Bomonti fabrika vs Carlsberg vs Tuborg Gold

İlk defa içtiğimde Tuborg Gold içtim. Tek bir öneride bulunayım, birayı ağzında bekletme çünkü bu şarap gibi değil ve tadını direkt almaktan ziyade ağızda bıraktığına bakman ve onu da yanında patates kızartması gibi bir şey ile hafifletmen mantıklı olabilir.

İlk biram yüksek alkollü bir biraydı, Amsterdam denemiştim ilk seferimde. Hoşuma gitmedi. Sonraki seferimde Tuborg kırmızı denedim, o da ağır geldi. Daha da kaşınıp Guinness içtim, yüksek alkollü olmamasına rağmen içtiğim en sert bira o idi. Aynı gün içerisinde bir de Tuborg'un küçük %9 alkollü birasından 1 tane içtim. Tadı rezalet geldi. Bu şekilde biradan soğudum ve biraz aradan sonra Bomonti Filtresiz ile yeniden başladım. Size önerim Bomonti Filtresiz ile başlamanız. Çok hafif ve tadı alıştıktan sonra epey hoş geliyor. Carlsberg ile Tuborg Gold epey yakın lezzetler bana göre. Corona'yı güzel bulmuyorum, Miller'a benzetiyorum ve ikisini de tercih etmiyorum çünkü muhtemelen alıştığım için Bomonti bana hepsinden güzel geliyor.

Eğer ilk defa alkol tüketecekseniz biraz deneyimlerimi paylaşayım: Ben imkanım olduğu zaman Tekila tercih ederim. Lezzetli değil ancak birayla çakır keyif bile olunmuyor, Tekila beni uçuruyor. Votkayı herhangi bir meyve suyu ile karıştırarak da tüketebilirsiniz Tekila'ya alternatif olarak. Benim favorim Absolut Extrakt ve Dimes'in ekşi elma suyu. Volim tüketmenizi önermem. Tam bir rezalet. Onun yerine ucuz bir beyaz şarap alabilirsiniz. Zaten kendisi yapay tatlandırıcılı beyaz şaraptan başka bir şey değil. Eğer yüksek alkollü içkiler sizin de midenizi bulandırıyor, fazla tüketince gününüzü zehir ediyorsa Jagermeister deneyebilirsiniz. Tadı öksürük şurubunu andırıyor ancak hiç mide bulandırmıyor. Tadına hayran değilim açıkçası ancak arada gider. Gin ve enerji içeceği de güzel bir alternatif. Tanqueray Gin ve Redbull Peach, bir dilim limon biraz da buz. Gayet güzel oluyor. Redbull Peach yerine Monster da güzel olabilir, denemedim. Viskilere de yeni adım attım yalnızca Jim Beam ve Chivas Regal deneme fırsatım oldu. Jim Beam'i içerken hiç dikkat etmedim, zaten bariz bir alkol kokusu vardı dandik olduğunu düşünüp içine kola koyarak tükettim sonra öğrendim ki aslında epey tüketilen bir Bourbon'muş. Ben şahsen beğenmedim. Chivas çok daha iyiydi. Meyvemsi tatların da olduğunu belirtenler var ancak ben yalnızca vanilya ve karamel alabildim. Gayet lezzetliydi ancak çok pahalı. Ucuz olsa içeceğim tek şey olabilir.

Bana göre en ucuz, keyifli ve kolay kombinasyon 2 Bomonti Filtresiz, biraz acılı fıstık ve çikolata. Beyaz çikolatanın güzel gittiğini düşünüyorum.
Seçeneklerin dışına çıkarak Weihenstephaner diyorum. İçimi rahattır.
Weihenstephaner'ı hiç denemedim ancak 33cl'i 20TL olmalı ve sanırım Almanların en dandik biralarından biri fiyat olarak. İçiminin yumuşak olduğunu çok duydum ancak bizim de içimi son derece yumuşak biralarımız var. Ben Türk biralarından yalnızca Varım Limon ve Bomonti Dark'a asla el sürmem. Bizim aslında her damak tadına uygun onlarca çeşit harika biralarımız var. Bence çok da yabancıya gitmeye gerek yok. İlk başladığımda ben de hep yabancı içiyordum Türk biraları dandiktir muhtemelen gerek yok diye düşünerek ancak sonrasında fark ettim ki bizim biralarımız da gayet güzel biralar aslında. Mis gibi biralarımız varken ecnebiye tonla para dökmeye lüzum yok dedim kendi kendime. Hala merak ettiklerim ve denediklerim oluyor ancak tercihim genelde Efes alt markalarından özellikle Bomonti'den yana oluyor.

Son düzenleme:
İlk biram yüksek alkollü bir biraydı, amsterdam denemiştim ilk seferimde. Hoşuma gitmedi. Sonraki seferimde Tuborg kırmızı denedim, o da ağır geldi. Daha da kaşınıp Guinness içtim, yüksek alkollü olmamasına rağmen içtiğim en sert bira o idi. Aynı gün içerisinde bir de Tuborg'un küçük %9 alkollü birasından 1 tane içtim. Tadı rezalet geldi. Bu şekilde biradan soğudum ve biraz aradan sonra bomonti filtresiz ile yeniden başladım. Size önerim bomonti filtresiz ile başlamanız. Çok hafif ve tadı alıştıktan sonra epey hoş geliyor. Carlsberg ile Tuborg Gold epey yakın lezzetler bana göre. Corona'yı güzel bulmuyorum, Miller'a benzetiyorum ve ikisini de tercih etmiyorum çünkü muhtemelen alıştığım için bomonti bana hepsinden güzel geliyor.

Eğer ilk defa alkol tüketecekseniz biraz deneyimlerimi paylaşayım: Ben imkanım olduğu zaman tekila tercih ederim. Lezzetli değil ancak birayla çakır keyif bile olunmuyor, tekila beni uçuruyor. Votkayı herhangi bir meyve suyu ile karıştırarak da tüketebilirsiniz Tekila'ya alternatif olarak. Benim favorim absolut extrakt ve Dimes'in ekşi elma suyu. Volim tüketmenizi önermem. Tam bir rezalet. Onun yerine ucuz bir beyaz şarap alabilirsiniz. Zaten kendisi yapay tatlandırıcılı beyaz şaraptan başka bir şey değil. Eğer yüksek alkollü içkiler sizin de midenizi bulandırıyor, fazla tüketince gününüzü zehir ediyorsa jagermeister deneyebilirsiniz. Tadı öksürük şurubunu andırıyor ancak hiç mide bulandırmıyor. Tadına hayran değilim açıkçası ancak arada gider. Gin ve enerji içeceği de güzel bir alternatif. Tanqueray gin ve Red Bull peach, bir dilim limon biraz da buz. Gayet güzel oluyor. Red Bull peach yerine Monster da güzel olabilir, denemedim. Viskilere de yeni adım attım yalnızca Jim Beam ve Chivas Regal deneme fırsatım oldu. Jim Beam'i içerken hiç dikkat etmedim, zaten bariz bir alkol kokusu vardı dandik olduğunu düşünüp içine kola koyarak tükettim sonra öğrendim ki aslında epey tüketilen bir bourbon'muş. Ben şahsen beğenmedim. Chivas çok daha iyiydi. Meyvemsi tatların da olduğunu belirtenler var ancak ben yalnızca vanilya ve karamel alabildim. Gayet lezzetliydi ancak çok pahalı. Ucuz olsa içeceğim tek şey olabilir.

Bana göre en ucuz, keyifli ve kolay kombinasyon 2 bomonti filtresiz, biraz acılı fıstık ve çikolata. Beyaz çikolatanın güzel gittiğini düşünüyorum.

Weihenstephaner'ı hiç denemedim ancak 33CL'i 20TL olmalı ve sanırım almanların en dandik biralarından biri fiyat olarak. İçiminin yumuşak olduğunu çok duydum ancak bizim de içimi son derece yumuşak biralarımız var. Ben Türk biralarından yalnızca varım limon ve bomonti Dark'a asla el sürmem. Bizim aslında her damak tadına uygun onlarca çeşit harika biralarımız var. Bence çok da yabancıya gitmeye gerek yok. İlk başladığımda ben de hep yabancı içiyordum Türk biraları dandiktir muhtemelen gerek yok diye düşünerek ancak sonrasında fark ettim ki bizim biralarımız da gayet güzel biralar aslında. Mis gibi biralarımız varken ecnebiye tonla para dökmeye lüzum yok dedim kendi kendime. Hala merak ettiklerim ve denediklerim oluyor ancak tercihim genelde efes alt markalarından özellikle Bomonti'den yana oluyor.

Bomonti filtresizin özelliği nedir filtresiz olunca filtreli arasındaki farklar ne oluyor?

Geri
Yukarı