Borsadan nasıl zengin olunur?

Zaten zengin değilseniz borsadan zengin olamazsınız. Onlar 60'larda kaldı. 60'larda tüm dünyada hisse senedi satışları patlamıştı. Zengin olan o zamanlarda oldu. Param erimesin hep değerinde kalsın dersen ufaktan borsaya girebilirsin. O da Türkiye için geçerli bir durum. Yurtdışından alayım dersen patlama ihtimalin yüksek. Türkiye'deki kadar oynak bir piyasa yok Avrupa ve Amerika'da.

Özelikle Borsa İstanbul'da zengin olmak gerçekten neredeyse imkansız. Zengin olacağım dersen kripto piyasasında kendini yerden yere vurman gerekir. Ki orada da risk oldukça yüksek. Ben borsayı kumbara misali kullanıyorum mesela. Elimde kalan, harcamayı düşünmediğim paranın tamamını mantıklı gördüğüm hisselere yatırıyorum. Paramın TL olarak durmasını istemediğim için yalnızca.

Borsada zengin olmak için borsadan zengin olanları dinlemeli yazdıkları kitapları okumalısın. Kısa zamanda zengin olamazsın ama uzun zamanda zenginlik şansın ne kadar eğitim aldıysan bilgiliysen o kadar artar. Uzun zaman dediğim de 70-80 yaşları değil 10 yıl sonrası belki 5 yıl. Tabii ki benim bahsettiğim ABD borsaları. Borsa İstanbul çok hareketli ve Türkiye'deki enflasyon döviz baskısı faizlerin düşük olması gibi sebeplerle çoğu zaman yükselişte ama gelişmiş ülkelerde borsalar (krizler veya şirketlerin beklentilerin üstünde verdiği finansal raporları dışında) bu kadar hareketli olmaz. Borsadan zengin olmak için yüklü yatırımlar yapmana da gerek yok aylık maaşından %10 kesinti yapıp borsaya atabilirsin.

Merhaba evet soru çok basit borsada yatırım yaparak nasıl zengin oluruz?

Bu soruyu sormak için doğru yer burası değil. Ekonomik okur yazarlık başlığı adı altında tüm araştırmaların seni bu konuda bilgilendirecektir.
  • Rich dad poor dad
  • Why a students work for C students
  • Quit like a millionaire
  • The compond effect
  • How to get rich
  • The alamanck of naval ravikant
  • The richest man in babylon
  • İ will teach you to be rich
  • Psychology of money
  • The four
  • Zero to One
  • $100 startup
Bu kitaplara göz atabilir, Warren Buffet, Charlie Munger, Benjamin Graham, John Neff, Thomas Rowe Price Jr, Peter Lynch gibi isimleri inceleyebilirsin.

Bu konuda okumaya da, bir borsa spekülatörünün anıları kitabını okuyarak başlamanı tavsiye ederim şahsen eğlenceli olduğu için konuya ve okumaya ısındıracaktır. Kendine zaman tanımak ve doğru, yanlış bilgi filtresinin oluşmasını bekleyene kadar yatırım yapmamanı tavsiye ederim. Yapacaksan da kumbara misali ya da başarılı olabileceğini düşündüğün, gerçekten ucuz olduğunu düşündüğün kağıtlara yapmalısın. Misal 10.000 dolara btc bulursan al gibi :) Bunun dışında tecrübesizken yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum, yapılacaksa oranlayarak çalışmak için küçük paralar ile yapmalısın misal 100 dolar ile yap ve onu 1 milyonmuş gibi kabul et düşüş ve çıkışları yorumla ve öğren.

İyi forumlar.

Bunu bilsek de sana söyler miyiz sence?
Neden söylemeyelim? Herkes söylüyor :)
Bu soruyu sormak için doğru yer burası değil. Ekonomik okur yazarlık başlığı adı altında tüm araştırmaların seni bu konuda bilgilendirecektir.
  • Rich dad poor dad
  • Why a students work for C students
  • Quit like a millionaire
  • The compond effect
  • How to get rich
  • The alamanck of naval ravikant
  • The richest man in babylon
  • İ will teach you to be rich
  • Psychology of money
  • The four
  • Zero to One
  • $100 startup
Bu kitaplara göz atabilir, Warren Buffet, Charlie Munger, Benjamin Graham, John Neff, Thomas Rowe Price Jr, Peter Lynch gibi isimleri inceleyebilirsin.

Bu konuda okumaya da, bir borsa spekülatörünün anıları kitabını okuyarak başlamanı tavsiye ederim şahsen eğlenceli olduğu için konuya ve okumaya ısındıracaktır. Kendine zaman tanımak ve doğru, yanlış bilgi filtresinin oluşmasını bekleyene kadar yatırım yapmamanı tavsiye ederim. Yapacaksan da kumbara misali ya da başarılı olabileceğini düşündüğün, gerçekten ucuz olduğunu düşündüğün kağıtlara yapmalısın. Misal 10.000 dolara btc bulursan al gibi :) Bunun dışında tecrübesizken yatırım yapmanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum, yapılacaksa oranlayarak çalışmak için küçük paralar ile yapmalısın misal 100 dolar ile yap ve onu 1 milyonmuş gibi kabul et düşüş ve çıkışları yorumla ve öğren.

İyi forumlar.
Tekrar okudum da çok iyi yazmışım bee. Keşke birileri de bana böyle yardımcı olsa 🤣

Son düzenleme:
Yukarıdaki bütün kitapları okusan eğer sanırım kitap okuma alışkanlığı edinirsin. O alışkanlık ta seni zengin olmak değil de yaşamak için yaşamanın anlamını öğretebilir. Bu da sana parayı nasıl yöneteceiğini öğretebilir. Zaten herkes bir gün zengin olur. Falan filan 🔥👍😄😂😘😀😎😭🙏🔥

Yukarıdaki bütün kitapları okusan eğer sanırım kitap okuma alışkanlığı edinirsin. O alışkanlık ta seni zengin olmak değil de yaşamak için yaşamanın anlamını öğretebilir. Bu da sana parayı nasıl yöneteceiğini öğretebilir. Zaten herkes bir gün zengin olur. Falan filan 🔥👍😄😂😘😀😎😭🙏🔥

Zengin olabilecek miyim kitapları okursam.

Yeni konular

Geri
Yukarı