falan derken dikkat edemedim, o yıl da zaten derisi soyuldu.
Görüntüyü aşırı takan biri değilim, en kötü kenarlarına siyah bir iple teğel geçerim.
@Mithat Berhan hocam gelenek oldu her konuda etiketliyorum ama kızmıyorsun değil mi? 👉👈

Geri
Yukarı