Bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler

borisyeisar

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Günlük hayatımızda kullanım kolaylığı sebebiyle Bluetooth kulaklıklara yönelmiş durumdayız. Alırken birçok seçeneğimiz var ve her seçeneğin kendine göre iyi/kötü özellikleri var. Bu özellikleri bazen bilemiyoruz ve 2 kulaklık arasında kalınca seçim konusunda zorlanabiliyoruz. Forumlarda da öneri yapıldığı zaman hangisinin daha iyi olduğu konusunda belirsizlikler oluyor.

Ben de bu yüzden bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazı sayesinde kulaklık seçiminizde daha doğru bir tercih yapacağınıza inanıyorum.

Hangi kulaklık stili bana daha uygun?

Bu soruyu az çok cevaplamaya çalışalım. Bluetooth kulaklıkları 4 ana başlık altında sınıflandırdım.

Kulak üstü ve kulağı tamamen kaplayan kulaklıklar:

Artıları:
Bu kulaklık stili kulağı tamamen kaplar ve bu sayede kulağın dışarıyla temasını büyük oranda keser. Bu yüzden toplu taşımada daha avantajlıdır.

Genelde daha güçlü bataryaya sahiptirler ve şarjı çok daha uzun süre gider.

Büyük sürücüleri sayesinde genelde benzer fiyattaki kulak içi kulaklıklardan daha iyi ses verirler.

Eksileri:
Büyük olduklarından taşıması zordur. Cebinize atamazsınız. Ya boynunuzda ya da çantanızda durmalı.

Büyük boyutları ve bataryaları yüzünden daha ağırdırlar. Mesela popüler kulaklıklardan olan Anker Q10'un ağırlığı 258 gramdır. Bazı kullanıcılarda rahatsızlık yapabilir fakat bütün kulak üstü kulaklıklar bu kadar ağır değildir.

Deri pedli olanları kulağı çok terletir.

Kulak üstü fakat kulağın üstünde duran kulaklıklar:

Artıları:
Kulağı tamamen kaplayan versiyonlarına göre daha hafiftirler.

Eksileri:
Şarjları daha kısa sürede biter.

Kulağın üstüne baskı yaptığından dolayı zamanla kulağı acıtabilir.

Dışarının sesini düzgünce kesemeyecekleri için toplu taşımada kullanıma çok uygun değiller.

Kulak içi slikonlu (Kanal içi) kulaklıklar:

Artıları:
Dışarının sesini büyük oranda keserler.

Slikonlu tasarımları sayesinde kulaktan düşmesi zordur.

Küçük kutuları sayesinde cebinizde taşımanıza olanak sağlar.

Eksileri:
Kulağın içine girdiğinden dolayı bazı kullanıcıların kulağında durmayabiliyor.

Ses kalitesi olarak genelde kulak üstü kulaklıklardan daha kötü performans verirler.

Şarjları çok dayanmaz. Şarjı bittiğinden dolayı bazı modelleri uzun süreler kulağınızda takamazsınız. Bazı kulaklıklarda uzun süreler mümkün.

Kulak içi silikonsuz kulaklıklar:

Artıları:

Tasarımları sebebiyle kullanıcıların büyük çoğunluğu sorun yaşamadan kullanabilir.

Eksileri:

Dışarının sesini slikonlu versiyonlar kadar iyi kesemezler.

Kanal içine girmediğinden hareket halinde düşme ihtimali daha fazladır.

Pasif gürültü engelleme ve ANC nedir? Sırf ANC olduğundan dolayı başka bir kulaklığı mı seçmeliyim?

Bu soruya özellikle dikkatli yaklaşacağım.

ANC (Active Noise Cancelling) kulaklığın kulağınıza gelen sürekli seslere zıt bir frekans üreterek sesin kulağınıza gelmesini engellemesidir. Pasif gürültü engelleme ise normal ses izolasyonudur. Pasif gürültü engelleme her kulaklıkta olur.

Bu konuya dikkatli yaklaşmamın sebebi kullanıcıların bazen ANC'nin önemini yanlış anlamasıdır. ANC güzeldir, özellikle toplu taşımada motor sesini iyi engeller fakat her bütçede, her kulaklıkta olmak zorunda değil. Bir kulaklığın pasif engellemesi iyiyse ANC'ye çok fazla gerek yoktur. Özellikle düşük bütçede ANC sadece kağıt üstünde olsun diye konuyor. İyi bir bütçe ayırmadıktan sonra özellikle ANC olan bir kulaklık aramanıza gerek yok.

İyi bir pasif engellemeye sahip kulaklıklar ANC'si iyi fakat pasif ses engellemesi kötü bir kulaklığın ANC'si açık performansına yetişebilir.

ANC'si olan bir kulaklık ile olmayan bir kulaklık arasında kaldıysanız bu konuda en doğru bilgiyi tarafsız incelemelerden ve objektif kullanıcı yorumlarından bulursunuz. Objektif olup olmadığını anlamak internet aleminde zor, tek belirgin olay incelemeyi ya da yorumu yapan kişinin belli bir kulaklığın eksilerini fazla anlatmamasıdır.

Codec diye bir şey gördüm. Nedir bu Codec?

Bu konuda daha sonra ayrıntılı bir rehber hazırlayıp linkini bırakacağım buraya. Şimdilik ana hatlarıyla yazacağım.

Codec kulaklık ile cihazımız arasında iletişimi sağlayan yazılımlara veirlen genel addır. Her Codec'in desteklediği ses kalitesi farklıdır. Bazı Codec'ler belli cihazlara özgüdür. Hem cihazınız hem kulaklığınızın desteklediği Codec'leri kullanabilirsiniz.

Bu Codec'ler arasındaki farklar cihazınıza ve kulaklığınıza göre değişebilir. Önemli olan kullanıcı deneyimi.

Şu anda popüler olan Codec'lerden bazıları: SBC, AAC, aptX ve LDAC.

SBC: Her yeni kulaklıkta olan Codec'lerden biridir. 320 KBPS kaliteye kadar çalışır. Herhangi bir ekstrası olmadığından şu anlık fazla bahsetmeyeceğim.

AAC: Yine çok yaygındır, SBC ile çok benzerlik gösterir ve genel olarak SBC'den kalitelidir. Apple üretimidir, Android telefonlarda SBC'den kötü çalıştığı zamanlar olabiliyor. Bu durumda kullanıcının test etmesi daha önemli. Ben Android telefonumda SBC'den iyi performans aldım.

aptX: Üstte bahsettiğim iki Codec'ten daha kaliteli bir Codec'tir. Birkaç alt versiyonu var, onları yine daha sonra açıklayacağım. AAC ile karşılaştırma yaparken yine kullanıcının deneyimi daha önemli. İkisi ayrı ayrı denenebilir.

LDAC: Sony üretimi ve açık ara en kaliteli Codec'lerden biridir. Destekleyen kulaklıkta bu Codec'i kullandığınız zaman ses kalitesindeki bariz değişimi algılayabilirsiniz.

Bu Codec'ler ses kalitesinde farklar yaratabilir ama önemli olan kulaklığın kas gücü. Normal kullanıcı aralarında büyük farklar tespit edemeyebilir.

Yazım bu kadardı. Codec mevzusuna daha derin bir biçimde başka bir rehberde ineceğim. Bilgiler biraz genel oldu fakat normalde kulaklıkla çok işi olmayan biri kulaklığa para yatırmaya karar verdiği zaman işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Unuttuğum bir kısım varsa aşağıda belirtirseniz sevinirim.

Codecler hakkindaki gelecek yazinizda DAC'ler ve lossless codeclerden de bahsedebilir misiniz? Ozel olarak rica ediyorum :) Guzel bir rehber olmus, elinize saglik.
O kısma da biraz girmeyi düşünüyorum o yüzden tekrar bir araştırma yapmam gerekebilir. Bu sebeple eklemedim buraya.

@borisyeisar beni hatırladınız mı? Bugün bana kulaklık önermiştiniz. hatta sizin önerdiğinizi almıştım. Neyse.
Güzel rehber olmuş. bu rehper her an lazım olabilir. Kaydetmekte fayda var. Ellerinize sağlık 👌.

@borisyeisar beni hatırladınız mı? Bugün bana kulaklık önermiştiniz. hatta sizin önerdiğinizi almıştım. Neyse.
Güzel rehber olmuş. bu rehper her an lazım olabilir. Kaydetmekte fayda var. Ellerinize sağlık 👌.
Hatırladım. Size T110 önermiştim. 😁

Geri
Yukarı