Yazılım dili nasıl yapılır?

Çoğu kişi yanlış bilgiler vermiş yazılım dilini yazmak için yazılım bilmene gerek yok. Makine dilini bilmen yeterli.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 61
Çoğu kişi yanlış bilgiler vermiş yazılım dilini yazmak için yazılım bilmene gerek yok. Makine dilini bilmen yeterli.
Makine dili ne? BIOS mu kodluyorsunuz? Yok öyle bir şey, C++ ile yazılabilir. Lexer/Parser araştırması gerekiyor.

Yanlış cevap. Evet makine dilini bilmen farkedecektir. Ama nasıl bir yazılım yapacağına göre değişir. Diyelim ki .net kütüphanesini kullanmak istiyorsun. Senin ne işin var makine dili ile? Arkadaşım kendisi yazdı diyorum ve makine dili filan da bilmez yarım yamalak (okul seviyesinin üstünde) C biliyor ve Java, .net lover kendisi. Kendine ait IDE ve yazılım dili var. Tamamen b dilinden C diline geçer gibi fark istiyorsa eğer evet yazılım dili şart ama dünyada milyarlarca yazılım dili var. Hatta 1 tanesi sylvester stalonenin filmdeki replikleri ile kodlama oluyor. O tarz diller için hangi dilin kütüphanesini kullanacaksan o dili çok iyi bilmen yeterli olacaktır.

Makine dilini kullanmak çok uğraştırır. Bence vakit kaybı. Ciddi bir dil yazmaktansa kendi derleyicisini yazmak daha mantıklı. Hem yazılım bilgisi olmayan biri makine dilini nasıl kullanabilir ki?

Makine dili ne? BIOS mu kodluyorsunuz? Yok öyle bir şey, C++ ile yazılabilir. Lexer/Parser araştırması gerekiyor.

Arkadaşın kastettiği şu (öyle umut ediyorum) b dilinden C ye geçerken tamamen makine dili üzernden kodlanıldı. Gates in kendi kodlamalarını hatırlarsın delikli kağıt ile kodlama tekniği (C den çok önce vardı).O iki dil arasında geçiş için makine dili kullanırsın OOP üstü bir teknik istersen belki onda da bilmen gerekir ama OOP üstü ne olabilir bilmiyorum. Şu an popüler ve en gelişmiş olan diller OOP olduğu için onu örnek verdim.(C'nin OOP olmadığını biliyorum)

Arkadaşın kastettiği şu (öyle umut ediyorum) b dilinden C ye geçerken tamamen makine dili üzernden kodlanıldı. Gates in kendi kodlamalarını hatırlarsın delikli kağıt ile kodlama tekniği (C den çok önce vardı).O iki dil arasında geçiş için makine dili kullanırsın OOP üstü bir teknik istersen belki onda da bilmen gerekir ama OOP üstü ne olabilir bilmiyorum. Şu an popüler ve en gelişmiş olan diller OOP olduğu için onu örnek verdim.(C'nin OOP olmadığını biliyorum)
Amerika'yı baştan keşfetmeye gerek yok size ufak bir örnek vereyim, şu an XenForo 2 forum sistemi üzerinden yazıyoruz, bilenler bilir. Template modifikasyonunda şöyle kodlar vardır:

Kod:
<xf:if
<xf:else>

Gibi.

Örneğin, bu şablon yapısı, preg_replace gibi basitte yapılabilirdi ancak adamlar C dili ile tamamen yeni bir dil oluşturmuşlar.
Meraklısı için; src/XF/Template/Compiler/Parser.y

Lexer.php, Parser.php

Tamam da niye yapmak istiyorsun?

Eki Görüntüle 1412032

Kendi dilini yazarsa çok daha özgür bir şekilde kendine has kodlamasını yapar. Yaptığı uygulama tutarsa şak diye telifleri çakar. Sebep çok ama yapmak çok zor.
Amerika'yı baştan keşfetmeye gerek yok size ufak bir örnek vereyim, şu an XenForo 2 forum sistemi üzerinden yazıyoruz, bilenler bilir. Template modifikasyonunda şöyle kodlar vardır:

Kod:
<xf:if
<xf:else>

Gibi.

Örneğin, bu şablon yapısı, preg_replace gibi basitte yapılabilirdi ancak adamlar C dili ile tamamen yeni bir dil oluşturmuşlar.
Meraklısı için; src/XF/Template/Compiler/Parser.y

Lexer.php, Parser.php

Ya bu tercih meselesi uğraşmak isteyen adama neden uğraşıyorsun denmez. Hevesini de çok kırmak istemem tabii ama basit iş değil.

Kendi dilini yazarsa çok daha özgür bir şekilde kendine has kodlamasını yapar. Yaptığı uygulama tutarsa şak diye telifleri çakar. Sebep çok ama yapmak çok zor.

Ya bu tercih meselesi uğraşmak isteyen adama neden uğraşıyorsun denmez. Hevesini de çok kırmak istemem tabii ama basit iş değil.

Yeni Python ogreniyorum demis. Emeklemeye baslamadan 10.000 metre olimpik kosu yapmak istiyorum demekle ayni sey bu. Su an buna benzer guncel dillerin evrimlestigi yapilar daha cok bir isle ugrasip buna ek zamanini harcayan kisilerin ortaya cikardiklari oluyor. Yeni bir dil olusturmak marifet degil ki. Bir mantigi yok. Ihtiyaca gore dil evrim gecirir veya sifirdan farkli bir dil olusturulabilir. Pat diye ben yeni dil yapacagim demenin bir anlami yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı