Boğaziçi YBS vs. Özyeğin YBS

Boğaziçi de olsa devlet üniversitelerinin sağladığı imkanlar, eğitim olanakları, akademik kadrolar vb. şeyler kendi sikletindeki vakıf üniversiteleriyle karşılaştırıldığında geride kalıyor. Özyeğin de Boğaziçi ile aynı siklette. Ben bu durumda ÖzÜ'yü tercih ederdim.

Devlet tarafındaki üniversite Boğaziçi olunca insanın kafası karışıyor. Sonuçta Özyeğin'in Boğaziçi kadar bir marka değeri klüp aktifliği ve network'ü yok. Akedemik kadroya baktığımda YBS alanında Özyeğinde bir tane prof. yokken Boğaziçi YBS kadrosunun yarısı prof.

Bunları göz önünde bulundurarak Özyeğin'i neden tercih etmeliyim?
İlk belirttikleriniz doğru, Özyeğin henüz yeni sayılabileceği için tanınırlık konusunda henüz hak edilen konumda değil. Bunda hızlı yükselmesinin ve reklam zayıflığının birtakım etkileri var.

Akademik kadro olarak üniversitede bulunan hocaların unvanlarından çok araştırmalarına ve geçmişlerine odaklanmalısınız. Maalesef söz konusu Türkiye olunca unvanlar çok saçma isimlerin önünde bulunabiliyor. Bu nedenle bölüm hocalarına, hatta fakülte hocalarına bakabilirsiniz. Sonuçta ders alacağınız kişiler sadece kendi bölümünüzün hocaları olmayacak.

Bana göre bu okulun diğer okullardan ayıran, özellikle de birçok devlet üniversitelerden, en büyük özelliği iletişimin gerçekten kolay olması. Bu dönem ders aralarında ve sonralarında hocalarla konuşarak öğrendiğim bilgilerin haddi hesabı yoktur. Okulda akademisyen ve öğrenci arasında bir sınıf farkı yok.

Araştırma süresinde özellikle sık sık LinkedIn kullanmanızı da öneririm. LinkedIn, mezun öğrencilere ulaşabilmeniz harika bir platform. Mezunların neler yaptığına bakabilirsiniz, hatta kendilerine mesaj atarak tecrübelerini öğrenebilirsiniz.

Okul ismi her şeydir arkadaşlar. Çok inanılmaz bir adam olmalısın ki diğerlerinde öne çık.
Ama kendini geliştirirse yani yazdıklarına göre Özyeğin'in imkanları daha iyi. İmkanları değerlendirip daha iyi yerlere gelemez mi? Zaten çalışıp da iyi derece yapan herkes öğretmen aracılığıyla yapmıyor ki. Kendi yollarını çiziyorlar. Kendileri hallediyorlar. Kendisi halledebilecekse Özyeğin'i seçmek daha mantıklı gibi bence.

Ama kendini geliştirirse yani yazdıklarına göre Özyeğin'in imkanları daha iyi. İmkanları değerlendirip daha iyi yerlere gelemez mi? Zaten çalışıp da iyi derece yapan herkes öğretmen aracılığıyla yapmıyor ki. Kendi yollarını çiziyorlar. Kendileri hallediyorlar. Kendisi halledebilecekse Özyeğin'i seçmek daha mantıklı gibi bence.
En basiti staj başvurusunda bile karşına çıkar bu. Yaşarsan ne demek istediğimi anlarsın isim önemlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
En basiti staj başvurusunda bile karşına çıkar bu. Yaşarsan ne demek istediğimi anlarsın isim önemlidir.
Ama yani bir sürü yere başvursan, not ortalaman iyi olsa ve networkun de iyiyse bir şekilde bulamaz mısın eninde sonunda?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam siz de bir şeyler deyin ya. Bir şekilde bulunur. Jack Ma gençliğinde bilmem kaç tane yere başvuruyor da kabul almıyormuş. Bir yere başvurmuş. Mesela 15 kişi başvurdu. 14'ü kabul alıyor sonuncu olarak kendisi kalıyormuş. Ama şu an başarılı. Tabii biraz uçuk bir örnek ama olsun.
İlk bine giren adamda zaten o azim olur, olmalı en azından. İlk bine girerek sayılı insanlardan olmuş oluyor. Kolay mı ilk bine girmek?

Bu sene TYT'de 97, AYT'de 70 net yaptım. Büyük ihtimalle ilk 1K gelecek. YBS ve işletme alanlarından tercih yapacağım. Bu ikisi arasında kaldım. Sizce hangisi daha iyidir?
Sundukları imkanlara göre tercih yapmanızı öneririm.
Bazı üniversiteler güzel burs, hediye vs. verebiliyor.
Eğitim kalitesi olarak tam net bir bilgiye sahip değilim fakat Özyeğin daha yeni bir üniversite Boğaziçi ise köklü ve dünya sıralamalarına kadar girebilmiş bir üniversite onu da göz önünde bulundurmak lazım.
Ben Boğaziçi Üniversitesini tercih ederdim.

Özyeğin üniversitesi ile diğer ticarethaneleri karıştırırıyorsunuz sanırım. Büyük şirketler içerisinde okulun tanınırlığı şu an gayet iyi ve sürekli olarak artıyor. Bu seviyeye sadece 14 yıl gibi bir sürede gelen bir yerin nasıl bir ivme ile geliştiğini fark etmek çok zor değil. Burada konuşulan üniversiteler Türkiye'deki üniversite denebilecek nadir kurumlar. Buralardan mezun birinin zaten giremeyeceği bir şirket yok, tabii yatarak mezun olmadıysa. Bu noktada üniversite ismi mi sizi öne çıkaracak yoksa deneyimleriniz mi? Sorunun cevabı pek de zor değil, hangi büyük şirkete sorarsanız sorun aynı cevabı alırsınız.

İnsanların sizin aklınıza yerleştirdiği bilgileri gözden geçirmelisiniz. Bu kadar hızlı değişen bir ortamda güncelliğinizi çok hızlı kaybedebiliyorsunuz. Bu tür karşılaştırmalar yaparken "Şu üniversite kaç yıllık?", "Bu üniversiteyi kaç kişi tanıyor?" gibi gereksiz sorular yerine "Bu üniversite ilerlemek istediğim alanda bana nasıl yardım edebilir, ne tür imkanlar sağlayabilir?" gibi sorulara yönelmek daha faydalı olacaktır. Hiçbir iş başvurusunda veya lisansüstü eğitim başvurusunda okulunuz, sizin deneyiminizden daha üstün olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı