Borsada satışlardaki fark nereye gidiyor?

Sarı_Mercedes

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Bursa/Nilüfer
Daha fazla  
Merhaba;
Borsada her kişinin illa bir kez de olsa merak ettiği konulardan birisini anlatacağım. Diyelim ki ben 250TL'ye herhangi bir enstrüman aldım bizimki hisse olsun. Bu hisseyi 100TL'ye sattığımda aradaki 150TL fark nereye gidiyor?
Ben 250TL bir hisseye değer biçip aldığım zaman hisseyi satan kişi 250TL kazanır ve ben 250TL zarar ederim ama elime değeri bilinmeyen bir kağıt geçer. Birisi buna değer biçip almak isterse 100TL mesela ben bunu satıp 100TL kazanırım ve 2 işlem sonucunda 150TL net zararım olur. Bu hisseyi 100TL'ye alan kişi 100TL zarara girer ama elime değeri bilinmeyen bir kağıt geçer. Bu döngü devam eder. Yani ortada değişken bir sermaye(hisse) var ve o değişken sermayenin değişmesi için birisinin kâr veya zarar etmesi gerekmediği için çünkü tamamen arz talep olduğu için aradaki 150tl yok olmaz veya başka birisine aktarılmaz sadece değeri bilinmeyen bir sermayeye, kağıda, hisseye dönüşür. Bu değeri bilinmeyen sermayeye istersen sonsuz para biçebilirsin veya sonsuz paraya alabilirsin.
Sonuç olarak ortada değeri bilinmeyen bir şey var. Ta ki birisi ona değer biçene kadar...
Umarım yardımcı olmuştur.

Bu durumda alabildiğimiz en düşük hisseyi almak bize daha yüksek bir kazanç sağlar... Tabi bu hissenin güvenilir ve sürdürülebilir bir proje alanında çalışması gerekir. Benim pek bilmediğim bir konu ama anlattıklarınızdan bu şekilde bir çıkarım yaptım :)) Güzel bir yazı teşekkürler

Merhaba;
Borsada her kişinin illa bir kez de olsa merak ettiği konulardan birisini anlatacağım. Diyelim ki ben 250TL'ye herhangi bir enstrüman aldım bizimki hisse olsun. Bu hisseyi 100TL'ye sattığımda aradaki 150TL fark nereye gidiyor?
Ben 250TL bir hisseye değer biçip aldığım zaman hisseyi satan kişi 250TL kazanır ve ben 250TL zarar ederim ama elime değeri bilinmeyen bir kağıt geçer. Birisi buna değer biçip almak isterse 100TL mesela ben bunu satıp 100TL kazanırım ve 2 işlem sonucunda 150TL net zararım olur. Bu hisseyi 100TL'ye alan kişi 100TL zarara girer ama elime değeri bilinmeyen bir kağıt geçer. Bu döngü devam eder. Yani ortada değişken bir sermaye(hisse) var ve o değişken sermayenin değişmesi için birisinin kâr veya zarar etmesi gerekmediği için çünkü tamamen arz talep olduğu için aradaki 150TL yok olmaz veya başka birisine aktarılmaz sadece değeri bilinmeyen bir sermayeye, kağıda, hisseye dönüşür. Bu değeri bilinmeyen sermayeye istersen sonsuz para biçebilirsin veya sonsuz paraya alabilirsin.
Sonuç olarak ortada değeri bilinmeyen bir şey var. Ta ki birisi ona değer biçene kadar...
Umarım yardımcı olmuştur.

Sizin demek istediğiniz hissenin değeri yoksa lot sayısı mı?

Tamam şirketinizin değeri 10 TL varsayalım 5 lot olsa hisse başı 2 lira satış fiyatınız olur.

Sizin söylediğiniz ilk şirket halka arz olduğu zaman geçerli. Hisseler dağıtıldıktan sonra 2TL'den halka arz ile alınan hissenin ilerideki fiyatını belirleyen alıcı olur. Noktalamaya dikkat edin hocam modlar ban atıyor.

Sizin söylediğiniz ilk şirket halka arz olduğu zaman geçerli. Hisseler dağıtıldıktan sonra 2TL'den halka arz ile alınan hissenin ilerideki fiyatını belirleyen alıcı olur. Noktalamaya dikkat edin hocam modlar ban atıyor.

Şirketin satış oranı başarısı olur bence efendim ayrıca noktalama ile uyardığınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı