Bluetooth kulak içi kulaklıklar zarar verir mi?

migration

Kilopat
Selamlar,

AirPods kullanmak beyine veya kulağa vs. zarar verir mi? Bu konularda biraz evhamlıyım diyebilirim. Sanki takıp müzik dinlediğim an beynim zarar görüyormuş gibi hissediyorum 🙂. Bu konuda bilimsel bir açıklaması olan var mı?

Uzun vadede her türlü kulaklık zararlıdır. Ayrıca bir de orijinal kulaklık kullanmıyorsanız veya markasız şeyler kullanıyorsanız içindeki pilin patlaması gibi bir risk de var. Görünüşe göre sizin kulaklığınız orijinal ama yine de uzun saatler geçirmek zararlıdır.

Selamlar,

AirPods kullanmak beyine veya kulağa vs. zarar verir mi? Bu konularda biraz evhamlıyım diyebilirim. Sanki takıp müzik dinlediğim an beynim zarar görüyormuş gibi hissediyorum 🙂. Bu konuda bilimsel bir açıklaması olan var mı?
Her elektronik cihaz insana zarar verir. Küçük yada büyük farketmez zarar verir sonuçta. En basit cep telefonu. Bazı cep telefonlarının SAR DEĞERİ çok yüksek olduğunda beyni ağrıyormuş gibi gelir. İnsan o telefona git gide baktıkça o sar değerine alışır ve artık baş ağrıtmaz. Sorunuza gelirsek aslında bütün kulaklıklar insan kulağına çok azda olsa zarar verir. Ancak bu çok büyük zararlar değildir. En kötü sonuç normal duyu kaybında problem oluşur ki şuan ki teknoloji ile bunlarda ortadan kalkıyor. Yaaani uzun lafın kısası kalitesiz bir kulaklık olmadığı haricinde bir sorun oluşmazz.

Bilimsel açıklamalar yerine kullanıcı deneyimlerini dikkate alan birisi olarak ben bir zararını görmedim, yukarı da da yazıldığı gibi birşey olacağını sanmıyorum.

İyonize olsun olmasın, her türlü radyasyon sağlığa uzun vadede zarar verir. Burada maruziyet önemli. Ancak şehirleşmenin bu denli arttığı, binalarda onlarca modemin bulunduğu, cebimizde kablosuz teknolojileri sonuna kadar kullanan cihazları taşıdığımız, bölgelerin örümcek ağı gibi baz istasyonlarıyla sarıldığı bir çağda ne kadar fark eder? Sorunun cevabı sizde bitiyor. Sahte ürünler kullanmamaya özen gösterin. Ama "zararsız" diye de düşünmeyin.

Evet zarar verir. Bir çantaya binlerce bluetooth kulaklık doldurup kafana vurursak sana zarar verebilir. :D

İşin özü bluetooth bir cep telefonundan daha az zarar verir çünkü yayılım gücü ve daha az güce sahip olmasıyla daha az zarar yaratır. Ayrıca telefon, bluetooth, ya da kablosuz bağlantı gibi durumlar teknolojinin kaçınılmazı oldular. Yani sen istesen de istemesen de bir şekilde maruz kalıyorsun. İspatlanmış ciddi zararlar ya da araştırmalar yoktur. Yani kafana takacağın bir durum da yok bence. Diş macunlarının da birçok zararı var mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı