Borç alınan paraya döviz etki eder mi?

Doğru olan döviz üzerinden ödenmesi. Zamanında altın veya dolar olarak ne kadar edeceğini hesaplamalılardı. 4 yıl öncesinin 80 bin TL'si ile şimdinin 80 bin TL'si aynı mı?

Edebilir o adamın yerinde olsam 80 bin lirayı gram yaptırıp öyle verirdim geri alırken gramla alırdım. Tabi 200 binde baya insafsızlık sonuçta akrabasınız. :D

Borç alırken konuşulanlar önemlidir. TL alınırsa TL ödenir. Dolar alınırsa dolar ödenir. Anlaşılan hiç konuşulmamış, konuşulmadığı içinde alıcının istememesi gerekir, ancak şöyle de bir durum var. O zamanki 80bin ile şimdiki aynı mı? Altın ve döviz karşılıklarına bakın... Adam kendi parasını değerlendirseymiş kara geçermiş, şuan borç veren kişi net şekilde zararda. Haklı olarak zararını kapatmak istiyor..
Ayrıca 3-4 yıl önce bitcoin alsaymış şuan zenginmiş mesela. :) Böyle de bir durum var.

Söz ağızdan söylendiyse kağıt üzerinde imza falan yoksa bir şey yapamaz bence.
Borcu döviz olarak verdiyse alabilir tahminimce ama size TL olarak verdiyse sıkıntı olmaz gibi geliyor.
Mesela bem 1000 dolar borç aldım o zaman karşıdakine 1000 dolar borç veririm ama 80 bin TL borç versiyse 80 bin TL öder.
Şimdi sordum, ev üzerinden parayı almışlar. Zamanında oturdukları ev akraba ile ortakmış, çıkıp kiraya geçmişler. Ve kiraya geçmeden önce oturdukları evdeki paylarından vazgeçtikleri için 80 bin lira almışlar. Bu döviz hesabına göre vazgeçtikleri ev hissesinin de değerinin artmış olması ve böyle bir şey talep edememesi gerekmiyor mu?

Bir arkadaşımın ailesi zamanında arabaları kaza yapıp üstüne iş yerleri sıkıntıya düştüğü için 80 bin lira borç almışlar bir akrabalarından. Verirken sorun değil zaten akrabayız istediğinde ödersin dendiği için 3-4 sene üstüne ödeyebilecek konuma gelmişler.
Garip kısım şu ki adam verdiği para için döviz ve yatırım açısından değerinin değiştiğini söylüyor ve 200 bin liranın üstünde para talep ediyor.
Sizce böyle bir şey mümkün mü? 80 bin lira nerede 200+ bin lira nerede? Ödeyemezlerse hukuk bu duruma ne der? Sonuçta adam 80 bin lira ödeyeceğini sanıyor ama istenilen çok daha fazlası.

Türk lirası aldıysa, Türk lirası verir. Neyi emsal göstererek borç verilmiş? misal, kağıt üzerinde bir evin fiyatı emsal gösterilir, 4 sene sonra ki evin emsali üzerinden ödenir. Eğer öyle bir taahhüt var ise veya noter aracılığıyla senet mi yapmışlar?

Türk lirası aldıysa, Türk lirası verir. Neyi emsal göstererek borç verilmiş? misal, kağıt üzerinde bir evin fiyatı emsal gösterilir, 4 sene sonra ki evin emsali üzerinden ödenir. Eğer öyle bir taahhüt var ise veya noter aracılığıyla senet mi yapmışlar?
Yukarıdaki mesajda açıkladım.
Şimdi sordum, ev üzerinden parayı almışlar. Zamanında oturdukları ev akraba ile ortakmış, çıkıp kiraya geçmişler. Ve kiraya geçmeden önce oturdukları evdeki paylarından vazgeçtikleri için 80 bin lira almışlar. Bu döviz hesabına göre vazgeçtikleri ev hissesinin de değerinin artmış olması ve böyle bir şey talep edememesi gerekmiyor mu?

Bir arkadaşımın ailesi zamanında arabaları kaza yapıp üstüne iş yerleri sıkıntıya düştüğü için 80 bin lira borç almışlar bir akrabalarından. Verirken sorun değil zaten akrabayız istediğinde ödersin dendiği için 3-4 sene üstüne ödeyebilecek konuma gelmişler.
Garip kısım şu ki adam verdiği para için döviz ve yatırım açısından değerinin değiştiğini söylüyor ve 200 bin liranın üstünde para talep ediyor.
Sizce böyle bir şey mümkün mü? 80 bin lira nerede 200+ bin lira nerede? Ödeyemezlerse hukuk bu duruma ne der? Sonuçta adam 80 bin lira ödeyeceğini sanıyor ama istenilen çok daha fazlası.
Bu talebi yapamazlar.
Eğer yazılı bir antlaşma,senet tarzı bir kanıt yok ise 80 bin tl'dir borç.
Sözlü bile olsa mahkemeye verilemez kanıt gösterilemez eğer kağıt üstünde dolar kuruna göre.
Ödenecek yazmıyor veya böyle bir söz açılmamış ise borcunuz 80 bin tl'dir.

Bankalar bu kadar faiz almıyor, tefeciler belki. Borcu verirken anlaşmadılarsa davacı olsa dahi en fazla enflasyon ya da ona yakın bir fark olabilir o da avukatına göre değişir. Bazıları o zamanki dolar kuruyla şu anki bir mi demek istemiş ama haklı değiller. Tabii ki bir değil. TL her saniye değer kaybediyor o ayrı bir olay. Sen borç alıyorsan anlaşırken konuşmadığın bir şeyi talep etme hakkın yoktur. 4 sene önceki Mozambik Meticalı ile şu anki bir mi? İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Ben olsam alabiliyorsan zorla al cevabını verirdim 200.000 TL isteyen şahsa.

Yukarı dediğinize göre anladığım ev üzerindeki hisseden vazgeçip karşılığında 80 bin TL alınmış. Yanlış mı anladım yoksa hissenin ederi kadarının üstüne mi 80 bin borç alınmış? Söz usulü mü anlaşma olmuş yoksa resmi evrak üzerinde mi?
Hisse karşılığında 80 bin lira almışlar. Söz mü evrak mı bilmiyorum ben de.

Geri
Yukarı