Bootable harici hard disk nasıl yapılır?

Moanteq

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung
Merhaba, bir süredir Xubuntu ile ilgileniyorum ve temel bilgiler edindiğimden dolayı sonunda işletim sistemini laptopuma yüklemeye karar verdim. Bunun için laptopumun SSD'sinde 50GB'lık bir alan oluşturdum. Başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum şimdilik ama farklı düşünen varsa söylesin. Her neyse benim sorunum şu ki benim USB belleğim yok ve üniversite öğrencisi olduğum için şu an USB belleğe verecek param da pek yok fakat elimde 1TB'lık bir harici hard disk var. Bu hard disk ile işletim sistemini kurmayı düşünüyorum fakat bir türlü onu nasıl bootable yapacağımı bulamadım. İnternette sürekli USB belleklerle alakalı içerikler çıkıyor ondan bir şey bulamadım. İşletim sistemini hard diskin üstünde çalıştırmak istemiyorum çünkü hard diskin ömrünü kısaltmasını istemiyorum. Şimdiden herkese teekkür ederim.

Merhaba, bir süredir Xubuntu ile ilgileniyorum ve temel bilgiler edindiğimden dolayı sonunda işletim sistemini laptopuma yüklemeye karar verdim. Bunun için laptopumun SSD'sinde 50GB'lık bir alan oluşturdum. Başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum şimdilik ama farklı düşünen varsa söylesin. Her neyse benim sorunum şu ki benim USB belleğim yok ve üniversite öğrencisi olduğum için şu an USB belleğe verecek param da pek yok fakat elimde 1TB'lık bir harici hard disk var. Bu hard disk ile işletim sistemini kurmayı düşünüyorum fakat bir türlü onu nasıl bootable yapacağımı bulamadım. İnternette sürekli USB belleklerle alakalı içerikler çıkıyor ondan bir şey bulamadım. İşletim sistemini hard diskin üstünde çalıştırmak istemiyorum çünkü hard diskin ömrünü kısaltmasını istemiyorum. Şimdiden herkese teekkür ederim.
Diski bölümlere ayırmalısın. Xubuntu'yu kuracağın kısım ext4 formatında olmalı. Bunun dışında quick boot hotkey ile BIOS başlangıcından boot edebilirsin.

Ventoy kullanın HDD'yi seçin ve Vento'yu kurun sonra ISO dosyasını direkt HDD'ye atın.

Ventoy Xubuntu desteklemiyordu en son.

Arkadaş birden fazla OS kuracak mı bilmiyorum ama kullanmayacaksa gerek yok gibi.

2 yılda çok güncelleme geldi artık destekliyor olabilir.

Bu tür Dual boot kurulumlarında Rufus gibi bir yazılımla yola çıkan yolda kalır, olası bir hatada tüm işletim sistemleri gideceğinden dolayı Ventoy en güvenlisi. Tabii içine bir de kullanılan Windows ISO dosyası atılmalı ya da hangi işletim sistemi kullanılıyorsa onunki.

2 yılda çok güncelleme geldi artık destekliyor olabilir.

Bu tür Dual boot kurulumlarında Rufus gibi bir yazılımla yola çıkan yolda kalır, olası bir hatada tüm işletim sistemleri gideceğinden dolayı Ventoy en güvenlisi. Tabii içine bir de kullanılan Windows ISO dosyası atılmalı ya da hangi işletim sistemi kullanılıyorsa onunki.
Olabilir ama zaten harici diski dual boot yapmak istemiyor. Sistemini dual boota dönüştürmek istiyor. Harddiski ise bir USB gibi sadece boot aracı yapmak istiyor. En azından ben böyle anladım. Ventoy'un sıkıntı çıkarma riskine karşı ben yine Rufus kullanırdım. Anladığım kadarıyla 2 işletim sistemini de kendi SSD'si üzerinden çalıştırmak istiyor.

Olabilir ama zaten harici diski Dual boot yapmak istemiyor. Sistemini Dual boota dönüştürmek istiyor. Hard diski ise bir USB gibi sadece boot aracı yapmak istiyor. En azından ben böyle anladım. Ventoy'un sıkıntı çıkarma riskine karşı ben yine Rufus kullanırdım. Anladığım kadarıyla 2 işletim sistemini de kendi SSD'si üzerinden çalıştırmak istiyor.

Tamam işte Rufus sadece tek bir ISO çalıştırır. SSD'ye kurarken diğer işletim sistemi giderse ya da ikisinde de sorun oluşursa ortada kalır. Ventoy'u olursa ortada kalmaz çünkü içinde birden fazla işletim sistemi tuttuğu için hemen müdahale edebilir.

Ayrıca SSD'leri bölümlemek önerilmez, sosyalde sorun yaşayanlar da oldu.

Ben Dual boot yaparken Rufus'la çok ortada kaldım ondan biliyorum.

Tamam işte Rufus sadece tek bir ISO çalıştırır. SSD'ye kurarken diğer işletim sistemi giderse ya da ikisinde de sorun oluşursa ortada kalır. Ventoy'u olursa ortada kalmaz çünkü içinde birden fazla işletim sistemi tuttuğu için hemen müdahale edebilir.

SSD’yi bölmek zorunda diskinde Windows NTFS Xubuntu ise ext4 destekler.

Diski bölünce Rufus kullanması daha mantıklı hocam pek anlaşamadık sizle sağlık olsun. Diski arkadaş bölmek zorunda. İşin özünde Rufus veya Ventoy kullanmasının da bir anlamı yok zaten. Çünkü harici diskinin içinde sadece bir işletim sistemine ait ISO olacak. Ventoy kullanıp zar atmasını gerektiren bir durum yok onu anlatmaya çalışıyorum. Diski böldüğünüz zaman boot menude iki farklı OS cikar. Öbür taraftan Ventoy aynı disk,aynı format üzerinden farklı OS’lere ait ISO’ları boot etmenizi sağlar. Fakat ext4 olmayan bir disk üzerinde Xubuntu çalıştıramazsınız. Bir işletim sistemine ait kurulum dosyasını çalıştırabilirsiniz ama işletim sistemini çalıştıramazsınız NTFS üzerinde anlatmaya çalıştığım bu.

Son düzenleme:
Hocam, diski bölmek zorunda olduğunu ben de biliyorum. Sadece diyorum ki SSD'leri bölümlemek önerilmez sosyalde bu yüzden yavaşlama, donma sorunları yaşayıp servise vermek zorunda kalanlar oldu.

Siz şunu anlayamıyorsunuz SSD'ye bir Linux dağıtımı kuracak ve Rufus'un Linux desteği yok. Yani Linux'a Rufus kurup yeni bir ISO yazdıramaz, Wine falan denerse de bu sefer Rufus USB'li cihazları görmeyecek zaten.

Yani eğer Dual boot işleminde sorun olursa ve ana işletim sistemi giderse Linux'la başbaşa kalacak.

O zaman yine paşa paşa Ventoy veya WoeUSB gibi bir program kullanmak zorunda kalacak, diğer işletim sistemine dönmek için.

GRUB onarmayı veya eklemeyi deneyebilir ama olmazsa dediğim gibi mecbur kalacak.

O yüzden Ventoy ile denesin Ventoy Linux dağıtımını boot etmezse tamam, o zaman mecbur Rufus kullanacak.

Deneyimlediğim için söylüyorum, ben günlük hayatta da Linux kullanıyorum zaten.

Ayrıca zaten kurulum yaparken diski biçimlendiriyor ve ext4 yapıyor kurmaya çalıştığınız işletim sistemi.

Diski bölümlere ayırmalısın. Xubuntu'yu kuracağın kısım ext4 formatında olmalı. Bunun dışında quick boot hotkey ile BIOS başlangıcından boot edebilirsin.
Windows'un (win11) kendi disk ayırma kısmında harici hardiskten depolama ayırttım fakat formatlamaya geldiğine ext4 formatını göremiyorum ama onu nasıl yapıcam?

Hocam, diski bölmek zorunda olduğunu ben de biliyorum. Sadece diyorum ki SSD'leri bölümlemek önerilmez sosyalde bu yüzden yavaşlama, donma sorunları yaşayıp servise vermek zorunda kalanlar oldu.

Siz şunu anlayamıyorsunuz SSD'ye bir Linux dağıtımı kuracak ve Rufus'un Linux desteği yok. Yani Linux'a Rufus kurup yeni bir ISO yazdıramaz, Wine falan denerse de bu sefer Rufus USB'li cihazları görmeyecek zaten.

Yani eğer Dual boot işleminde sorun olursa ve ana işletim sistemi giderse Linux'la başbaşa kalacak.

O zaman yine paşa paşa Ventoy veya WoeUSB gibi bir program kullanmak zorunda kalacak, diğer işletim sistemine dönmek için.

GRUB onarmayı veya eklemeyi deneyebilir ama olmazsa dediğim gibi mecbur kalacak.

O yüzden Ventoy ile denesin Ventoy Linux dağıtımını boot etmezse tamam, o zaman mecbur Rufus kullanacak.

Deneyimlediğim için söylüyorum, ben günlük hayatta da Linux kullanıyorum zaten.

Ayrıca zaten kurulum yaparken diski biçimlendiriyor ve ext4 yapıyor kurmaya çalıştığınız işletim sistemi.

Hocam SSD bölmek o kadar sıkıntı çıkarıyorsa boş verin ben harici HDD'de çalıştırayım Xubuntu'yu. Peki harici HDD'de nasıl çalıştıracağım tam olarak? İnternette USB ile yapmayı gösteren kaynaklardan başka bir şey çıkmıyor karşıma kafayı yiyeceğim yardım edin kaç gündür şununla uğraşıyorum xd.

Geri
Yukarı