Borderline kişilik bozukluğu ve bipolar bozukluğu farkı nedir?

Makaleler
6
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Bipolar bozukluğuna, borderline kişilik bozukluğunun ağır hali diyebilir miyiz?
Yani aynı şeyler ama seviye farki mi var?
Yoksa ayıran önemli farklar var mı?

@388526 @Nizel G
Bu konuda bilginiz olabilir zannediyorum. Yanlış düşündüysem kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Bipolar bozukluğuna, borderline kişilik bozukluğunun ağır hali diyebilir miyiz?
Yani aynı şeyler ama seviye farki mi var?
Yoksa ayıran önemli farklar var mı?

@388526 @Nizel G
Bu konuda bilginiz olabilir zannediyorum. Yanlış düşündüysem kusura bakmayın.
Birbirlerine benzerler ama aslinda cok alakalari yoktur. Borderline insanlar manevi yonden dengesiz olurlar, genel anlamda dengesiz olurlar. Bipolar bir akil hastaligidir bircok farkli semptom gosterir anksiyete,deluzyon,paranoya,halisunasyon gibi, ama genelde belirgin olan donemsel duygu durum degisimleridir. Borderline neredeyse butun psikiyatrik rahatsizliklarin belirtilerini gostererir o yuzden yanlis tani alma ihtimali yuksektir.

Borderline ve bipolar arasında bildiğim tek fark: Bipolar birey günlerce aynı ruh halinde kalabiliyorken Borderline birey mutluyken yanında yanlış nefes alın öfke küpüne dönebilir veya lunaparkta bir anda ağlamaktan anırma krizine girebilir. Konunun uzmanı değilim.

Birbirlerine benzerler ama aslinda cok alakalari yoktur.
Anladığım kadarıyla bipolar bozukluğun seviyeleri var ve kiminde şizofreniye benzeyecek düzeye geliyor.
Halüsinasyonlar mani dönemlerinde yer alabiliyor.
Borderline'da ise böyle bir durum yok. En azından ben hiç görmedim.
Baska farkları var mı?

Borderline ve bipolar arasında bildiğim tek fark: Bipolar birey günlerce aynı ruh halinde kalabiliyorken Borderline birey mutluyken yanında yanlış nefes alın öfke küpüne dönebilir veya lunaparkta bir anda ağlamaktan anırma krizine girebilir. Konunun uzmanı değilim.
Evet borderline tam olarak böyle. Duygusal bir düzenim yok.
Dün nefret ettiğim kişiye bugün hayranlık duyabiliyorum. Ya da bir anda tüm yaşama sevincim enerjim kayboluyor.
Asla bir insana uzun süreli sevgi hissiyatı duyamıyorum, yakın çevrem dahil.
Hiçbir ilişkimi de yurutemedim.
Ama bipolar daha şizofreniye benzer anladığım kadarıyla.
Mani döneminde halüsinasyon görülebiliyor ve sesler duyulabiliyor.
Ve bipolar çok daha ciddi sorunlara sebep olabiliyor.
Bunları madem biliyordun niye soruyorsun derseniz.
Bunlardan başka ayırt edici fark yok mu?
Ama dediğiniz gibi bipolarda dönemler varken borderline'da belli bir dönem yok.

Borderline neredeyse butun psikiyatrik rahatsizliklarin belirtilerini gostererir o yuzden yanlis tani alma ihtimali yuksektir.
Bipolar belirtileri daha kesin diyorsunuz yani.

Vallahi bu konularda bilgim var fakat kişilik bozuklukları karmaşık, gerçekten çok karmaşık.

Fakat bipolar birisi aylarca veya haftalarca aynı ruh halinde kalabilirken, borderline birisi 2-3 dakikada bile çok farklı kişiliklere girebilir diye biliyorum.

Anladığım kadarıyla bipolar bozukluğun seviyeleri var ve kiminde şizofreniye benzeyecek düzeye geliyor.
Halüsinasyonlar mani dönemlerinde yer alabiliyor.
Borderline'da ise böyle bir durum yok. En azından ben hiç görmedim.
Baska farkları var mı?

Evet borderline tam olarak böyle. Duygusal bir düzenim yok.
Dün nefret ettiğim kişiye bugün hayranlık duyabiliyorum. Ya da bir anda tüm yaşama sevincim enerjim kayboluyor.
Asla bir insana uzun süreli sevgi hissiyatı duyamıyorum, yakın çevrem dahil.
Hiçbir ilişkimi de yurutemedim.
Ama bipolar daha şizofreniye benzer anladığım kadarıyla.
Mani döneminde halüsinasyon görülebiliyor ve sesler duyulabiliyor.
Ve bipolar çok daha ciddi sorunlara sebep olabiliyor.
Bunları madem biliyordun niye soruyorsun derseniz.
Bunlardan başka ayırt edici fark yok mu?
Ama dediğiniz gibi bipolarda dönemler varken borderline'da belli bir dönem yok.

Bipolar belirtileri daha kesin diyorsunuz yani.
10. sınıfta sıra arkadaşımın bipolar olduğunu biliyordum. Yine iletişim kurabiliyor, bazen ara versek de arkadaşım diyebiliyordum. 12. sınıfta da bir borderline girdi hayatıma... Gecenin 4'ü, "Aşkım uyuyamadım, sen kiminle yatıyorsun şimdi? Aklımda deli sorular. Gelip alayım mı seni? Aa şey, ben kapına kadar gelmiştim oysa ki. Ne evine almıyorsun beni? Aldatıyor musun lan sen beni? ~ kavga denebilecek olaylar olur ~". Ben kafamda bitirmişken yarın öğlen neden günaydın yazmadın diye bir daha laf yerdim. Ayrılmak için bu kadar uğraşacağımı düşünmezdim. Ayrılıyorum, bitti'den sonra bile arkamdan koşup nasıl bitti demesi, hem de s* git dedikten sonra 1 dakika sürmüyordu.

Bu yüzden anlaşması imkansız bir kişilik. Daha iyi bir iletişim için karşı tarafla empati yapmak belki sorunu hafifletebilir.

Yaşadığım bir sorunu anlattım, lütfen üzerinize alınıp üzülmeyin.

10. sınıfta sıra arkadaşımın bipolar olduğunu biliyordum. Yine iletişim kurabiliyor, bazen ara versek de arkadaşım diyebiliyordum. 12. sınıfta da bir borderline girdi hayatıma... Gecenin 4'ü, "Aşkım uyuyamadım, sen kiminle yatıyorsun şimdi? Aklımda deli sorular. Gelip alayım mı seni? Aa şey, ben kapına kadar gelmiştim oysa ki. Ne evine almıyorsun beni? Aldatıyor musun lan sen beni? ~ kavga denebilecek olaylar olur ~". Ben kafamda bitirmişken yarın öğlen neden günaydın yazmadın diye bir daha laf yerdim. Ayrılmak için bu kadar uğraşacağımı düşünmezdim. Ayrılıyorum, bitti'den sonra bile arkamdan koşup nasıl bitti demesi, hem de s* git dedikten sonra 1 dakika sürmüyordu.
Duygu değişimlerimin bu kadar sık olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kendimi bu sebepten borderline diye görmüyorum. Ha psikiyatristimde net bir şey söylemek doğru olmaz diyor ama kadın da reddetmiyor. Yine de borderline tanimlarinda sanki sürekli duygu değişimi yaşanıyor gibi anlatılıyor. Ben sürekli yaşamıyorum.
Ama şuraya katılıyorum.
Yarın öğlen "Neden günaydın yazmadın?" şeklinde bir dönüş yapabildiğimi fark etmiştim.
Halbuki aksam ondan nefret ediyorum, sabaha mesajlarıma bakıp kendime sasiriyordum.
Ama sadece sabah - gece döngüsü değil tabii. Sadece bir yanlışlık olduğunu fark edebildiğim zamanlar bu vakitler oluyordu. Çünkü önumde bir delil var: Mesajlar. Çok canını yaktım onun ve isteyerek değildi.
Ve bu durumu fark etmemi o sağladı.
Anlık öfkelendim diye birinin yüzünü mü dağıttım dersin, bir anda ağlamaya mi başladım dersin?
Ve en onemlisi de hiçbir sebebi yokken bu hallere düşüyorum.
Bu yüzden anlaşması imkansız bir kişilik. Daha iyi bir iletişim için karşı tarafla empati yapmak belki sorunu hafifletebilir.
Şunu söyleyeyim, büyük ihtimalle o da kendini anlamıyordur. En azından ben anlamıyorum.
Yaşadığım bir sorunu anlattım, lütfen üzerinize alınıp üzülmeyin.
Yok hocam, sağ olun değer verip yazdığınız için. Olan biten de canlı bir şekilde karşımda, üzülerek bir yere gelemem.

Şizofreni ile bipolar bozukluğun benzer tarafları yok diye biliyorum. ÇKB ile karıştırmış olmayasınız?
Halüsinasyon ve sesler olarak hocam. Mani döneminde görülebiliyormuş anladığım kadarıyla. O manada benziyor dedim.

Duygu değişimlerimin bu kadar sık olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kendimi bu sebepten borderline diye görmüyorum. Ha psikiyatristimde net bir şey söylemek doğru olmaz diyor ama kadın da reddetmiyor. Yine de borderline tanimlarinda sanki sürekli duygu değişimi yaşanıyor gibi anlatılıyor. Ben sürekli yaşamıyorum.
Ama şuraya katılıyorum.
Yarın öğlen "Neden günaydın yazmadın?" şeklinde bir dönüş yapabildiğimi fark etmiştim.
Halbuki aksam ondan nefret ediyorum, sabaha mesajlarıma bakıp kendime sasiriyordum.
Ama sadece sabah - gece döngüsü değil tabii. Sadece bir yanlışlık olduğunu fark edebildiğim zamanlar bu vakitler oluyordu. Çünkü önumde bir delil var: Mesajlar. Çok canını yaktım onun ve isteyerek değildi.
Ve bu durumu fark etmemi o sağladı.
Anlık öfkelendim diye birinin yüzünü mü dağıttım dersin, bir anda ağlamaya mi başladım dersin?
Ve en onemlisi de hiçbir sebebi yokken bu hallere düşüyorum.

Şunu söyleyeyim, büyük ihtimalle o da kendini anlamıyordur. En azından ben anlamıyorum.

Yok hocam, sağ olun değer verip yazdığınız için. Olan biten de canlı bir şekilde karşımda, üzülerek bir yere gelemem.

Halüsinasyon ve sesler olarak hocam. Mani döneminde görülebiliyormuş anladığım kadarıyla. O manada benziyor dedim.

Borderline daha cok serotonin salinimiyla alakaliyken, Bipolar D2 yani dopamin salinimiyla alakali bir problem. Aslinda bayağı farkli hastaliklar, ama ikisi de mutluluk hormonu oldugu icin semptomlari birbirine benzeyebiliyor. Bipolar insanlar borderline kadar dengesiz olmazlar daha cok cift uclu duygu halleridir hastaligin seyrinde gorulen mani donemlerinde fazla heyecanli, coskulu, mutlu, enerjik, paranoid, anksiyetik olurken mani doneminin bitiminde yani hormon kurakligi donemine girince de aşırı mutsuzluk, depresyon, enerjisizlik hali gorulur. Bipolarin hatirladigim kadariyla 1'den 4'e kadar 4 tipi var sanirim. Bipolar 1'de kisi agir bir psikotik ruh hali sergilerken tip 2'de iyilesmeyen kronik depresyon gorulebiliyor. Tip 3 ya da 4'te donem araliklari daha kisa oluyordu bir de.

Borderline daha cok serotonin salinimiyla alakaliyken, Bipolar D2 yani dopamin salinimiyla alakali bir problem. Aslinda bayağı farkli hastaliklar, ama ikisi de mutluluk hormonu oldugu icin semptomlari birbirine benzeyebiliyor. Bipolar insanlar borderline kadar dengesiz olmazlar daha cok cift uclu duygu halleridir hastaligin seyrinde gorulen mani donemlerinde fazla heyecanli, coskulu, mutlu, enerjik, paranoid, anksiyetik olurken mani doneminin bitiminde yani hormon kurakligi donemine girince de aşırı mutsuzluk, depresyon, enerjisizlik hali gorulur. Bipolarin hatirladigim kadariyla 1'den 4'e kadar 4 tipi var sanirim. Bipolar 1'de kisi agir bir psikotik ruh hali sergilerken tip 2'de iyilesmeyen kronik depresyon gorulebiliyor. Tip 3 ya da 4'te donem araliklari daha kisa oluyordu bir de.
Benim hakkımda yorumunuz nedir?
Gelip geçici der misiniz? Sende de bir problem var mi dersiniz?
Bugüne kadar 3 psikolog değiştirdim. Biriyle görüşemedim belli başlı sebeplerden ama diğer ikisinden biri sanki çok kâle almadı beni.
Para tuzakları gibi geliyor bana.
Diğeri ise bana kesin bir şey demedi, ben kendi araştırmalarım sonucu borderline ve diğer kişilik bozuklukları hakkında bir şeyler öğrendim.
Yanlış anlamayın o testlere güvenmiyorum ama internetteki testlerin birçoğunda da yatkın çıkınca psikoloğa sormaya karar verdim.
Kendisine bu durumlardan bahsettiğimde
kendisi henüz yaşım gereği (yaş 16) bunların üzerine çok düşünmemem gerektiğini eğer daha feci şeyler olursa yeniden kendisine danışmam gerektiğini söyledi. Binevi ergenliğe bağladı yani.
Bu yaşta kişilik bozukluklarının eğer varsa kendini göstermesi normal bence.
Yüzünü dağıttığım dediğim eleman ise tamamen sebepsiz değildi aslında. Sadece ufak bir şaka yapmıştı ama beni öfkeden kudurtmaya yetti. Yani bana 2 şiddetinde vurana 20 şiddetinde vurmuştum.
Uzun lafın kısası psikoloğum bana kesin bir şey söylemiyor, inkar etmiyor ya da öylesin demiyor.
Yoksa ben hala ergenlik gibi saçma bir sebepten böyle miyim ve abartıyor muyum?
Ayrıca sadist bir zihniyete sahip olduğumu eklemek isterim ama onu da her zaman hissetmiyorum. Sanki alter egom var da arada zihnimi ele geçiriyor gibi.
Özellikle geceleri sanki içimdeki bir şeyler azıyor ve foruma yazamayacagim şeyler yapmak istiyorum. İnsanlara zarar vermek gibi.
Her gece değil ama bir oran vermek de zor. Stabil bir gidişat yok ortada.
Böyle anlatınca canavar gibi geliyor ama hayatımda benden nefret eden insan sayısı çok azdır. Ne sosyalim ne asosyalim ama yalnızlığı tercih ederim. Daha çok kendi içimde yaşıyorum, dışarı vurmadım. Ama gördüğünüz gibi bir terslik var ve daha ne kadar içimde kalır bilmiyorum. Son zamanlarda daha rahat olduğumu ve yalniz yaşadıkça daha az sorun yaşadığımı hissediyorum.
Duygularımı dışarı yansıtmadan yaşayıp geçiyorum.
Sizce ben hala basit bir ergen miyim (bence öyle), hasta miyim?
Çok teşekkür ederim hepsini okuduysanız.

Geri
Yukarı