Borsada herkes kazanırsa ne olur?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Bildiğim kadarıyla borsada alım ve satım yapanlar birbirlerinin parasını alıyor. Peki herkes alım yaparsa ne olur? Bunun yanı sıra herkes long açarsa ve kazanırsa bu para nasıl karşılanıyor?

Öyle bir şey olamayacağından ne olacağını söylemek imkansız. Hiçbir yerde sadece alım veya satım olamaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkes alım yapamaz çünkü piyasalarda birbirinin parasını alıyor dediğiniz konu aslında birbirinin malını alıyor olması,

Biri satış yapmıyorsa eğer bir hisse, döviz, tahvil veya kripto parayı alamazsınız. Piyasalarda eğer satıcılar az, alıcılar çok ise fiyat yükselir çünkü çok fazla talep ancak az arz var demektir. Ancak Satıcılar çok alıcılar az ise fiyat düşer çünkü çok fazla arz var ama talep yok demektir...

Fiyatlar da buna göre belirlenir...

Aynı şekilde mesela kripto para önsatışlarında karşılaştığımız bir durum vardır, ön satış boyunca fiyat inanılmaz yükselir, neden? çünkü satım yapılamaz kimse satmadığı için fiyat sürekli yükselir..

Sonra token sahipleri kilitleri açar ve herkes fiyat yüksek olduğu için satmak ister, ama herkes satıcı olduğu kimse alıcı olmadığı için fiyat göçmeye başlar ve 1-2 dakika içinde fiyat %90 kadar değer kaybeder...

Son düzenleme:
İnsanlar bir oldu ve böyle bir şey yaptıysa ne olur? Örneğin %90'ı long açsın ve kazansın. Borsalar finansal açıdan etkilenir mi?
Piyasanın büyük bir kısmını dediğim gibi bankalar ve Market Maker yönetir, burada dönen para piyasaya göre değişir fakat aklınızın alamayacağı kadar para, bu piyasada insanlardan satranç tahtasındaki piyondur ve Bankalar bunları yönlendirir tüm insanlar birleşsede Bankaların liquidtysine ulaşamaz.

Geri
Yukarı