Borsa için yazılım nasıl yapılır?

neqetria

Hectopat
Makaleler
2
Borsa için yazılım yapmak istiyorum. Sitelerden bilgi çekecek belirli sınıra geldiğinde bildirim gelecek. Nasıl yapabilirim bunu?

@neqetria hocam tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama eğe bu bir web sitesi olacaksa ya da mobil uygulama apiye ihtiyacınız var anlık olarak veri çekmek için eğer web olucksa mutlaka JavaScript gerekli.

Bu işi yapmanın en makulü MetaTrader gibi yazılımlara modül geliştirmek olur. Yok ben daha genel bir çözüm arıyorum dersen aracı kurumların sağladığı API'leri kullanabilirsin.

Emtia veya kripto para gibi varlıkların fiyatlarını anlık veren tonla API var. Önceden kriptolar için ücretsiz olarak CoinGecko'nun API'ını kullanıyordum.

Borsa için yazılım yapmak istiyorum. Sitelerden bilgi çekecek belirli sınıra geldiğinde bildirim gelecek. Nasıl yapabilirim bunu?
İşlem yapmayacak, sadece hisselerin veya dövizlerin fiyat bilgisini çekecek bir program mı yazmak istiyorsunuz? Yoksa işin içine ortalamalar vs. katıp işlem yapacak bir robot mu?

İnternet üzerinde bunun için yüzlerce APİ var. Anlık verileri çekecekseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Hangisini kullanacağınızı araştırıp bulabilirsiniz. Bilançoları çekmek isterseniz iş bankasının sitesi üzerinde her dönem için tüm şirketlerin bilançoları var.

Robot kısmı biraz daha karmaşık. Hangi dili kullanacaksınız?

İşlem yapmayacak, sadece hisselerin veya dövizlerin fiyat bilgisini çekecek bir program mı yazmak istiyorsunuz? Yoksa işin içine ortalamalar vs. katıp işlem yapacak bir robot mu?

İnternet üzerinde bunun için yüzlerce APİ var. Anlık verileri çekecekseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Hangisini kullanacağınızı araştırıp bulabilirsiniz. Bilançoları çekmek isterseniz iş bankasının sitesi üzerinde her dönem için tüm şirketlerin bilançoları var.

Robot kısmı biraz daha karmaşık. Hangi dili kullanacaksınız?
Hocam dilleri bilmiyorum sadece nasıl yaparım onu merak ediyorum. Ona göre o dili öğreneceğim. İstediğim önce basit bir şey sonra dediğiniz robot gibi ortalamaları katmak.

Hocam dilleri bilmiyorum sadece nasıl yaparım onu merak ediyorum. Ona göre o dili öğreneceğim. İstediğim önce basit bir şey sonra dediğiniz robot gibi ortalamaları katmak.

O zaman dili belirleyip bir süre o dilde gelişmeniz lazım. İşin içine yapılan projeye göre veri çekme, makine öğrenimi vs. girdiği için yeni başlayan birinin yapabileceği bir şey değil. Dil olarak Python önerebilirim.

Sadece yazılım da değil, borsa ile ilgili de bilginiz olması lazım ki algoritmayı ona göre hazırlayabilesiniz. Teknik analiz konusunda bilgi edinebilirsiniz. Örneğin ilk başta sadece hareketli ortalamaları kullanarak al sat sinyali üreten bir algoritma işinizi görebiir.

Geri
Yukarı